הסדרי נגישות
עמוד הבית > מדעי כדור-הארץ והיקום > אסטרונומיה [מדעי החלל] > חלליות ומשימות חקרעמוד הבית > טכנולוגיה ומוצרים > תחבורה
ראש גדולתקציר
כדי לבנות את תחנת חלל יש צורך בעשרות טיסות כדי להוביל אליה חלקיה. בנאסא (NASA) עוסקים בפיתוח טכנולוגיות הנעה ושיגור חדשניות, אשר יוזילו את מחיר הטיסה, יגבירו את בטיחותה ויהפכו את החלל לנגיש ביתר קלות. טילי ניסוי מסדרת X מדגימים פיתוחים ראשונים של מערכות שיגור אלה.קיצור דרך לחלל
מחבר: ראש גדול : עמותה לקידום הידע והחינוך המדעי 

יותר גבוה, יותר רחוק, יותר בזול


אלה העוסקים בהקמת תחנת החלל הבינלאומית מרכיבים אותה כמו לגו ענק. כדי לבנות את התחנה יש צורך בעשרות טיסות כדי להוביל אליה חלקיה. מזה כארבע שנים עוסקים בנאסא בפיתוח טכנולוגיות הנעה ושיגור חדשניות, אשר יוזילו את מחיר הטיסה, יגבירו את בטיחותה ויהפכו את החלל לנגיש ביתר קלות. טילי ניסוי מסדרת X מדגימים פיתוחים ראשונים של מערכות שיגור אלה. מה חדש בם?ציור ממוחשב של 34-X בטיסה עצמאית מעל כדור הארץ. הציור באדיבות NASA.


 

קנגורו אירודינמי - baby x


הרעיון המוביל בטכנולוגיה החדשה מיושם בדגם מטוס-טיל X-34 אשר החל כבר בניסויי קרקע. עם תחילת ההמראה נישא ה - X-34 בתוך תפס-כיס הצמוד לתחתיתו של מטוס L-1011 אשר הוסב במיוחד למטרה זו. בגובה מסוים הוא משוחרר ממטוס האם, מפעיל את מנועיו שלו וממריא בעצמו כמו גדול לגבהי החלל. לאחר שהפך עצמאי מפתח X-34 מהירות של 8 מך (פי שמונה ממהירות הקול). לנחיתה חוזרים בנפרד, כל אחד בכוחות עצמו, מטוס האם והטיל המוטס שלו.
הטכנולוגיה החדשה צופנת בחובה אפשרויות אדירות לפיתוח חקר החלל, טיסות אזרחיות ומסחריות ועוד. בדרך לניסויים גם X-33 אשר יגביה עוף מאחיו ויגיע עד 15 מך ולאחריו X-37 הצפוי להגיע ל - 25 מך. דגם זה יגיע לחלל על סיפון חללית אם וישוגר ממנה למשימותיו.
מטוס-האם ממריא כה-34-X צמוד לתחתיתו. הצילום באדיבות NASA.תרשים הדגמה לטכנולוגיה החדשנית של דור ה-X. התרשים באדיבות NASA.למתעניינים:
http://www1.msfc.nasa.gov/NEWSROOM/background/facts/x-34.htm

ביבליוגרפיה:
כותר: קיצור דרך לחלל
מחבר: ראש גדול : עמותה לקידום הידע והחינוך המדעי
תאריך: ספטמבר 2000 , גליון 7
שם כתב העת: ראש גדול
הוצאה לאור: ראש גדול : עמותה לקידום הידע והחינוך המדעי
הערות: 1. ירחון מדע לצעירים.
2. העמותה למצוינות בחינוך.
הערות לפריט זה: 1. ירחון מדע לצעירים
2. תוכנית קרב למעורבות בחינוך
הספרייה הוירטואלית מטח - המרכז לטכנולוגיה חינוכית