הסדרי נגישות
עמוד הבית > טכנולוגיה ומוצרים > תחבורה
מינא : המכון הישראלי לנפט ולאנרגיה


תקציר
יצרנית המכוניות הגרמנית, "ב.מ.וו." (BMW) חשפה אב טיפוס חדש למכונית נוסעים, המצויד במנוע קונבנציונאלי שמתודלק במימן במקום בבנזין.BMW מהמרת על מימן
מחברת: ורדה מור


יצרנית המכוניות הגרמנית, "ב.מ.וו." חשפה אב טיפוס חדש למכונית נוסעים מסדרה "7", המצויד במנוע קונבנציונאלי שמתודלק במימן. בניגוד ליצרניות האחרות, בעיקר "פורד", "דיימלר-קרייזלר" ו"הונדה", המתמקדות בפיתוח טכנולוגיית תאי דלק, החליטה החברה הגרמנית להעדיף פיתוח מנוע בעירה פנימית שיתודלק במימן במקום בבנזין.

מנוע תאי הדלק, שמפיק חשמל מריאקציה של מימן וחמצן בתהליך מבוקר שיוצר "אפס פליטות" של פחמן דו חמצני, מציע את הפתרון הטוב ביותר לצמצום פליטות גזי החממה והתחממות האקלים. תקני הפליטה המחמירים של מדינת קליפורניה הניעו את יצרניות המכוניות לפתח את מנוע תאי הדלק, אולם דרושות עדיין כמה שנים עד לשלב השיווק המסחרי. "ב. מ.וו." בחרה לפתור את בעיית הפליטות באמצעות מנוע קונבנציונאלי שיתודלק במימן במקום בבנזין.

הסבת מנוע בנזין לתדלוק במימן פשוטה יחסית, ודורשת החלפה של כמה צינורות ותיאום המחשב המפקח על פעולות המנוע, כותב "האקונומיסט". ניתן להפוך את המנוע לדו-דלקי (בנזין – מימן) בקלות יחסית, ולפתח את תשתיות הספקת המימן בהדרגה.

בהתחשב בפשטות ההסבה של המנוע לתדלוק במימן ובאפשרות לפתח בהדרגה את התשתיות, נראה שהחלופה שבחרה היצרנית הגרמנית היא כלילת השלמות. אולם יש להתגבר קודם לכן על שתי מכשלות: הקושי הראשון הוא היעילות הגבוהה של מנוע תאי הדלק בשימוש במימן לעומת מנוע הבנזין. מנוע תאי דלק שמונע במימן יפיק כ- 60% יותר ק"מ לליטר ממנוע בעירה פנימית שמונע במימן. הקושי האחר הוא שמימן מפיק פחות אנרגיה מבנזין, וביצועי מנוע בנזין שיוסב לשימוש במימן עלולים לשקף עובדה זו.

מהנדסי "ב. מ. וו." יצטרכו להתגבר על שתי המכשלות, משום שהיוקרה והעצמאות של היצרנית הגרמנית נובעים בעיקר מהמוניטין של המנועים שהיא מייצרת. אם תעבור תעשיית הרכב הבינלאומית לשימוש במנועי תאי דלק, עלול עתיד החברה הגרמנית, שהימרה על הסבת מנוע בנזין לשימוש במימן, להיות עגום.
(The Economist, 21.7.01)

ביבליוגרפיה:
כותר: BMW מהמרת על מימן
מחברת: מור, ורדה
תאריך: אוקטובר 2001 , גליון 287
שם כתב העת: דפי מידע : המכון הישראלי לנפט ולאנרגיה
עורכת הכתב עת: מור, ורדה
הוצאה לאור: מינא : המכון הישראלי לנפט ולאנרגיה
הערות לפריט זה: 1. מקור : The Economist, 21.7.01
2. ורדה מור היא עורכת החומר
הספרייה הוירטואלית מטח - המרכז לטכנולוגיה חינוכית