הסדרי נגישות
עמוד הבית > מדינת ישראל > כלכלה עמוד הבית > מדעי הרוח > היסטוריה > ההיסטוריה של מדינת ישראלעמוד הבית > מדעי הרוח > היסטוריה > ההיסטוריה של מדינת ישראל > כלכלה, חברה ותרבות
מקסם


תקציר
האירועים החשובים שארעו במדינת ישראל בשנת 1980: הלירה הוחלפה בשקל, פיגועי מחבלים בקיבוץ משגב-עם ובחברון וירושלים מוכרזת רשמית כבירת ישראל.1980 : אינפלציה דוהרת
מחבר: יואל רפל


בשנת 1980 תפקוד הממשלה היה בעייתי, האינפלציה דהרה, המתחים הפוליטיים-עדתיים התגברו, סכסוכי עבודה פקדו את המשק, הפגנות הציבור נגד הממשלה גברו.

כתוצאה מעימותים רבים בין חברי הממשלה, התקשה בגין לנווטה. החרפת היחסים נבעה בעיקר מהתנגדות שר הביטחון עזר ויצמן לקיצוצים בתקציב הביטחון. אריק שרון ראה עצמו המועמד המתאים לקבלת תיק הביטחון, אך בגין נטל את התיק לעצמו. מגפת פרישות תקפה את שרי הממשלה: שר המשפטים שמואל תמיר, שר האוצר יגאל הורוביץ, ושר הדתות אהרון אבו חצירא שנגדו הוגש כתב אישום.

אירועים נוספים בשנה זו:
* בפברואר הוחלפה הלירה הישראלית במטבע חדש, השקל, על-פי שער של שקל אחד ל-10 לירות.
* ב-7 באפריל חדרה חוליית מחבלים לקיבוץ משגב-עם לתוך בית הילדים. בפיגוע נהרגו חבר קיבוץ, אחד מהילדים וחייל.
* ב-2 במאי תקפו מחבלים קבוצת מתנחלים שהייתה בדרכה לתפילה ב"בית הדסה" בחברון. שישה מתנחלים נהרגו ו-16 נפצעו.
* חוק ירושלים, הקובע כי ירושלים השלמה והמאוחדת היא בירת ישראל ומקום מושבם של נשיא המדינה, הכנסת, הממשלה ובית המשפט העליון - אושר בכנסת ברוב גדול. החוק עורר סערות פוליטיות ותגובות חריפות מרחבי העולם. מועצת הביטחון של האו"ם קבעה כי חוק ירושלים פוגע באופיה של העיר הקדושה.
* בשנת 1980 הלכו לעולמם יגאל אלון - מפקד הפלמ"ח, והשחקנית חנה רובינא - "הגברת הראשונה של התיאטרון העברי".

ביבליוגרפיה:
כותר: 1980 : אינפלציה דוהרת
מחבר: רפל, יואל
שם  הספר: אישים ומעשים בישראל : ספר היובל
עורכי הספר: אהרוני, שרה; אהרוני, מאיר
תאריך: 1998
הוצאה לאור: מקסם
הספרייה הוירטואלית מטח - המרכז לטכנולוגיה חינוכית