הסדרי נגישות
עמוד הבית > מדעי הרוח > ספרות ושירה > ספרות > ספרות עברית
מקסם


תקציר
תולדותיה של הספרות העברית החדשה שמתחילות עם הפרעות ביהודי רוסיה, "הסופות בנגב" וסוף תקופת ההשכלה העברית.הספרות העברית בסוף המאה ה-19 ובתחילת המאה ה-20
מחבר: ד"ר אורציון ברתנא


תולדותיה של הספרות העברית החדשה מתחילות בתקופה זו, עם הפרעות ביהודי רוסיה, "הסופות בנגב" וסוף תקופת ההשכלה העברית עם סוף חלומותיה שאפשר כי יהודים יהיו אזרחים שווי זכויות, ברוסיה ובמקומות אחרים באירופה. בסוף המאה ה-19, בבת אחת נוצר במזרח אירופה שפע עצום של יצירות עבריות בכיוונים שונים: יצירה דו-לשונית, של יוצרים שכתבו במקביל עברית וגם אידיש, כש.י. אברמוביץ (מנדלי מו"ס) וי.ל. פרץ. יצירה נטורליסטית, כיצירת אנשי "המהלך החדש", בן-אביגדור, ראובן אשר בריינין וחבריהם. יצירה של ריאליזם פסיכולוגי, כיצירת ברנר וברקוביץ'. יצירות רומנטיות וניאו-רומנטיות בעלות פנים שונות ומגוונות - אומנות לשם אומנות של דוד פרישמן, מיתוס רומנטי של מיכה יוסף ברדיצ'בסקי, דקדנס של ה.ד. נומברג ואורי ניסן גנסין, ועד רומנטיקה ציונית ביצירת מרדכי זאב פאיירברג. עושר זה של יצירה נמשך כ-25 שנים. מלחמת העולם הראשונה מכאן, והתגבשות היישוב הסוציאליסטי בארץ-ישראל מכאן, סכרו עושר זה.

השלטון הקומוניסטי סגר את עיקר היצירה העברית במזרח אירופה ושם לה קץ. למעלה משני מיליון יהודים, שהיגרו בשנים אלה לארה"ב, לא היו זקוקים שם לספרות עברית לוחמת שתגן עליהם. לא היה להם צורך בספרות עברית בחברת המהגרים האמריקנית, שקיבלה אותם ברצון ואפשרה להם לתפוס מקומם בין השכבות החברתיות המוליכות ולא בין המקופחים, כפי שהיו באירופה. הגרעין הקטן של מהגרים עולים לארץ-ישראל, הוא זה שהמשיך ונעזר בכל עוז בספרות העברית. הוא זה שממנו צמחה הספרות העברית המפוארת של המשך המאה.


* ד"ר אורציון ברתנא - משורר, סופר, חוקר ספרות, יו"ר אגודת הסופרים בישראל.


לפריט הקודם

ביבליוגרפיה:
כותר: הספרות העברית בסוף המאה ה-19 ובתחילת המאה ה-20
מחבר: ברתנא, אורציון (ד"ר)
שם  הספר: אישים ומעשים בישראל : ספר היובל
עורכי הספר: אהרוני, שרה; אהרוני, מאיר
תאריך: 1998
הוצאה לאור: מקסם
הערות לפריט זה:

1. ד''ר אורציון ברתנא - משורר, סופר, חוקר ספרות, יו''ר אגודת הסופרים בישראל.


הספרייה הוירטואלית מטח - המרכז לטכנולוגיה חינוכית