הסדרי נגישות
גשר מפעלים חינוכייםיותם המלך
מחבר: גשר מפעלים חינוכיים


יותם בן עוזיהו וירושה בת צדוק. מלך יהודה.

יותם עלה למלוכה בממלכת יהודה בשנת 758 לפני הספירה, ומלך 15 או עשרים שנה.

המקורות המקראיים על יותם הם מלכים ב' ט"ו ודברי הימים ב' כ"ז.

כל שנות מלכותו היה יותם עוצר, שותף במלוכה, לאביו עוזיהו. הסיבה לכך כרוכה במחלת הצרעת שבה לקה עוזיהו, כמסופר במלכים ב', ט"ו 5.

יותם נשא בתואר "אשר על הבית" – השר הראשון במעלה בחצר המלוכה, שניהל את ענייני הכלכלה והאוצר. כמו כן מילא תפקיד "שופט עם הארץ", שהיה למעשה התפקיד העיקרי של המלך. עד מות אביו עוזיהו, לא קיבל יותם את הכינוי מלך (מלכים ב' ט"ו 7).

פעולותיו בתחום מדיניות הפנים: יותם השלים את פעולות אביו עוזיהו שפיתח וביצר את איזורי המדבר והשפילה (דברי הימים ב', כ"ו 6), ופיתח את החבל ההררי המיוער של יהודה (דברי הימים ב' כ"ז 4). יותם ביצר את ירושלים והמשיך בבניית העופל (כ"ז 3), כמו כן בנה את שער בית-ה' העליון. בכך המשיך יותם במדיניות אביו להגברת כוחה של ממלכת יהודה וחיזוק מעמדה המדיני והצבאי.

פעולותיו בתחום קשרי החוץ: יותם חידש את השליטה על עמון בעבר הירדן המזרחי. העמונים העלו לו מס במשך שלוש שנים (דברי הימים ב', כ"ז 5) ולאחר שלוש שנים חדלו מתשלום המס הכבד. מרידת העמונים ביהודה נעוצה כנראה בידיעה שעולה במלכים ב' ט"ו 37, לפיה החלו פעולות איבה מצד רצין מלך ארם ופקח בן-רמליהו מלך ישראל כנגד יהודה. פעולות איבה אלה עודדו את העמונים לפרוק את עול יהודה. בימי אחז בן יותם הפכו פעולות אלה למלחמה גלויה.

בתל אל חולייפה, כיום אילת, נמצא חותם הנושא את הכתובת "ליתם" (ליותם, בכתיב חסר). יש הסבורים שהכוונה היא ליותם בן עוזיהו, ומשערים שלפנינו ביטוי לכך שיותם שלט על הערבה עד אילת.

 


מעבר ללקסיקון > לקסיקון מקרא
ביבליוגרפיה:
כותר: יותם המלך
שם  האתר: מקרא גשר : האתר שלך ללימודי התנ"ך - אנציקלופדיה
מחבר: גשר מפעלים חינוכיים
בעלי זכויות : גשר מפעלים חינוכיים
הוצאה לאור: גשר מפעלים חינוכיים
הספרייה הוירטואלית מטח - המרכז לטכנולוגיה חינוכית