הסדרי נגישות
עמוד הבית > יהדות ועם ישראל > מקרא [תנך] > עולם המקרא > ארכיאולוגיה מקראיתעמוד הבית > ישראל (חדש) > חבלי ארץ, אתרים ומסלולי טיול > מישור החוף > מישור החוף הדרומיעמוד הבית > ישראל (חדש) > אקולוגיה ואיכות הסביבה > שימור > שמורות טבע וגנים לאומיים


תקציר
מידע על תל לכיש - אחד התלים הגדולים והחשובים ביותר מתקופת המקרא בארץ ישראל.גן לאומי תל לכיש
מחבר: רשות שמורות הטבע והגנים הלאומיים


גן לאומי תל לכיש מתרומם לרגלי הרי יהודה ובגבול השפלה, בקרבת הכביש היורד מירושלים דרך בית גוברין.

זהו אחד התלים הגדולים והחשובים ביותר מתקופת המקרא בארץ ישראל וקדמה לו במקום עיר כנענית מרכזית. בשלהי המאה ה- 19 התגלה בחפירות הארכיאולוגיות בנינווה, תבליט המתאר את כיבוש לכיש בימי סנחריב, בשנת 701 לפנה"ס. בתבליט מתוארים חיילי אשור כובשים את לכיש באכזריות, מגלים את התושבים ומביאים אותם בפני סנחריב. ממצאים אלו הציתו את דמיונם של החוקרים והחופרים והם החלו לתור אחר חורבות לכיש.

החפירות בראשותו של ד' אוסישקין, מהמכון לארכאולוגיה של אוניברסיטת תל אביב, אישרו סופית כי המקום הוא אכן לכיש העתיקה.

המבקר במקום יוכל להתהלך בין שרידי המקדשים הכנענים, שער העיר, מפעל מים וממצאים נוספים ולדמיין כי שומע הוא את תושבי העיר הנאנקים תחת אכזריותם הרבה של האשורים.

בין השרידים והעתיקות אפשר להבחין בעץ שיזף אחד, בודד, הניצב זקוף על התל, שהוא בעצם העץ היחיד שנותר על התל - ככל הנראה בשל קדושתו לתושבי קוביבה, כפר ערבי ששכן בסמוך לתל עד שנת 1948.

האגדה מספרת כי תושבי הכפר קוביבה היו שולחים את ילדיהם להביא מים מהבאר, וכדי שיחזרו מהר סיפרו להם כי שד שוכן בעץ השיזף והוא שומר על המים. הבאת המים מהבאר הפכה להיות "מבחן האומץ" של ילדי הכפר. החודש הסתיימו בגן הלאומי עבודות שתאפשרנה ביקור בטוח ומהנה יותר למטיילים. העבודות שהתבצעו על ידי צוות הפיתוח של מחוז מרכז, בראשות יגאל בן ארי ומשה תורג'מן, כללו שיפור הבטיחות באתר, נקודות תצפית, מדרגות חדשות ועוד. לצד צוות הפיתוח, מסייעים כל העת אנשי חברת אינטל מקריית גת, הלוקחים חלק פעיל בתחזוקת הגן ושימורו.

כדי למנוע נזקים לגן ולממצאים שבו, ולנוחיות המבקרים, הכשירו העובדים מסלול סיור העובר במקומות החשובים והיפים שבתל לכיש.

ביבליוגרפיה:
כותר: גן לאומי תל לכיש
מחבר: רשות שמורות הטבע והגנים הלאומיים
הערות לפריט זה: 1. 1. לפרטים נוספים ולתאום הצילומים יש להתקשר למזי מגנזי 7762017- 03 ולאודיה פרגמנט 7762275-03
2. הדובר - עפר גרישטיין 404013-050
הספרייה הוירטואלית מטח - המרכז לטכנולוגיה חינוכית