הסדרי נגישות
גשר מפעלים חינוכייםעמארנה / תעודות אל-עמארנה
מחבר: גשר מפעלים חינוכיים


בשנת 1887 נתגלו במצרים, בתל אל עמארנה, מאות לוחות חומר בלתי-שרופים שנכתבו בכתב היתדות האכדי. האתר שימש כבירתו של פרעה אמנחותפ הרביעי – המכונה אח'נאתון, בשנים 1345-1362 לפני הספירה, כלומר, במשך 17 שנה בלבד. העיר נבנתה והוקדשה לפולחן האל החדש אתון, אל השמש. היא נבנתה תוך שנתיים, וננטשה בבת אחת, עם מות המלך, והתעודות שנמצאו בה שייכות לפרק הזמן המוגבל והמסויים של קיומה.

עד כה נמצאו 379 מכתבים – בהם כעשרים תעודות ספרותיות, והשאר התכתבויות: 44 מכתבים בין מצרים והאימפריות העתיקות האחרות – בבל, מיתני, חת, אלישע/קפריסין; 315 מכתבים – תכתובת בין פרעה לבין מושלי ארצות ומלכי-ערים בסוריה ובארץ ישראל שהיו כפופים לו.

שמות הערים והמושלים הנזכרים בתעודות הם שמות מוכרים מהמקרא ומתעודות חיצוניות עתיקות.

מכתבי אל עמארנה תורמים רבות לידע על תולדות ארץ כנען במאה ה- 14 לפני הספירה, ולמבנה המינהלי, המשפטי והדמוגראפי של הארץ: יחסי ערי-הממלכה עם השלטון המרכזי המצרי, דרכי איסוף מיסים, הבטחת דרכי מסחר, שליטה במרכזי מינהל, מלחמות הדדיות, מאבק בשבטים אויבים מן המדבריות, הכרזות נאמנות של הואסאלים, משברים מקומיים, סכסוכים ובריתות.

מכתבי אל עמארנה הם גם מקור ראשון במעלה להבנת חיי הדת והתרבות, ולחקר הלשון של התקופה בכנען ובשכנותיה. ניכרות בהם השפעות הדדיות של העמים השונים בכל תחומי החיים.

מיקומה של העיר עמארנה: בין מצרים העליונה שבדרום, למצרים התחתונה, שבצפון; בחצי הדרך בין נוא-אמון למוף.

 


מעבר ללקסיקון > לקסיקון מקרא
ביבליוגרפיה:
כותר: עמארנה / תעודות אל-עמארנה
שם  האתר: מקרא גשר : האתר שלך ללימודי התנ"ך - אנציקלופדיה
מחבר: גשר מפעלים חינוכיים
בעלי זכויות : גשר מפעלים חינוכיים
הוצאה לאור: גשר מפעלים חינוכיים
הספרייה הוירטואלית מטח - המרכז לטכנולוגיה חינוכית