עמוד הבית > אחר > פנאיעמוד הבית > מדעי החברה > גיאוגרפיה > אזורים ומדינות בעולם
טבע הדברים : החברה לחקר האדם והסובב בע''מ


תקציר
מידע על שיט נהרות (רפטינג) בהודו, בפפואה, ברוסיה, בסין, באתיופיה, בטנזניה ובזימבבוה - כולל נתוני הגעה ומחירים, דירוג אשדים, על המיומנות הנדרשת ביציאה לרפטינג, מה צריך לבדוק לפני שבוחרים חברת שיט, מהי העונה המומלצת ומידע נוסף.נהרות האש
מחברים: אייל אלפרט; מירי שלו; דודו גואטה


שיט נהרות נותן לכם תחושה כאילו אתם בתוך רכבת הרים היורדת ירידות אין-סופיות. בנוף פראי שלא חדל להשתנות אתם עוברים חוויות רטובות, סוערות ומלאות באדרנלין. הנהרות הסוערים ביותר,המקומות הקסומים ביותר, כמה זה עולה, ואיך, בעצם, קמים מהכורסה שבסלון והולכים לעבר החוויה הרטובה – בכתבה הבאה, הראשונה בסדרה.

נהרות העולם הם כעורקים על פני כדור הארץ, זורמים לאורכו ולרוחבו, ומקשרים בין הרים, אגמים, ימות ואוקיינוסים. גם היום, בשלהי המאה העשרים, משמשים הנהרות כעורק התחבורה החשוב ביותר, אם לא הבלעדי, במדינות רבות בעולם. על נהרות אלה התפתחה גם אחת הדרכים המרתקות והמרגשות לגילוי העולם: שיט על מים גועשים, או בכינוי המקובל - רפטינג.

שיט הרפטינג החל ביום בו החלו בני האדם לסחור מחוץ לגבולות הערים. בשנת 1842 יצא הגנרל האמריקני פאוול על גבי סירות עץ שבירות לשיט הנהרות הראשון ומפורסם ביותר, במורד נהר הקולורדו. הצלחתו הייתה חלקית ובסופו של דבר התהפכו הסירות, נשברו ונסחפו בזרם. לאחר ההרפתקה הסוערת בנהר, נאלצו הגנרל וחבורתו לטפס על קירות הקניון ולמלט נפשם מפני האינדיאנים שחיו במקום.

מאז התקדם והתפתח הרפטינג בצעדי ענק. הקפיצה הגדולה אירעה למעשה לאחר מלחמת העולם השנייה, כשאלפי סירות הצלה עשויות גומי, של הצבא האמריקני, התגלגלו לידיים פרטיות. מכאן הייתה הדרך קצרה לפיתוח טכניקות שונות להשטת הסירות כפעילות ספורט ופנאי. היום שיט נהרות סוערים הפך לאמצעי תיור כמו הג'יפ, הסוס או הטיול הרגלי. למרבה המזל, ובעיקר בשל העובדה שסירות הרפטינג המודרניות פותחן לפני זמן לא רב, ברוב הנהרות הטובים לרפטינג עדיין לא שטו. הדבר נכון בעיקר לגבי מדינות כמו מדינות חבר העמים ובנות בריתן שהיו, ובחלקו עודן, סגורות מעבר למסך ברזל.


 

אסיה
ביבשת אסיה ניתן למצוא את הנהרות הארוכים והמיוחדים ביותר. עין זה משנה אם בוחרים במסע של כמה שעות או במסע הנמשך על פני שבועות. כאן תמצאו עצמכם מתמודדים מול חוויה רטובה, סוערת ומלאה באדרנלין.

העצירה הראשונה באזור זה של העולם היא בהודו. בארץ ענקית זו יש נהרות רבים בהם ניתן לעשות רפטינג, אולם הם מפורסמים ומשויטים פחות מנהרות אחרים באסיה. בהודו אין מודעות לרפטינג, בעיקר בשל העובדה שלא רבות החברות המקומיות המתמחות במתן שירותי שיט. למרות זאת, בשנים האחרונות חלה התעוררות מסוימת ואנחנו זוכים לראות יותר ויותר חברות המגיעות לאזור. מרבית הנהרות הסוערים נמצאים בצפון ויורדים ממרומי הרי ההימליה. כמו בנפאל, גם בהודו, הפשרת השלגים באביב וגשמי המונסון, מבטיחים נהרות גועשים מלאים במים. העונה המומלצת היא בין מרץ למאי או בין אוקטובר לדצמבר.

הראשון מבין נהרות הודו הוא נהר הברהמפוטרה (Brahmaputra, שפירושו בהינדית "הבן של ברהמה"). הנהר נחשב לאחד הנהרות הגדולים בעיולם ולנהר השני בגודלו בהודו לאחר הגנגס המפורסם. הוא זורם לאורך 3,000 קילומטרים ממרומי ההימליה הטיבטית הקדושה, דרך עמק אסאם בצפון הודו עד מפרץ בנגלדש, דרך הדלתה הענקית של הגנגס.

נהר הברהמפוטרה מוזכר בכתבי הקודש ההינדיים העתיקים. ההודים מאמינים שמקורותיו של הנהר הם בגדר תעלומה. הם משערים שהמים הקדושים שלו נובעים מברכה מסתורית המצויה בצפון אסאם. רק ב- 1924 הצליח החוקר הבוטנאי, פרנק קינגדום, להגיע למרורותיו. קינגדום הבהיר מעל לכל ספק שהנהר מתחיל לזרום כבר ברכס הרי ההימלה הטיבטית. שם, בפי המקומיים הוא קרוי טסנגפו (Tsangpo). הקושי הרב בגילוי מקורותיו נבע למעשה בגלל שבטים עוינים שחיו לאורך הנהר ולא איפשרו מעבר לחוקרים או לסוחרים.

נהר הברהמפוטרה זורם למעשה לכל אורכו של חבל אסאם שבצפון מזרח הודו, המשתרע על שטח של 78,438 קמ"ר, כמעט כמו שטחה של פורטוגל. תושבי האזור הם חקלאים פשוטים העוסקים בגידולי אורז ותה על אדמת הסחף הפורייה של העמק. בשנת 1950 החריבה את האזור רעדת אדמה שנחשבת עד היום לאחת מרעידות האדמה החזקות בהיסטוריה. רעידת האדמה יצרה את מבנה הזרימה מיוחד של הנהר ואף העשירה את אדמת האזור.

ההודים מערימים קשיים על תיירים הרוצים לבקר בחבל ארץ זה. כל ביקור דרוש ליווי צבאי, ולפני כל ביקור יש להתארגן בכל האמצעים הדרושים על מנת שהמסע יהיה בטוח.

נהר הברהמפוטרה סוער וגועש מאוד. הוא מאפיין במאה אשדים בדרבה 3-4, ובכעשרים אשדים בדרגה 5. משך השיט הוא אחד עשר יום. בימים הראשונים הקניון מצוקי ועמוק, עומקו יותר משני קילומטרים, כשהרכסים המושלגים מעל מגיעים לגבהים של כ- 7,000 מטרים. בכפרים שעל גדות הנהר אפשר להצטייד בלחם, בפירות ובירקות טריים. נקודת התחלת השיט נמצאת בגובה של מעל ל- 3,000 מטרים מעל פני הים, כך שחשוב להסתגל לאוור הדליל בחמצן, ימים ספורים לפני תחילת השיט.

כידוע, הנהר הפופולרי לרפטינג בהודו הוא נהר הגנגס (Ganges), הנהר הגדול והארוך בהודו. הגנגס הוא גם הנהר הקדוש ביותר להינדים. נקודת התחלת השיט היא בעיירה רישיקש המשמשת כמרכז הדתי והרוחני הגדול בהודו. הנהר מתחיל בקרחון הגאמוק שבהרי הג'רוויל, והוא למעשה המקור הגדול החשוב של הגנגס הגדול, הזורם עד למימי האוקיינוס ההודי. אפשרויות השיט הן מימיים עד שמונה ימים. האשדים מגוונם ומדורגים בין דרגה 2-4, והעונה המומלצת היא בין ספטמבר ומאי.

בג'אמו ובקשמיר מומלץ לעשות רפטינג על נהר הזנסקר (Zanskar). הזנסרק הוא הנהר הגבוה ביותר המשויט ברפטינג. שני ימי שיט בנהר המדורג ברמה 3 הם התמזגות מוחלטת עם ההינדים המיוחדים שחיים על גדת הנהר. חשוב לזכור שהכניסה לישראלים לאזור קשמיר היא מסוכנת.

נתוני הגעה ומחירים:
אשרת הכניסה טובה לשנה. כדי לתייר ולעשות רפטינג בחבל אסאם, יש צורך לגשת למשרד לענייני פנים בהודו ולהגיש שם בקשה. אם רמת הכוננות של הצבא באזרור נמוכה, תינתן ויזה מיוחדת לשישה שבועות. אל-על ואינדיאן אייר ליינס מוציאות טיסות ישירות לבומביי ולדלהי מספר פעמים בשבוע.
מחירים: 2,380 דולר עך 4,250 דולר.


אחד המקומות היחידים בעולם בו ניתן לראות באזורים מסוימים ילידים שטרם פגשו את האדם המערבי הלבן הוא פפואה ניו גיני. האנתרופולוגים מכנים את המקום הזה "המקום האחרון על פני האדמה". תושבי פפואה ידועים בשפע טקסים, בריקודים מסורתיים, בתלבושות ובקישוטים ססגוניים ובאמונותיהם הפגניות.

בארץ זו נמצא גם נהר הוואטוט (Watut) נהר גועש וסוער שמעטים זכו לשוט בו. הנהר רחוק ופראי, ועל גדותיו חיים אנשים מרתקים. שיט רפטינג על נהר הוואטוט הוא חוויה ראשונית מסוגה, הטומנת בחובה קשיים ואתגרים רבים. השיט הוא כמאתיים קילומטרים, מממלכת ההר ועד לחוף האוקיינוס.

את המסע מתחילים בעיר לאה (Lae), עיר הנמל של פפואה, הנמצאת בשפך הנהר מרקהם, על חוף ים סולומון שבאוקיינוס השקט. העיר שימשה בתחילת המאה העשרים כמושבת מיסיונרים קטנה, אולם חשיבותה עלתה בשלהי שנות השלושים עם גילוי מרבצי הזהב בקניון אדי קריק. מאז שימשה לאה כתחנה אחרונה ל"ציידי הזהב" לפני המסע הקשה בעקבות המתכת היקרה. לאה היא עיר ירוקה מאוד. יש בה עצים רבים וצמחייה וירק לרוב. לאה משמשת גם כנקודת הציביליזציה האחרונה לפני הנסיעה לנהר.

מלאה נוסעים במשך יום שלם עד לכפר כורי הזהב בולולו (Bulolo), ושם מתחילים את השיט. הנסיעה נמשכת לאורך כ-180 קילומטרים בדרך שנכבשה במהלך מלחמת העולם השנייה על ידי האוסטרלים. הם שלטו אז בפפואה וניסו לעצור את התקפות היפנים. היפנים נעצרו לבסוף בקוקה טריל, כ-200 קילומטרים מדרום ללאה.
הוואטוט הוא נהר מצוקי, סוער ורצוף, ובו כמאה וחמישים מפלים ואשדים חזקים, חלקם מדורגים ברמה 5 ו-6. הוא זורם בתוך ג'ונגל ירוק עד, מלא בעצי פפאיה, מנגו ובננה. בתוך הג'ונגל ניתן למצוא עשרות סוגי עופות וחיות טרופיות. לקראת סוף השיט, במפגש של נהר הוואטוט עם נהר המרקהם, אפשר לפגוש את תניני הענק, הגדולים והמסוכנים מבין התנינים עלי אדמות.

על גדות הנהר חיים תושבים אקזוטיים הידועים בטקסיות האופפת את תרבותם, והמתמחים בכריית זהב מהנהר,
ובגידול פולי קפה. במרומי ההרים הנושקים לנהר חיים בני שבט הקוקוקוקו (Kukukuku) הנחשבים לגזע הנמוך בעולם. גובהם הממוצע של אנשי שבט זה הוא כמטר וחצי והם ידועים ביכולת הלחימה שלהם. אנשי הקוקוקוקו חיים בכפרים פרימיטיביים ומשמרים בקנאות את הרגלי חייהם כמו לפני אלפי שנים.

נתוני הגעה ומחירים:
לא קיימת חברת רפטינג מקומית או בין-לאומית ששטה באופן קבוע על מימי הוואטוט. המשלחת הידועה האחרונה ירדה במורד הוואטוט לפני למעלה מעשרים שנה. טיסות של חברת התעופה "אייר ניו גני" נכנסות לפפואה דרך נמלי התעופה של סינגפור ובנגקוק.

רמת השירותים המוצעים לתייר בערים הגדולות השתפרה מאוד בשנים האחרונות. עם זאת לא כדאי לצפות למלונות נוחים ומהודרים מחוץ לערים.
מחיר: 4,300 דולר.


בדרומה של סיביר משתרעת רפובליקת אלטאי הנושקת בגבולה לסין, למונגוליה ולקזחסטן. תושבי אלטאי הם ברובם רוסים, אך יש גם אלטאים שהם צאצאי השבטים המונגוליים הנודדים. השפה המדוברת היא דיאלקט של השפה התורכית. רכס הרי האלטאי הוא גם ביתו של הגבוה בהרי סיביר, הר בלוחה, שפסגתו נמצאת ברום של 4,506 מטרים, וגם מקורו של אחד מהגדולים והארוכים בנהרות מרכז אסיה, נהר האוב.

מזג האוויר הקשה השורר באזור גורם לכתשעה חודשי שלג וגשם בשנה, ומביא לכמויות משקעים עצומות. את מרבית המשקעים מנקזים שני נהרות היורדים ממרומי ההרים וההופכים לנהר האוב, הזורם צפונה אל אזוריה הארקטיים של סיביר. נהרות אלה הם הצ'ויה (Chhya) והקטון (Katun).

נהר הקטון נחשב לנהר הרפטינג הטוב ביותר ברוסיה, ואולי אף במרכז אסיה כולה. כמויות המים האדירות הזורמות במורדו התלול של הערוץ הסלעי יוצרות חוויית רפטינג מסעירה ויפה. את חלקו העליון של הנהר פוקדים אך ורק שייטי רפטינג מקצועיים המצוידים בציוד מיוחד. בנוסף, קיימים בנהר קטעים של שיט רגוע, והנוף הנשקף הוא מדהים ביופיו. בעונת ההצפות באביב דירוג הנהר הוא 6 בסולם האשדים, כלומר בלתי עביר.


המדינות היחידות שעדיין לא השתחררו מהשלטון הקומוניסטי, למרות שלכאורה היא מגלה פתיחות למערב בכלל ולתיירות בפרט, היא סין מבנה הארץ הררי, מחורץ בקניונים ומלא נהרות סוערים שברבים מהם טרם שייטו בני אדם. כדי לארגן משלחת רפטינג בסין יש להשיג אישורים זמן רב מראש. כמו כן, חשוב לדאוג לכך שהמשלחת תישא עימה את כל הציוד הדרוש שיעזור לה להתמודד עם תקלות חמורות, לרבות ציוד חילוץ, הצלה ותקשורת.

נהר היאנגצה (Yangtze) הוא הנהר הארוך ביותר באסיה. מקורותיו מתחילים ברמות טיבט, במחוז טאנגלה (Tanglha), והוא זורם לאורך 5,500 קילומטרים עד שהוא נשפך לים סין המזרחי. חלקו העליון של הנהר (אלף הקילומטרים הראשונים) גועש ובוער במיוחד. ממוצע נפילת המים הוא חמישים מטרים גובה לקילומטר נהר. לנהר חלקים סוערים מאוד, חלקם מדורגים ברמה 6 והם למעשה לא עבירים כלל לרפטינג. בסיס היציאה לשיט הוא בלב הרי קונלון (Kunlun), לשם אפשר להגיע רק בטיסה. משם ממשיכים בנסיעת שטח קשה שנמשכת שלושה ימים עד גדות הנהר.

הכפריים החיים על גדות הנהר הם אנשים לבביים ומכניסי אורחים, כמיטב התרבות הסינית המסורתית העתיקה. בשל הרום הגבוה בו הם חיים, עוסקים מרבית התושבים בגידולי בקר וצאן. המקומיים מעולם לא שטו לאורכו של הנהר, והמפגש היחיד שלהם עם הזרם הוא כשהם רוצים לחצותו בקטעים השקטים. החצייה נעשית על גבי רפסודה הבנויה משדרת עץ קשורה בחבלים ומצופה בעור יאק – בהמת העוגה המקומית.

היות שסין הקומוניסטית פתחה שעריה למערב רק לפני שנים ספורות, חלק גדול המכפריים החיים במקורותיו של היאנגצה לא ראו אדם מערבי מעולם. אנשי היאנגצה גרים בכפרים ציוריים ומיוחדים. בשל הגובה הרב והמחסור בעצים, הם בונים את בתיהם מאבן מקומית לא מסותתת, וגג ביתם עשוי קש טחוב, מבנה ההופך את הכפרים לציוריים ומיוחדים.

חלקו התחתון של הנהר שליו ושקט, ולפרטים רוחבו מגיע עד כדי כמה מאות מטרים. הוא משמש כעורק תחבורה חשוב בין הערים הממוקמות על גדותיו. באזור הזה של הנהר עוסקים התושבים בגידולי שדה, בעיקר תות וטבק, הנחשבים למובילים בענפי הייצוא של סין.

המשלחת האחרונה שירדה במורד הקניון הגועש של היאנגצה עשתה זאת ב- 1995. זו הייתה קבוצה של "עכברי נהרות", אמריקנים אמיצים. לרוע מזלם, הם הגיעו לנהר בעונה הגשומה, ולאחר כמה ימי שיט נאלצו לטפס במעלה הקניון ולמלט נפשם החוצה. כשנשאלו אנשי המשלחת על החוויה שערבה עליהם בנהר, סיכמו ההרפתקנים את המסע במילים "רכבנו על גבו של הדרקון...".

נתוני הגעה ומחירים:
כדי לשוט על הנהר יש להשיג מראש בנוסף לוויזה גם אישורים ממשלתיים, להתארגן במשלחת מקצועית ביותר ולדאוג לשירותי חילוץ זמינים.
מחירים: 3,800 דולר לשלושה שבועות. 

אפריקה
היבשת השחורה היא מקום פראי ומופלא ששירותי התירות בו לא מפותחים. רוב מדינות אפריקה הן מדינות העולם השלישי העניות, שהטבע וחיי הפרא הם האוצר היקר ביותר שלהן. לחקור ולגלות את אפריקה דרך הנהרות זוהי דרך חדשנית ומרתקת.

אתיופיה היא ארץ עשירה בנופים, מסתורית ומיוחדת. תרבותה עתיקה ומפוארת ומשלם בין התרבות המזרח תיכונית ובין התרבויות הלא נודעות של השבטים האפריקניים הפרימיטיביים בדרום. אתיופיה מאופיינת ברמה מישורית גבוהה וירוקה המתנשאת לרום של מעל ל- 2,500 מטרים. הרמה המרכזית מחורצת בקניונים עמוקים מלאי מים ובאגמים גדולים. היא עשירה בעולם חי ובאנשים מרתקים. עם נפילת השלטון הקומוניסטי של מנגיסטו היילה מריאם בשנת 1991, חזרו השלום והשלווה לשרור באתיופיה ואיפשרו לחזור ולכלות מחדש את המדינה הקסומה הזאת. האונה המומלצת לרפטינג היא בחורף, בעונה היבשה שבין ספטמבר לדצמבר ובחודשי מרץ ואפריל.

נהר האומו (Omo) או בכינויו "מלכת אפריקה", הוא הנהר המרתק ביותר באתיופיה. בסתיו 1973 ירדה המשלחת הראשונה לחקור את נהר האומו, ומאז ועד היום פקדו את הנהר מעט מאוד בני אדם. בני השבטים החיים לאורכו, הבודי (Bodi), הקואגו (Kwego), המורסי (Mursi) ואחרים, לא נחשפו כמעט לתרבויות חדשות.

דרכי הגישה לנהר ספורות, והדרך היחידה להתרשם וליהנות ממנו היא על ידי שיט רפטינג. חלקו העליון של הנהר סוער וגועש (אשדים בדרגה 3-4). חלק זה מאופיין בקניון מיוער ועמוק (2,000 מטרים, כעומקו של הגרנד קניון בארה"ב).

במעיינות מים חמים ובמגוון העצים והמדהים של חיי הפרא האפריקניים סביב. החלק התחתון רגוע יותר (אשדים ברמה 3). הקניון נפתח לסוואנה מישורית מלאה בעופות ובעדרי היפופוטמים. על גדות הנהר מהלכים עירומים בני השבטים כאילו הזמן עמד שם מלכת.

הגברים הם הדומיננטיים בחברה השבטים והדמות השולטת והמנהיגה היא זקן השבט. בגיל שתים עשרה לערך עברים הגברים את מבחני הבגרות לפני שהם מתקבלים אל חברת הגברים הלוחמים. אחת הדרכים להוכחת בגרות היא יציאה בלילה לציד לבד, כדי להביא זוג אשכים של חיה ניצודה. המתבגרים המהדרים מביאים זוג אשכים של לוחם משבט אויב. הנשים, כיאה לחברה מסורתית, הן רכוש עובר לסוחר, והנישואין מקנים לגבר זכויות כלכליות וחברתיות, כאילו האישה היא חפץ או רכוש. למרות זאת, גם לאישה וגם לגבר יש בשבטים אלה חופש מיני מוחלט.

הרפואה השבטית היא פרימיטיבית, ומבוססת על האמונה ברוע ועל קיומו רב החשיבות בחיים. על פי המנהג, עוקרים לכל בני השבטים את שתי השיניים הקדמיות בלסת התחתונה, על מנת לאפשר לרוע למצוא את דרכו החוצה מהגוף.

בנהר האומו, הרפטינג הוא רק אמצעי להגיע למקום מופלא. זוהי התנסות מרתקת אף להרפתקנים. העונה המומלצת היא בחודשי ספטמבר עד דצמבר ובאפריל. משך השיט בחלקו העליון של הנהר הוא שבעה ימים, ובתחתון אחד עשר ימים. כמו במרבית הנהרות, גם בנהר זה, בנהר זה, כדי לשוט בו, יש להתארגן מראש במשלחת.

הנילוס הכחול (Blue Nile) הוא הנהר הסוער ביותר באתיופיה ומהסוערים בעולם. הגדול והחזק באשדי הנילוס הכחול הוא מפלי אפושי. זוהי שרשרת מפלים גבוהה המדורגת ברמה של 5-6, והשיט כאן מומלץ רק לבעלי ניסיון רפטינג קודם. נקודת ההתחלה היא במפלי הנילוס הכחול הנמצאים ליד העיר בהר דאר (Bhar Dar), שרשרת מפלי גבוהה ומרשימה הנחשבת לאחד מפלאי עולם. משך השיט כחמישה ימים, והעונה המומלצת היא בחודשים דצמבר וינואר.

נתונים הגעה ומחירים: אחת לשבועיים בימי ראשון יוצאת טיסה ישירה של חברת "אתיופיאן אייר ליינס" מאתיופיה לישראל ובחזרה. ניתן להיכנס לאתיופיה גם דרך קהיר ופרנקפורט.

רפטינג באתיופיה דורש ארגון קבוצה לפני ההגעה לאתיופיה, והמחירים נעים בין 2,600 דולר ל- 3,000 דולר לשבועיים על הנהר.

ב-26 באפריל 1964, התאחדו המדינות המזרח אפריקניות טנגניקה וזנזיבר, לרפובליקה אחת - טנזניה. יותר מרבע משטחה של טנזניה מכוסה שמורות טבע ויערות עד. דבר זה שימר אוכלוסייה עצומה של בעלי חיים פראיים שסביבתם הטבעית לא ניזוקה, כברוב מדינות אפריקה. בטנזניה נמצא הר הקילימנג'רו, הגבוה בהרי אפריקה (5,895 מטרים), ובה גם יערות גשם, נהרות רחבים, אגמים וגם שמורות אלמוגים מהמפורסמות והמרהיבות בעולם.

סביבות החיים המגוונות בטנזניה היוו משכן נוח להתפתחותם של מינים אנדמיים רבים של צמחים ובעלי חיים. מישורי הסרנגטי (Serengeti) מכלכלים את האוכלוסייה העשירה ביותר בעולם של בעלי חיים, ובכלל זה גם את עדרי הזברה והגנו העצומים. נהר הרופיג'י הגועש שורץ היפופוטמים ותנינים. ביערות הגשם שליד אגם טנגניקה (Tanganyika) קופים רבים, וביניהם קופי השימפנזה. באדמות הביצה של קטאווי ורוקווה יש עדרי תאו ענקיים, ונגורו-נגורו, (Ngorongoro) נמצא לוע הר הגעש המרשים.

את ההתפתחות התיירותית הגדולה עשתה טנזניה לפני זמן לא רב, וכיום היא מהמדינות המתוירות ביותר בעולם. למרות שקיימות בה עשרות חברות תיירות מקומיות המתמחות בעיקר בספארי ג'יפים ברחבי הסוואנות האין-סופיות של המדינה, אין פה, למעשה, אפילו חברת רפטינג אחת. חברות המנהלות שיט בנהרות טנזניה באות מקניה וממדינות אחרות.

נהר הרופיג'י מתחיל את מירוצו אל האוקיינוס ההודי באזור הסלוס, שמורת הציד העשירה ביותר, שהיא גם הפארק הלאומי של טנזניה. הרופיג'י הוא הכניסה העיקרית אל אזור הציד. פילים, קרנפים, היפופוטמים ותנינים נמצאים כאן בכמות שאין דומה לה בחלקיה האחרים של אפריקה. על גדות הנהר הזה ישב פטר מטהייסן בשנת 1981 וכתב את מחקרו המפורסם, "נהרות החול", שעסק במספרן ההולך ופוחת של חיות הבר באפריקה.

מקורו של הרופיג'י הוא במזרח טנזניה ויובלו העיקרי הוא נהר הרואהה הגדול. למרות שנהר הרופיג'י איננו ארוך במיוחד (אורכו לא עולה על 300 קילומטרים), הרי רוחב הדלתה שלו על גדות האוקיינוס ההודי, דרומית לבירת טנזניה, "דאר-א-סלם", עולה על 50 קילומטרים. הדלתה מהווה אגן ניקוז לכל רכס ההרים המרכוי של טנזניה.

הרופיג'י הוא נהר שוטף ושוצף ולכל אורכו פזורים אשדים ומפלים רבים, חלקם בדירוג 5 בסולם האשדים. הידוע ביותר מבין עשרות מפליו של הנהר הוא ערוץ סטיגלר, קטע של 30 קילומטרים מהירים ותלולים. הערוץ קרוי על שמו של הצייד הראשון שגילה את שמורת הציד של הסלוס. קיים צדק פואטי בעובדה זו, כי אותו סטיגלר היה הראשון
שהצליח לעבור את הקטע הסוער הזה בנהר, והוא נהרג בידי פיל פצוע וזועם בכניסה לערוץ. העונה המומלצת לשיט היא בחודשים אוגוסט עד דצמבר.

נתוני הגעה ומחירים:
בישראל לא ניתן לקבל אשרות כניסה לטנזניה. מומלץ להוציא אשרות כניסה בניירובי, קניה. ניתן להיכנס לטנזניה דרך קניה, אליה יש טיסה ישירה מישראל. ניתן להגיע גם לזנזיבר במעבורת דרך מומבסה. כיוון שאין חברות רפטינג פעילות בטנזניה, אין מחיר קבוע לטיול רפטינג בטנזניה.


זימבבוה היא ארצם של הגדולים במפלי אפריקה ואולי המפורסמים בעולם: מפלי ויקטוריה. זרם התיירים הבלתי נלאה שמגיע לחזות ביופיה של המדינה הביא זה מכבר לפריחה כלכלית יחסית. יזמים מקומיים עושים כמיטב יכולתם על מנת להקים מפעלי תיירות מצליחים, כגון חברת רפטינג על נהר הזמבזי וטיולי ספארי באחת משמורות החי המטופחות.

זימבבוה גובלת בזמביה בצפון-מערב, במוזמביק בצפון-מזרח, בדרום אפריקה בדרום ובבוצואנה בדרום-מערב. האזור המרכזי של המדינה מכוסה גבעות המהוות את מקור החיים לנהרות רבים שזורמים צפונה אל האגם המלאכותי קריבה (Kariba), מערבה אל אדמות הביצה של בוצואנה או אל נהר הזמבזי בצפון-מזרח. כל רמתה המרכזית של המדינה מנוקדת בסלעי גרניט ענקיים.

עיקר כוחה הכלכלי של המדינה מגיע מתיירות ולכן זימבבוה היא מדינה בעלת מודעות חיובית לשימור הבר והטבע. עדיין ניתן למצוא במדינה כמה מהפארקים העשירים ביותר בחיות בר, בכל דרומה של אפריקה.

נהר הזמבזי, או בכינויו "נהר האלים", הזורם על גבול מדינות (זימבבוה וזמביה), הוא ללא ספק הנהר המפורסם והמשויט ביותר באפריקה ואולי בעולם כולו. הזמבזי הוא הנהר השלישי באורכו באפריקה וללא ספק הגועש ביותר.

במשך שנים רבות הסעיר הנהר את דמיונם של מיטב חוקרי אפריקה, שהידוע ביניהם הוא דיוויד לווינגסטון. בשנת 1855 סייר המיסיונר לווינגסטון באזור על מנת לגלות תושבים מקומיים שאלוהים, בהתגלמותו הנוצרית טרם נגלה אליהם. הוא שט במורד הזמבזי הגועש בסירת קאנו פרימיטיבית ובקושי נחלץ. לווינגסטון היה האדם הלבן הראשון שסייר באזור, ולמפלים העצומים שראה הוא קרא על שמה של מלכתו, מלכת בריטניה וסקוטלנד ויקטוריה. כיום, כאמור, מהווים מפלי ויקטוריה מוקד משיכה לאלפי תיירים בשנה.

רוב חברות הרפטינג המקומיות, יוצאות למסע בחלק התחתון של הנהר, מהעיירות ויקטוריה פולס (Vic. Falls) בזימבבוה, או מהעיירה לווינגסטון בזמביה. מאות אנשים נעזרים בשירותיהן של עשרות חברות הרפטינג העובדות דרד קבע על הזמבזי. החברות מציעות כל דבר, החל משיט של כמה שעות במפליו הגדולים ביותר של הזמבזי שחלקם מדורגים בדירוג 5+, וכלה במשלחות מאורגנות היטב של כמה ימים.

בזכות עוצמתו של הנהר ואשדיו המהווים אתגר לחותרים בכל רמה, מארח הזמבזי זה השנה השלישית ברציפות את אליפות העולם ברפטינג (כולל נבחרת ישראל). בכך הוא זוכה להכרה בין-לאומית בכל הקשור להיותו אחד הנהרות המשובחים בעולם. העונה המומלצת לשיט היא בחודשים אוגוסט עד דצמבר.

נתוני הגעה ומחירים:
לוויקטוריה פולס ניתו להגיע בטיסה או בנסיעה מבירת זימבבוה. הדרך הנוחה ביותר להגיע היא מדרום אפריקה, אליה יוצאות טיסות ישירות מישראל.
המחירים לרפטינג נעים בין 980 דולר עד 1,300 דולר לשבוע, או 150 דולר ליום.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

דירוג האשדים


מומחי הרפטינג העולמיים מדרגים את האשדים בדירוג 1 עד 6, כאשר דרגה 1 פירושה שהנהר שליו ושקט, ודרגה 6 פירושה נהר סוער, חזק ובלתי עביר. הדירוג נקבע על פי משתנים שונים: כמות המים הזורמת בנהר, זווית השיפוע, המכשולים, טמפרטורת המים ועוד.
דרגה 1 - קל מאוד. מים שקטים, מהירות זרימה אפסית, אין גלים, אשדים או פיתולים בנהר.
דרגה 2 - קל. מהירות זרימה אטית, אשדים וגלים קטנים.
דרגה 3 - בינוני. זרימת מים מהירה, הנהר תלול ומתפתל, סלעים בנהר יוצרים מעברים צרים שמקשים על מעבר הסירות.
דרגה 4 - קשה. זרימת מים חזקה, נהר צר, תלול, מפותל, מלא בסלעים ובמכשולים היכולים להפוך את הסירה.
דרגה 5 - קשה מאוד. מים סוערים, מדרגות נהר תלולות, גלים גבוהים היוצרים "בורות" בנהר ועלולים להפוך את הסירה בקלות. לפני מעבר אשד בדרגה 5 מומלץ להתנסות באשדים קלים יותר.
דרגה 6 - מסוכן. זרימת מים פרועה ולא מסודרת. בלתי עביר לסירות רפטינג, וחובה לעקוף את המכשול על היבשה. אשדים בדרגה 4 ו-5הופכים לדרגה 6 בהצפות הגדולות של העונה הגשומה.

יש לזכור כי זהו דירוג האשדים ולא דירוג הנהרות. בנהר יש אשדיס רבים מסוגים שונים וברמות שונות.
אפילו בנהר בדירוג 4-5 קיימים קטעים שלווים ושקטים. 

מה המיומנות הנדרשת ביציאה לשיט רפטינג?


חשוב לדעת שרפטינג בנהרות טוערים דורש יכולת גופנית בסיסית. גם אם תפלו למים ותשחו באשד בדרגה 5, תישארו בחיים. חליפת ההצלה והקסדה אמורות להציף אתכם, ובסופו של דבר להביאכם לחוף מבטחים. אגב, קחו בחשבון שנפילות למים והתהפכות הסירה בנהר גועש הם דבר שכיח. רפטינג הוא פעילות הרפתקנית עם רמת סיכון מסוימת. אל תתפשרו על בטיחות ואל תגרמו למדריכים לרדת במורד אשד שהם לא בטוחים בו. ליושבים בתוך הסירה העוברים בהצלחה אשד בדרגה 5, הוא אף פעם לא נראה סוער במיוחד, אולם טעות קטנה במעבר אותו אשד, והוא עלול להיות קשה ומסוכן. 

מה צריך לבדוק לפני שבוחרים חברת רפטינג?


מלבד מיומנות המדריכים, אותה אי אפשר לבדוק אלא בנהר עצמו, חשוב לבדוק היטב את הציוד.
הסירות: חייבות להיות מסוג "Bailer "Self, כלומר עם מנגנון ריקון עצמי. רצפת הסירה צריכה להיות מלאה אוויר. בתחתית הסירה, בצמוד לדפנות, ישנם חורים המיועדים לריקון מים. במסעות ארוכים יש לבדוק שהמדריכים לוקחים ערכה לתיקון הסירה.
חליפות הצלה וקסדות: אסור להתפשר על בגדי השיט האישיים. בזמן חירום הם אמורים להציל אתכם. החליפות חייבות להיות מתאימות לאשדים בדרגה 5 (חתומות כ-5 Type).
יש לבדוק כי כל סוגרי החליפה שלמים, לרבות הרוכסנים, וכי יש צווארון הצפה. קסדות טובות הו מסוג שלושה רבעים. רצועת הסגירה חייבת להיות תקינה.
ציוד הצלה: לפני היציאה יש לבדוק שהמדריכים לוקחים ציוד עזרה ראשונה וציוד הצלה הכולל חבלי זריקה, חבלי היפוך, טבעות, גלגלות וכו'.
קשר אלחוטי: רצוי ואף הכרחי, לצאת לשיט רפטינג כשיש בסירות קשר אלחוטי ואפשר להזעיק עזרה בטווח זמן סביר. 

מהי העונה המומלצת לרפטינג?


אחד השיקולים החשובים ביותר לבחירת עונת השיט בנהר היא כמות המשקעים והגשמים היורדים באזור. הזמן הטוב ביותר לשיט הוא מסוף העונה הגשומה, ובמשך כחודשיים שלאחר מכן. אסור לצאת למסע בזמן ההצפות הגדולות של העונה הגשומה, אז הנהר מסוכן וגועש ואפילו המיומנים שבאנשי הרפטינג עלולים להיקלע למצבים של חוסר שליטה. רוב התאונות מתרחשות עקב שיט בלתי אחראי כשהנהר גבוה מדיי לשיט. 

למידע נוסף:


הודו -
"נהרות - משלחות רפטינג" טל: 5 /5185834 03
פקס: 5189113 03
Snow Leopard Adv. Tel/Fax +91 11 689 5905
2641 Fax +91 11 6846 403691 11 91+ Tel Ex. Tel
פפואה ניו גינאה -
"נהרות - משלחות רפטינג" טל: 5 /5185834 03 פקס: 5189113 03
סין -
"נהרות - משלחות רפטינג" טל: 5 /5185834 03 פקס: 5189113 03
אתיופיה -
"נהרות - משלחות רפטינג" טל: 5 /5185834 03 פקס: 5189113 03
Mountain Travel-Sobek, Tel +1 510 527 8100 Fax +1 510 525 7710
Adrift, Tel +64 3 442 5458 Fax +64 3 442 5950
טנזניה -
"נהרות - משלחות רפטינג" טל: 5 /5185834 03 פקס: 5189113 03
Remote River Expedition, Tel +254 2 891 296 Fax +254 2 891 307
זימבבוה -
"נהרות - משלחות רפטינג" טל: 5 /5185834 03 פקס: 5189113 03
Safari Par Excellence, Tel +263 4 720527 Fax +263 4 722872
Shearwater, Tel +263 4 757831 Fax 263 4 757 836

ביבליוגרפיה:
כותר: נהרות האש
מחברים: אלפרט, אייל ; שלו, מירי ; גואטה, דודו
תאריך: נובמבר 1997 , גליון 25
שם כתב העת: טבע הדברים : החברה לחקר האדם והסובב בע''מ
הוצאה לאור: טבע הדברים : החברה לחקר האדם והסובב
הערות לפריט זה: * אלפרט אייל, דודו גואטה ומירי שלו הם אנשי חברת ''נהרות''
הספרייה הוירטואלית מטח - המרכז לטכנולוגיה חינוכית