הסדרי נגישות
עמוד הבית > יהדות ועם ישראל > היישוב בארץ ישראל טרם הקמת המדינה > היישוב בארץ ישראל בתקופה העותומנית [1516 - 1917]עמוד הבית > מדעי הרוח > היסטוריה > שליטים וממלכות בארץ-ישראל > תקופת האימפריה העות'מאניתעמוד הבית > ישראל (חדש) > היסטוריה > שליטים וממלכות בארץ ישראל > תקופת האימפריה העות'מאנית
מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכיתקרן אבי חי


תקציר
המידע בדף זה עוסק בפעליו של הסולטאן העותמאני, סולימאן המפואר, ובהשפעת שלטונו על היהודים באימפריה העותמאנית במיוחד בירושלים במאה ה-16.סולימאן המפואר (1496-1566)
מחברת: מתיה קם


סולימאן המפואר היה מגדולי הסולטאנים העותמאנים. הוא היה ידוע בממלכתו בכינוי "המחוקק", בזכות פעילותו בענייני חקיקה. כינויו "המפואר" - ניתן לו על ידי תושבי אירופה בזכות מפעלי הבנייה והאדריכלות שיזם.

תקופת שלטונו הארוכה הייתה רצופה מלחמות, מסעות וכיבושים באירופה ובמזרח.
ימי שלטונו של סולימאן המפואר נחשבים לתקופת זוהר של היהודים בממלכה העותמאנית.

בתקופת שלטונו של סולימאן המפואר, נכללה גם ארץ ישראל בתחומי האימפריה העותמאנית מאז נכבשה על ידי אביו, סלים הראשון ב- 1516.

סולימאן המפואר יזם פעולות תיקון ובנייה בירושלים, ובהן תיקון חומות ירושלים ושעריה ושיפוץ המצודה (='מגדל דויד'). אשתו רוקסלאנה הקימה בירושלים מפעלי צדקה לתלמידים.

גם לבנייה המחודשת בטבריה סייע סולימאן המפואר: הוא העניק לדונה גרציה את הזיכיון על טבריה.

ביבליוגרפיה:
כותר: סולימאן המפואר (1496-1566)
מחברת: קם, מתיה
שם  התקליטור: המסע בעקבות הכתר
מחברת: קם, מתיה
תאריך: 1999
הוצאה לאור: מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית; קרן אבי חי
הערות: 1. המידע שלפניך הוא לקט המבוסס על תוכנית מבחר-תכנית בתרבות ישראל בגישה רב תחומית. התוכנית פותחה בסיוע קרן אבי חי ובשיתוף משרד החינוך. כתבה: מתיה קם.
2. המידע והתמונות במאגר זה מיועדים לשימוש אישי, לצורכי לימוד בלבד.
הספרייה הוירטואלית מטח - המרכז לטכנולוגיה חינוכית