הסדרי נגישות
עמוד הבית > מדעים > ביולוגיה > בעלי חייםעמוד הבית > מדעים > ביולוגיה > גוף האדם > רבייה והתפתחות
מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכיתאוניברסיטת תל אביב. בית ספר לחינוך. המרכז לחינוך מדעי וטכנולוגי


תקציר
כיצד נוצרים מתא אחד (זיגוטה) כל-כך הרבה תאים השונים כל כך זה מזה? הסוד טמון בשני תהליכים, המתרחשים במהלך ההתפתחות העוברית: חלוקת תאים והתמיינות תאים.חלוקת התאים והתמיינותם
מחברת: ד"ר סמדר רייספלד 

כל-כך הרבה תאים שונים


בגופם של כל בעלי החיים יש מיליוני תאים. הם אינם זהים זה לזה. יש בהם מאות סוגים שונים של תאים. הסתכלו, למשל, על גופכם: יש בו תאי עור, תאי עצם, תאי דם, תאי עצב, תאי שריר, תאי כבד ועוד ועוד. כל התאים נוצרו מתא אחד ויחיד - הזיגוטה. כיצד קורה הפלא הזה? כיצד נוצרים מתא אחד כל-כך הרבה תאים השונים כל כך זה מזה? הסוד טמון בשני תהליכים, המתרחשים במהלך ההתפתחות העוברית: חלוקת תאים והתמיינות תאים. 

תאים מתחלקים, תאים מתמיינים


מיד לאחר ההפריה, ולא חשוב אם מדובר בדג זהב, בתולעת או בבן אדם, מתחילה הזיגוטה להתחלק. בתחילה נוצר עובר בן שני תאים. כל אחד משני תאים אלה מתחלק, ונוצרים ארבעה תאים וכך הלאה. תהליך החלוקה חוזר על עצמו שוב ושוב עד שנוצרים מיליארדי תאים.
מידע נוסף בפריט התפתחות העובר, שלבים ראשונים.

אבל יצירת העובר אינה מסתכמת בחלוקה של תאים: הרי אם התאים היו רק מתחלקים ויוצרים העתקים מדויקים של עצמם, היינו נראים כמו גוש ענק של תאים. כדי ליצור את המבנה המורכב של הגוף, התאים נבדלים זה מזה ורוכשים צורה, מבנה ותפקיד המיוחדים רק להם. תהליך זה נקרא התמיינות.

כיצד "יודע" התא מה עליו להיות? למה עליו להתמיין? מדענים שניסו לפצח את החידה, גילו מספר תשובות. אחת מהן היא שתאים עובריים מתמיינים בהתאם למיקום שלהם בעובר. כיצד אפשר לדעת זאת? למשל על ידי הניסוי המרתק הזה: כאשר לוקחים קבוצה של תאי עובר שיתפתחו באופן טבעי לעין ומעבירים אותם לאזור שיתפתח לזנב, קורה דבר מוזר: התאים מתפתחים לזנב! התאים השתחררו מהשפעתה של הסביבה הישנה והתחילו להיות מושפעים מהשכנים החדשים שלהם.

ביבליוגרפיה:
כותר: חלוקת התאים והתמיינותם
שם  התקליטור: מעגל החיים : התבגרות, חיזור ורבייה
מחברת: רייספלד, סמדר (ד"ר)
תאריך: 1999
הוצאה לאור: מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית; אוניברסיטת תל אביב. בית ספר לחינוך. המרכז לחינוך מדעי וטכנולוגי
הערות: 1. התכנית פותחה בשיתוף עם אוניברסיטת תל אביב. בית הספר לחינוך. המרכז הטכנולוגי חינוכי - מדע וטכנולוגיה לחטיבות הביניים.
הספרייה הוירטואלית מטח - המרכז לטכנולוגיה חינוכית