הסדרי נגישות
גשר מפעלים חינוכייםמנחם בן גדי
מחבר: גשר מפעלים חינוכיים


מלך בישראל בשנים 748-735 לפני הספירה, בשנת 39 לעוזיהו מלך יהודה.

מנחם בן גדי עלה למלוכה בישראל לאחר שזכריה בנו של ירבעם בן יואש נרצח על ידי שלום בן יבש שקשר עליו. שלום בן-יבש מלך חודש אחד בלבד, כי מנחם בן גדי עלה מהעיר תרצה, הכהו ומלך תחתיו (מלכים ב', ט"ו 14).

מנחם בן גדי היה כנראה אחד משרי החיילים בגלעד שהיתה להם השפעה גדולה בישראל. משעלה למלוכה, הצליח לייצב את המלוכה בממלכת ישראל למשך 10 שנים. לאחר כשלון הברית נגד אשור, שבראשה עמד עוזיהו מלך יהודה בשנת 738 לפני הספירה, קיבל עליו מנחם את עול מלך אשור תגלת פלאסר ה- 3. שמו מופיע ברשימת המלכים שהעלו מס לאשור.

מנחם נזכר במלכים ב', ט"ו 19: "בא פול מלך אשור על הארץ, ויתן מנחם לפול אלף ככר כסף, להיות ידיו איתו, להחזיק הממלכה בידו". לפי הצעתו של ידין, יש לתשלום המס של מנחם לאשורים עדות ארכיאולוגית נוספת, בחרסי שומרון. לדעת ידין השנה התשיעית והעשירית הנזכרות בחרסי שומרון הן שנות מלכותו האחרונות של מנחם, והחרסים הם קבלות על שמן ויין שניגבו מן הישובים הסמוכים לשומרון, ושימשו לתשלום המס לאשור. כדי לשלם את המס הגבוה שהוטל על מנחם - שלושה מליון שקל כסף שהם אלף כיכר כסף - שם מנחם על כל גיבורי החיל בישראל מס בגובה 50 שקל. מנחם שילם את המס הגבוה לתגלת פלאסר ה- 3 כדי לזכות בחסותו ובהגנתו של המלך האשורי לחיזוק כיסא מלכותו הרעוע של מנחם בן גדי. גם בנו פקחיה המשיך במדיניות הנאמנות לאשור.

 


מעבר ללקסיקון > לקסיקון מקרא
ביבליוגרפיה:
כותר: מנחם בן גדי
שם  האתר: מקרא גשר : האתר שלך ללימודי התנ"ך - אנציקלופדיה
מחבר: גשר מפעלים חינוכיים
בעלי זכויות : גשר מפעלים חינוכיים
הוצאה לאור: גשר מפעלים חינוכיים
הספרייה הוירטואלית מטח - המרכז לטכנולוגיה חינוכית