הסדרי נגישות
עמוד הבית > מדעי החברה > סוציולוגיה > נושאי מחקרעמוד הבית > מדעים > ביולוגיה > בעלי חיים
מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכיתאוניברסיטת תל אביב. בית ספר לחינוך. המרכז לחינוך מדעי וטכנולוגי


תקציר
על חיזור באמצעות השמעת קולות אצל בעלי החיים ואצל האדם.חיזור באמצעות השמעת קולות
מחברת: ד"ר סמדר רייספלד


"אני אוהב אותך" שר הזכר לנקבה באלף השפות של הטבע: בצרצור, בקרקור, בנחרה ולפעמים גם בעברית...


 

בעלי חיים


זכרים של בעלי חיים רבים שרים או משמיעים קולות שונים כדי למשוך אליהם בת זוג: כל אחד לפי כישוריו ולפי יכולתו: הצפרדעים מקרקרים, הצרצרים מצרצרים, הציקדות מצקצקות, החגבים מנסרים, האריות שואגים, ההיפופוטמים נוחרים, וזה עוד לא הכול... לעתים הנקבה עונה בהשמעת קול משלה, ולעתים היא שומרת על זכות השתיקה...

המטרה של השמעת הקול על ידי הזכר - להודיע לנקבות שהוא בוגר ומוכן להזדווגות, לסמן להן את מיקומו ולהפגין את חוזקו. אצל צפרדעים, למשל, ככל שקרקור הזכר חזק יותר, כן נמשכות אליו נקבות יותר!

אבל בשירה חזקה לא די. צריך גם לדעת איזה שיר לשיר! אצל ציפורי שיר ואצל צפרדעים, כל הזכרים בני אותו המין שרים שיר אחד קבוע, ואילו זכרים בני מינים שונים שרים שירים שונים. הנקבות מגיבות רק לשירים של זכרים בני המין שלהן, וכך הן נמנעות מלהזדווג עם בני מין אחר. מבחינת הרבייה זהו יתרון גדול, מאחר שהזדווגויות בין מינים שונים אינן מובילות להעמדת צאצאים.

בעלי חיים רבים כמו, למשל, הפיל והלווייתן הקטלן משמיעים קולות בתדירות שאינה נקלטת באוזנינו, אך נקלטת היטב באוזני הנקבות בנות מינם. והרי זה מה שחשוב! אז מה אם קרקור הקרפד הוא נורא בעיניכם. באוזני הקרפדה זוהי הסרנדה המסעירה ביותר בעולם, ומי אנחנו שנתווכח? 

בני אדם


אם תפתחו עכשיו את הרדיו או את הטלוויזיה, סביר להניח שתיתקלו בשיר אהבה. שירים הם אחת הדרכים המקובלות ביותר לחיזור, בכל השפות ובכל התרבויות. בניגוד לבעלי החיים כאן יש גם מילים, ולא רק מנגינה. בניגוד לבעלי החיים, גם הגבר וגם האישה שרים זה לזה.

יש שירים שהגבר מביע בהם את אהבתו ואת נכונותו לעשות הכול למען אהובתו. הוא כאילו מבקש: "בחרי בי, כי איש לא אוהב אותך כמוני". המסר דומה, כמובן, גם כאשר האישה היא השרה.

יש שירים שמהללים את תכונותיו המופלאות של בן או בת הזוג. זאת בניגוד לבעלי החיים, שאצלם המחזרים מנסים להפגין את נוכחותם שלהם כדי להיבחר על ידי בת הזוג.

ואם תשאלו אנשים: "מה רומנטי בעיניך"? הרוב ישיבו (מלבד יין, נרות וכל השאר) - מוסיקה!

ביבליוגרפיה:
כותר: חיזור באמצעות השמעת קולות
שם  התקליטור: מעגל החיים : התבגרות, חיזור ורבייה
מחברת: רייספלד, סמדר (ד"ר)
תאריך: 1999
הוצאה לאור: מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית; אוניברסיטת תל אביב. בית ספר לחינוך. המרכז לחינוך מדעי וטכנולוגי
הערות: 1. התכנית פותחה בשיתוף עם אוניברסיטת תל אביב. בית הספר לחינוך. המרכז הטכנולוגי חינוכי - מדע וטכנולוגיה לחטיבות הביניים.
הספרייה הוירטואלית מטח - המרכז לטכנולוגיה חינוכית