עמוד הבית > טכנולוגיה ומוצרים > אנרגיהעמוד הבית > מדעי החברה > גיאוגרפיה > אזורים ומדינות בעולם > אסיה
מינא : המכון הישראלי לנפט ולאנרגיה


תקציר
רוסיה חתמה על שני הסכמים נפרדים ארוכי טווח עם קזחסטן ועם טורקמניסטן לשיתוף פעולה בתחום הגז הטבעי. ההסכמים עשויים להביא לעלייה בתפוקת הגז של מרכז אסיה ולסייע למוסקבה לשלוט בייצוא הגז ממדינות ברה"מ לשעבר.רוסיה חתמה על הסכמי שת"פ עם קזחסטן וטורקמניסטן
מחברת: ורדה מור


רוסיה חתמה על שני הסכמים נפרדים ארוכי טווח עם קזחסטן ועם טורקמניסטן לשיתוף פעולה בתחום הגז הטבעי. ההסכמים עשויים להביא לעלייה בתפוקת הגז של מרכז אסיה ולסייע למוסקבה לשלוט בייצוא הגז ממדינות ברה"מ לשעבר.

שני ההסכמים משקפים את שיתוף הפעולה הגובר בין רוסיה לבין הרפובליקות לשעבר של ברה"מ, שהחל לפני שנתיים עם מינוי ולדימיר פוטין לנשיא. הם גם מבטיחים את מעמד מונופול הגז "גאזפרום", אם יוחלט על ליברליזציה בתעשיית הגז.

"גאזפרום" ו"קז טרנסנפט אי גז" יקימו מיזם משותף (50:50) שיעסוק בחיפושים, הפקה הובלה ושיווק של גז טבעי. שרי האנרגיה של רוסיה וקזחסטן ינהלו ויתאמו את ביצוע ההסכם, שתוקפו ל- 10 שנים. קזחסטן מתקשה לשווק את עתודות הגז הגדולות שהתגלו בשטחה, בגלל מחסור בנתיבי יצוא. "בי. ג'י.", "אגיפ", "טקסקו" ו"לוקאויל" החליטו לעכב את פיתוח עתודות הגז בשדה "קראצ'גאנאק" ולהתמקד בהפקת תרכיזים בגלל העדר שווקים לגז, וגז הלוואי משדה "טנגיז" נמכר במחירים נמוכים או מובער.

לפי תנאי הסכם שיתוף הפעולה עם קזחסטן, ישפץ וירחיב המיזם את רשת צינורות הגז הקיימת וישווק את הגז הקזחי בתנאי "רווחיות הדדית". המיזם יעסוק במכירות גז למדינות אחרות, ויבטיח למעשה שהגז של הרפובליקה הרוסית לשעבר לא יתחרה בגז הרוסי בשוקי הייצוא.

תנאי ההסכם שנחתם עם טורקמניסטן בתחילת דצמבר דומים לתנאי ההסכם עם קזחסטן, אולם ההסכם ייכנס לתוקף רק לאחר ש"גאזפרום" תשלים את סיכום נושא הייבוא עם חברת הגז הטורקמנית, "טורקמנפטגז". חברת הגז הרוסית תגדיל את יבוא הגז מטורקמניסטן מ- 2 מיליארד ממ"ק ב- 2002 ל- 80 מיליארד ממ"ק לשנה ב- 2011, והיקף ההסכם יורחב אם יתממשו ההסכמים לחלוקת התפוקה שיחתמו שתי החברות.

טורקמניסטן הפיקה כ- 90 מיליארד ממ"ק גז טבעי בשנה עד להתמוטטות ברית המועצות, וחידוש הייצוא לרוסיה עשוי לאפשר ל"גאזפרום" לדחות את ההשקעות הגדולות בפיתוח שדות גז בסיביר. עדיין לא ברור כיצד ישפיעו הסכמי שיתוף הפעולה על חברת הגז הרוסית, "איטרה", שסייעה ל"גאזפרום" בשנים האחרונות בניהול מו"מ על הסכמי יבוא עם טורקמניסטן.
(Petroleum Economist, 1/02)

ביבליוגרפיה:
כותר: רוסיה חתמה על הסכמי שת"פ עם קזחסטן וטורקמניסטן
מחברת: מור, ורדה
תאריך: מרץ 2002 , גליון 290
שם כתב העת: דפי מידע : המכון הישראלי לנפט ולאנרגיה
עורכת הכתב עת: מור, ורדה
הוצאה לאור: מינא : המכון הישראלי לנפט ולאנרגיה
הערות לפריט זה: 1. מקור: Petroleum Economist, 1/02
2. ורדה מור היא עורכת החומר
הספרייה הוירטואלית מטח - המרכז לטכנולוגיה חינוכית