עמוד הבית > מדעים > רפואה וקידום הבריאותעמוד הבית > מדעי החברה > פסיכולוגיה > פסיכולוגיה חברתית
הוועד למלחמה באיידס


תקציר
מידע על התהוות הפחד הלא רציונלי מחולי איידס, תיוג החולים לקבוצות שוליים לא רצויות (נרקומנים, הומוסקסואלים, זונות ומיעוטים) - הרחקתם והעוינות כלפיהם.איידס : בנייתו של פחד לא רציונלי - מעגל התגובות
מחברות: חן שובל; איילת קליינמן; גלינה ארקוש 

1. התהוות הפחד


בשנתיים הראשונות לא היה ברור מה גורם למחלה (חיידק, טפיל, וירוס), מהן דרכי ההדבקות במחלה, ויותר מכך, כיצד ניתן לטפל במחלה ולצמצם את שיעור המוות. כתוצאה מכך נוצר הפחד הראשוני. פחד זה הועצם הן ע"י הזרם השמרני, אשר קישר את המחלה כמסמלת עונש מאלוהים על התנהגות מינית מופקרת/אסורה והן ע"י אמצעי התקשורת, אשר הציגו את מחלת האיידס כמחלה סופנית חשוכת מרפא. לתודעת הציבור עבר מסר אחד ברור - "איידס = מוות". 

2. תיוג והרחקה


תיוג החולה הממוצע כמשתייך לקבוצות שוליים חברתיות ומאופיין בהתנהגות מינית מופקרת יצר את ה"הבנה" כי "אם אני לבן, הטרוסקסואל, מהמעמד הבינוני ומעלה - לי זה לא יקרה".
תפיסה זו נבעה בעיקר מתחושת חוסר אונים של הציבור אשר לא קיבל כלים ברורים כיצד יוכל להגן על עצמו. מול חוסר אונים זה חייב האדם לפעול באופן כלשהו אשר יחזיר לו במידת מה תחושה של ביטחון והגנה. הכחשה היא דרך אחת - "לי זה לא יקרה". 

3. תסכול ועוינות


חוסר האונים וחוסר היכולת להגיב, להגן או לשנות יצרו את התסכול אשר התבטא בהיווצרותה של עוינות כלפי אותן קבוצות שמראש תויגו כקבוצות שוליים לא רצויות: נרקומנים, הומוסקסואלים, זונות, מיעוטים.
דרך אחת לבטא את חוסר האונים היה להטיל את מלוא האחריות והאשמה על שעיר לעזאזל כלשהו - קהילת הגייז היתה "אידיאלית" לתפקיד זה.

הגברת תחושת הדחייה כלפי קבוצות השוליים והתעצמות ההתבצרות בעמדת "לי זה לא יקרה" יצרו מצב בו הציבור הרחב לא ראה את מחלת האיידס כנוגעת לו. הוא חש "מוגן" ע"י הרחקת הקבוצות ה"מסוכנות" ממנו, ונאטם לקבלת מידע חדש ורלוונטי על המחלה.

מצב זה גרם במהלך השנים שלאחר מכן, לעלייה משמעותית במספרם של ההטרוסקסואלים אשר נדבקו במחלה.

לפריט הקודם: היסטוריה של מחלת האיידס
לפריט הבא: איידס: התפשטות המחלה - מעבר הנגיף בעולם

ביבליוגרפיה:
כותר: איידס : בנייתו של פחד לא רציונלי - מעגל התגובות
שם  החוברת: כל מה שרצית לדעת על האיידס
מחברות: שובל, חן ; קליינמן, איילת ; ארקוש, גלינה
תאריך: 2001
הוצאה לאור: הוועד למלחמה באיידס
הערות: 1. מחברת נוספת: אפרת רם
2. מהדורה מעודכנת - יולי 2001
הספרייה הוירטואלית מטח - המרכז לטכנולוגיה חינוכית