הסדרי נגישות
עמוד הבית > מדעים > ביולוגיה > בעלי חייםעמוד הבית > מדעים > ביולוגיה > גוף האדם > רבייה והתפתחות
מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכיתאוניברסיטת תל אביב. בית ספר לחינוך. המרכז לחינוך מדעי וטכנולוגי


תקציר
על יצורים חיים שיוצאים אל העולם דרך בקיעה, השרצה או לידה.יוצאים אל העולם
מחברת: ד"ר סמדר רייספלד 

הגיע הרגע!


הגיע הרגע! היצור החי שנוצר בדייקנות שלב אחרי שלב, יוצא אל העולם. עוברים שהתפתחו בתוך ביציםבוקעים ועוברי בני אדם נולדים. יציאתם של עוברי יונקים אחרים נקראת המלטה ושל בעלי חיים אחרים - השרצה. בכל מקרה, העובר הופך בן רגע ליצור שצריך לתפקד בעצמו: לנשום, לאכול, להפריש ולהגיב לגירויים של הסביבה החדשה. 

בקיעה מביצים


לאחר שהשלים העובר את התפתחותו בתוך הביצה, הוא ניצב בפני בעיה: כיצד יוצאים ממנה? אימא ואבא אינם עוזרים לו. אצל מינים רבים של חרקים (כגון, פרפרים) וגם אצל חסרי חוליות אחרים, העובר מכרסם את הקליפה מבפנים ויוצא דרך החור הקטן שנוצר. אצל מינים רבים של דגים ודו-חיים העובר הבשל מתחיל להשתולל בתוך הביצה, עד שהקרום הדקיק נקרע. על אפם של עוברי נחשים ולטאות צומחת בליטה קשה וחדה, ובעזרתה הם חותכים את קליפת הביצה הרכה שלהם. עוברים רבים של זוחלים (צבים, חרדונים, זיקיות ועוד) צריכים עוד לפלס את דרכם החוצה דרך ערמת החול, שאימא כיסתה בעזרתה את הביצים.
מידע נוסף בפריט טיפול בצאצאים, חוסר טיפול.

המשימה הקשה ביותר עומדת בפני עובר העוף, משום שהביצה שלו היא בעלת הקליפה הקשה ביותר. בעזרת בליטה קשה על המקור הוא מקיש על הקליפה שוב ושוב, עד שהיא נסדקת. זהו תהליך ממושך. חלק מהעוברים מתעייפים במהלכו ומתים בתוך הביצים. אלה שמצליחים דוחפים את ראשיהם בכוח נגד החלק הסדוק, עד שהוא נופל הצידה. שלום עולם!
מידע נוסף בפריט איפה העובר?, עוברים מחוץ לגוף. 

השרצה


כל מי שגידל פעם דגים יודע, שהנקבה של דג הגופי, למשל, אינה מטילה ביצים. יום אחד נפלטים מפתח המין שלה המון דגיגים קטנים - היא משריצה.
העוברים של בעלי חיים משריצים מתפתחים, כמו עוברי יונקים, בתוך גוף האם. אך בניגוד לעוברי יונקים, הם מתפתחים בתוך ביצים.

אין בגופה של האם לא שליה ולא חבל טבור. מאגר החלמון שבביצה, ולא רקמות האם, הוא שמזין את העוברים. בבוא היום העוברים בוקעים מהביצים ומיד נפלטים מגוף האם. זוהי ההשרצה.
מי משריץ? מינים רבים של חסרי חוליות (למשל, עקרבים), מספר דגים (למשל, גופי וגמבוזיה), מינים של דו-חיים (סלמנדרה) ומיני זוחלים (למשל, נחשי חנק וחומטים).
בעלי חיים משריצים לעולם אינם מטפלים בצאצאים שלהם.
מידע נוסף בפריט טיפול בצאצאים. 

לידה


סוף סוף, תשעה חודשים מרגע ההפריה עומדת האם לפגוש, פנים אל פנים, את העובר שנחבא עד עכשיו ברחמה. תהליך הלידה מתחיל בעקבות פעולתם של הורמונים שונים המופרשים מהאם ומהעובר.
במהלך הלידה מתכווץ הרחם בחוזקה. התכווצויות אלה נקראות "צירי לידה", והן גורמות לאישה היולדת כאבים.

בתחילה גורמים הצירים לפתיחה של צוואר הרחם, כהכנה למעבר העובר דרכו.

בהמשך, ההתכווצויות של הרחם ושל שרירי הבטן דוחפות את העובר דרך הנרתיק החוצה. במהלך הלידה, עצמות הגולגולת של התינוק נדחסות זו כנגד זו כדי לאפשר לראש לעבור בנרתיק הצר.

בדרך כלל הראש מגיח ראשון והגוף - אחריו. מזל טוב! תינוק חדש נולד. הרופאים מנתקים אותו מחבל הטבור, שקושר אותו לאמו. תוך שניות התינוק נושם את נשימתו העצמאית הראשונה, ומערכת הדם שלו מתארגנת אף היא במהירות לחיים עצמאיים.
בשלב האחרון של הלידה יוצאים מגופה של האם השליה וקרומי העובר, ששירתו את העובר במשך כל התפתחותו והפכו בן-רגע למיותרים.

ביבליוגרפיה:
כותר: יוצאים אל העולם
שם  התקליטור: מעגל החיים : התבגרות, חיזור ורבייה
מחברת: רייספלד, סמדר (ד"ר)
תאריך: 1999
הוצאה לאור: מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית; אוניברסיטת תל אביב. בית ספר לחינוך. המרכז לחינוך מדעי וטכנולוגי
הערות: 1. התכנית פותחה בשיתוף עם אוניברסיטת תל אביב. בית הספר לחינוך. המרכז הטכנולוגי חינוכי - מדע וטכנולוגיה לחטיבות הביניים.
הספרייה הוירטואלית מטח - המרכז לטכנולוגיה חינוכית