הסדרי נגישות
עמוד הבית > מדעי החברה > סוציולוגיה > נושאי מחקרעמוד הבית > מדעים > ביולוגיה > בעלי חיים
מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכיתאוניברסיטת תל אביב. בית ספר לחינוך. המרכז לחינוך מדעי וטכנולוגי


תקציר
בעלי חיים ובני אדם מחזרים אחרי בני זוג באמצעות הגשת ארוחה טעימה, על ידי בנייתו של בית חלומות או בעזרת מתנות חיזור אחרות.חיזור באמצעות מתן מתנות
מחברת: ד"ר סמדר רייספלד


כבר אמרו חכמנו "שונא מתנות יחיה", אך האם גם יתרבה?... בעלי חיים ובני אדם מחזרים אחרי בני זוג באמצעות הגשת ארוחה טעימה, על ידי בנייתו של בית חלומות או בעזרת מתנות חיזור אחרות.


 

בעלי חיים


נתינת מתנות אינה נחלתם הבלעדית של בני האדם. זכרים של בעלי חיים רבים מחזרים אחרי הנקבות על ידי כך שהם מציעים להן מתנות.

ישנם זכרים שמחזרים אחרי הנקבה על ידי הצעת ארוחה טעימה. כאלה הם, למשל, עופות דורסים רבים (עיט, בז ועוד) שמביאים לנקבות טרף שהם צדו. המסר לנקבה הוא זה: "אני זכר מוצלח המסוגל להשיג מספיק מזון גם עבורך ועבור הצאצאים שיהיו לנו". ואכן רוב העופות הדורסים מביאים מזון לבנות זוגם, כאשר הן דוגרות על הביצים, ואחר כך גם לגוזלים שבוקעים.

זכרים של ציפורים מן הסוג חנקן מציעים את המתנה בדרך מיוחדת. כל זכר תופס לעצמו טריטוריה - שטח משלו. הוא לוכד חרקים, לטאות ויונקים קטנים ומשחיל אותם על קוצים המצויים בטריטוריה. באמצעות "השיפודים" האלה מאותת הזכר לנקבות לבוא אל ביתו המלא בכל טוב ולהזדווג אתו - הצייד המוצלח.

לא כל המתנות הן מתנות מזון. למשל, זכר שפרירית המסוק מזמין את הנקבה לבריכה פרטית בתוך עץ חלול. הנקבה אינה מתכוונת לשחות בה, כמובן, אלא רק להטיל בה את ביציה. ציפורים זכרים ממשפחת האורגים מציעים לנקבות קן, שיוכלו להטיל בו את ביציהן ולגדל את הגוזלים. הקן של האורג הוא מבנה מורכב ביותר, ובנייתו דורשת מיומנות רבה וניסיון. הנקבות מזדווגות רק עם הבנאים המוכשרים ביותר; זכרים שאינם מצליחים במשימה כמו, למשל, הזכרים הצעירים, ה"טירונים", אינם זוכים בחסדי הנקבות. 

בני אדם


בעבר הייתה מלאכת החיזור שמורה לגברים בלבד, ואילו כיום גם נשים משתתפות במלאכה. משום מה, מתן מתנות לצורך חיזור עדיין נפוץ יותר בקרב גברים.
בעיתונים מתפרסמות מידי פעם ידיעות על כוכבי קולנוע, שהעניקו לאהובותיהם יהלומים, מכוניות יוקרה, בתי קיץ ועוד.
לנתינת מתנות ראוותניות כאלה יש שני מסרים. ראשית, הגבר מפגין בכך את כוחו הכלכלי. הוא כאילו אומר: "אני כל כך עשיר, שאני יכול להרשות לעצמי להביא לך מתנה כזו." מסר כזה מפתה את האישה לבחור בגבר שיוכל להעניק לה ולילדיה ביטחון כלכלי. מסר שני הוא זה: "אני כל כך אוהב אותך, שאני מוכן להוציא בשבילך את סכומי העתק האלה. איש לא אוהב אותך כמוני - עובדה שאיש לא משקיע בך כל כך הרבה."
אך בדרך כלל מתנות החיזור צנועות יותר, למשל: ארוחה טעימה, פרח או שיר. לעתים קרובות מתנה סמלית כזו מרגשת אף יותר ממתנה גדולה ויקרה, בגלל המסר הטמון בה: "אני מתאמץ כדי לעשות אותך מאושרת. אני משקיע את זמני ואת האנרגיה שלי בשבילך. כדאי לך לבחור בי!"

ביבליוגרפיה:
כותר: חיזור באמצעות מתן מתנות
שם  התקליטור: מעגל החיים : התבגרות, חיזור ורבייה
מחברת: רייספלד, סמדר (ד"ר)
תאריך: 1999
הוצאה לאור: מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית; אוניברסיטת תל אביב. בית ספר לחינוך. המרכז לחינוך מדעי וטכנולוגי
הערות: 1. התכנית פותחה בשיתוף עם אוניברסיטת תל אביב. בית הספר לחינוך. המרכז הטכנולוגי חינוכי - מדע וטכנולוגיה לחטיבות הביניים.
הספרייה הוירטואלית מטח - המרכז לטכנולוגיה חינוכית