הסדרי נגישות
עמוד הבית > מדעי החברה > אנתרופולוגיהעמוד הבית > מדעי החברה > סוציולוגיה > נושאי מחקר > קבוצות חברתיות > מתבגרים
מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכיתאוניברסיטת תל אביב. בית ספר לחינוך. המרכז לחינוך מדעי וטכנולוגי


תקציר
על טקסי התבגרות בתרבויות שונות: שיוף שיניים באינדונזיה, טקס מילה בשבט הלויה, טקס הלידה השנייה בהודו, מבחני אומץ בשבט המסאי ובר מצווה ביהדות.טקסי התבגרות בתרבויות שונות
מחברת: ד"ר סמדר רייספלד 

מתבגרי כל העולם


תהליך ההתבגרות הוא תהליך ממושך. לא ביום אחד גופנו מבשיל, ורגשותינו נעשים שקולים ובוגרים. בכל זאת, חברות שונות בכל רחבי העולם מקיימות טקסים שמכריזים בהם: מהיום אתם בוגרים.
לעתים מיועדים הטקסים רק לנערים, ולפעמים גם לנערות. ישנן חברות, שהנערים בהן נדרשים לבצע משימה: למשל, לחיות כקבוצה ללא עזרת המבוגרים או לצוד חיה מסוכנת. לפעמים הם מתבקשים לסבול עינויים שונים: חותכים את בשרם, מפחידים אותם, מבצעים בהם מילה ועוד. מי שמצליח לעמוד באתגר, מוכיח שהוא ראוי להיות חלק מקבוצת הבוגרים. הוא הופך אחראי למעשיו ומתקבל לחברה כבוגר שווה זכויות.
ישנן תרבויות, כמו הדת היהודית, שהטקסים הנערכים בהן למתבגרים - סמליים בלבד. 

אינדונזיה - שיוף שיניים


נערים ונערות בבאלי שבאינדונזיה עוברים טקס התבגרות, שבמהלכו הכוהן משייף את שש השיניים הקדמיות שלהם. השיניים המשויפות מבדילות אותם, כך הם מאמינים, מהשדים בעלי השיניים החדות. ביום מותם ישמשו השיניים אמצעי זיהוי בשער הכניסה לעולם הרוחות: לשדים הכניסה אסורה. 

שבט הלויה - טקס מילה


אנחנו מכירים את המילה כטקס דתי, שבמהלכו מסולק קפל עור קטן, העוטף את הפין. טקס ברית המילה נעשה אצלנו ליילוד בן 8 ימים. אך בחברות רבות נעשית המילה כחלק מטקס ההתבגרות.

כאשר נערים משבט הלויה שבקניה מגיעים לגיל 14, מתחילות החגיגות. במשך 6 ימים שותים בני הכפר, שרים ורוקדים. בבוקר היום השביעי נערך הטקס. ראשית, טובלים הנערים בנהר. אחר כך הם נמרחים בבוץ ולבסוף מחברים לראשם נוצת תרנגול. נוצה זו אמורה להקל עליהם את הכאב.

במשך כל המילה חייב הנער לעמוד בלי להראות שום סימנים של סבל. רק לאחר דקות ארוכות מותר לו לשבת ולהתמסר לכאבו. נער שמגלה את כאבו במהלך המילה, גורם לעצמו בושות איומות ומבזה את משפחתו.

לאחר המילה מקבל הבוגר הטרי מתנות מבני השבט, וזאת אולי ההוכחה שיש מנהגים שחוצים גבולות ותרבויות. מעתה יש לבוגר החדש שפע של זכויות: למשל, לשאת אישה ולבחור את עיסוקו. 

הודו - טקס הלידה השנייה


טקס ההתבגרות בהודו מתקיים רק לבני שלושת המעמדות הגבוהים. (בהודו יש מספר מעמדות חברתיים, שהנמוכים שבהם נחשבים טמאים.) הטקס נקרא "אופנאיאנה", שפירושו "הלידה השנייה". לפני הטקס שייכים הנערים למשפחתם, ואילו אחריו הם כאילו נולדים מחדש והופכים חלק מהחברה. בעבר היו הנערים יוצאים, לאחר הטקס, ליער לחיות שם וללמוד מפי מדריך על החיים. כיום חוזרים הנערים לבית הספר, אך מעמדם הוא כשל בוגרים. הטקס נערך לנערים בגילאים 12 - 20, והוא עמוס בסמלים שמבטאים את המעבר מעולם הילדות לעולם הבגרות. 

שבט המסאי - מבחני אומץ


נערים משבט המסאי שבקניה צריכים לעבור מבחני אומץ שונים, כדי שיוכרזו בוגרים.

בעבר נהגו הנערים לצוד אריה כהוכחה לבגרותם, אך מיום שאריות הוכרזו חיות מוגנות האסורות בציד, פסק המנהג. באחד המבחנים שעדיין קיימים כיום, צריך הנער להחזיק בקרניו של פר ולהפיל אותו ארצה.

כדי לסמל את כניסתו של הנער לעולם המבוגרים, שורפים את כל צעצועיו ומגלחים את ראשו. בני השבט עורכים לכבודו חגיגה, שנמשכת מספר ימים. שיאה של החגיגה הוא עריכת טקס מילה. אסור לנער להפגין רגשות כאב או פחד, ואם הצליח בכך, מוענק לו התואר "לוחם צעיר". הוא רשאי לצוד ציפורים צבעוניות ולעצב מנוצותיהן כתר מפואר לראשו. נערים שנכשלו בטקס המילה (כלומר חשפו את כאבם או את פחדם), רשאים לצוד רק ציפורים שאינן צבעוניות.
לאחר הטקס עוברים הנערים לכפר מבודד, ושם הם חיים במשך מספר שנים. בפרק זמן זה הם לומדים מיומנויות שונות כמו ציד וטיפול בבקר. בסוף התקופה הם חוזרים לשבט ונחשבים ללוחמים מן המניין. 

יהדות - בר מצווה


כשנער יהודי מגיע לגיל 13, נערך לו טקס בר-מצווה. בטקס דתי זה מצטרף הנער לקהילת המאמינים הבוגרים. אביו מברך ואומר: "ברוך שפטרני מעונשו של זה" ומתכוון לומר בכך, שעד עתה היה הוא, האב, אחראי למעשי בנו, ואילו מעתה הנער עצמו אחראי למעשיו שלו ולמילוי המצוות.

במהלך הטקס עולה הנער לתורה בפעם הראשונה, כלומר קורא בתורה לפני הקהל. הוא קורא את הקטע האחרון של פרשת השבוע - ה"מפטיר" - מתוך ספר תורה שהוצא מארון הקודש. לאחר מכן קורא הנער קטע מספרי הנביאים הקשור לפרשה. זוהי ה"הפטרה".

מכאן והלאה חלים על הנער חובות וזכויות של מבוגר: למשל, הוא חייב במצוות הנחת תפילין, והוא רשאי להשתתף ב"מניין" - תפילה בחבורה של 10 גברים לפחות.

גם נערים רבים שאינם דתיים עוברים את הטקס, ובכך הם מצהירים על עצמם שהם חלק מהמורשת היהודית.

ביבליוגרפיה:
כותר: טקסי התבגרות בתרבויות שונות
שם  התקליטור: מעגל החיים : התבגרות, חיזור ורבייה
מחברת: רייספלד, סמדר (ד"ר)
תאריך: 1999
הוצאה לאור: מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית; אוניברסיטת תל אביב. בית ספר לחינוך. המרכז לחינוך מדעי וטכנולוגי
הערות: 1. התכנית פותחה בשיתוף עם אוניברסיטת תל אביב. בית הספר לחינוך. המרכז הטכנולוגי חינוכי - מדע וטכנולוגיה לחטיבות הביניים.
הספרייה הוירטואלית מטח - המרכז לטכנולוגיה חינוכית