הסדרי נגישות
עמוד הבית > ישראל (חדש) > שלטון וממשל > יחסי חוץעמוד הבית > מדינת ישראל > אוכלוסייה וחברה > עליה וקליטה לאחר קום המדינהעמוד הבית > מדעי הרוח > היסטוריה > ההיסטוריה של מדינת ישראל > ביטחון מלחמות ושלוםעמוד הבית > ישראל (חדש) > היסטוריה > היסטוריה של מדינת ישראל > ביטחון מלחמות ושלום
מקסם


תקציר
האירועים החשובים שארעו במדינת ישראל בשנת 1991: מלחמת המפרץ, "מבצע שלמה" לעליית יהודי אתיופיה וועידת מדריד נפתחת באוקטובר.1991 : מלחמת המפרץ
מחבר: יואל רפל


ב-17 בינואר בשעה 01:30 החלה הפצצת בגדד על-ידי מטוסי חיל האוויר האמריקני, במסגרת מבצע "סופה במדבר". למחרת נחת מטח ראשון של טילי סקאד על גוש דן. תושבי ישראל המתינו בחרדה לקריאה "נחש צפע" ברדיו או בטלוויזיה, קריאת קוד למטח טילים. במשך שישה שבועות נחתו על ישראל 35 טילים, כ-7,000 בתים נפגעו, כ-300 איש נפצעו, ואדם אחד נהרג. עיקר הנזק היה לבתי העסק ולרכוש פרטי. ב-28 בפברואר הודיעה ארה"ב על סיום המלחמה.

אירועים נוספים בשנה זו:
* ב-21 במאי, החל מבצע שלמה להעלאת יהודי אתיופיה. יותר מ-14,000 יהודים הגיעו בדרכים שונות לשדה התעופה באדיס אבבה, הועלו על 36 מטוסים והונחתו בישראל.
* מפלגת העבודה תמכה בקיום ועידה בינלאומית לפתרון הסכסוך במזרח התיכון. בלחץ אמריקני כבד נפתחה הוועידה במדריד ב-30 באוקטובר. הליכוד אמנם התנגד לוועידה, אך בסופו של דבר מצא עצמו ראש הממשלה יצחק שמיר בראש המשלחת הישראלית. ההישג העיקרי של הוועידה היה בעצם ישיבתה של ישראל יחדיו עם משלחות מסוריה, לבנון, מצרים וירדן. הישג ממשי לא הושג, אך סוכם על המשך שיחות.

ביבליוגרפיה:
כותר: 1991 : מלחמת המפרץ
מחבר: רפל, יואל
שם  הספר: אישים ומעשים בישראל : ספר היובל
עורכי הספר: אהרוני, שרה; אהרוני, מאיר
תאריך: 1998
הוצאה לאור: מקסם
הספרייה הוירטואלית מטח - המרכז לטכנולוגיה חינוכית