הסדרי נגישות
גשר מפעלים חינוכייםעבודת אדמה בספרי המקרא
מחבר: גשר מפעלים חינוכיים


תושביה של ארץ ישראל בתקופת המקרא התפרנסו ברובם מעבודת האדמה לסוגיה – גידול תבואות ומטעים, גידול בהמות, עופות ודבורים, ותעשיות חקלאיות.

"לוח גזר" מתאר את העונות החקלאיות, המתחילות בסתו: אסיף, זרע, עצד פשת, קציר שעורים, קציר וכיל, זמיר, קיץ, לקיש.

החקלאות בארץ-ישראל היתה מבוססת בעיקרה על גידולי-בעל (המושקים על-ידי גשם וטל): גידולי החורף – חיטה ושעורה, ועצי הפרי הנותנים פריים בקיץ – גפן, תאנה, רימון, זית ודבש (תמר), וכן שקדים, אגוזים, בוטנים ושיקמים.

ומיעוטה היה חקלאות-שלחין – השקייה בתעלות, בשילוח מים באופן מווסת, בעיקר בגנות ששיטחן מצומצם – ירקות, קישואים, אבטיחים, חציר, בצל ושום.

בגלל התלות בחסדי-שמים מרבה המקרא לדבר על בצורת, ועל נזקי טבע אחרים כגון ברד וארבה, ומחלות, כגון שדפון, ירקון ועוד.

סדרי עבודת האדמה נזכרים במשל הכרם בישעיהו (ה') וכן בישעיהו כ"ח 24-27: "… יחרוש החורש, לזרוע יְפַתַח, וישַׂדֵד אדמתו, הלא אם שיווה פניה, והפיץ קֶצַח, וכַמוֹן יזרוק, ושָׂם חיטה…, ושעורה…, וכוסמת…., כי במטה יֵחָבֶט קֶצַח, וכַמוֹן בַּשָבֶט…" הפעולות הנזכרות - החל מחריש, בדרך כלל בצמד בהמות, שידוד ופירור הרגבים – באת או במעדר, זמיר, עישוב, זריעה ודיש וכד'.

מרבית הפעולות של האיכר הן בין האביב, כשמבשילה התבואה ומתחיל קציר השעורים. ועד גמר עבודות הגורן והקטיף בסתיו: קציר התבואות, דייש, בציר, קטיף פירות, דריכת ענבים, עצירת שמן מהזיתים, ייבוש פירות, ואחסנת כל היבול.

חג האסיף, סוכות, הוא החג שסימל והביע את השמחה על היבול שנאסף מן השדה אל הבית. עתה מתחילה העונה החקלאית הבאה – עיבוד הקרקע לקראת החורף והזריעה הבאה.

בין עבודת האדמה לבין הפולחן ישנה זיקה ברורה:

זמניהם וטיקסיהם של שלושת הרגלים קשורים לעבודת האדמה:

פסח – ראשית קציר שעורים, וטקס הבאת העומר;

שבועות – קציר החיטים, ביכורי הפירות, וטקס הבאת הביכורים;

סוכות – בתקופת גמר האסיף של תבואות השנה, וטקס נטילת ארבעת המינים והישיבה בסוכות.

מיצוות ומינהגים שנועדו לשפר את הצדק החברתי, על-ידי עזרה לחלשים, גם הם מבוססים על עבודת האדמה: לקט, שיכחה ופאה בשדות, פרט, עוללות ופיאור הכרם, "מעשר עני", ושאר מתנות עניים. וכן איסור חריש בשור וחמור – כחוק של צער בעלי חיים.

 


מעבר ללקסיקון > לקסיקון מקרא
ביבליוגרפיה:
כותר: עבודת אדמה בספרי המקרא
שם  האתר: מקרא גשר : האתר שלך ללימודי התנ"ך - אנציקלופדיה
מחבר: גשר מפעלים חינוכיים
בעלי זכויות : גשר מפעלים חינוכיים
הוצאה לאור: גשר מפעלים חינוכיים
הספרייה הוירטואלית מטח - המרכז לטכנולוגיה חינוכית