הסדרי נגישות
עמוד הבית > מדעי הרוח > שפה ושפות > שפה עברית
מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית


תקציר
פעם ועוד פעם שווה פעמיים. או שמא שתי פעמים? כאן נשבור את המיתוס שצורות כמו שתי פעמים, ושתי שנים הן שגיאות בעברית.תחשבו שתי פעמים
מחבר: ירעם נתניהו


בדרך כלל אִם הגננת או המורה שומעת ילד או תלמיד שאומר שתי פעמים היא מיד מתקנת אותו שיאמר פעמיים. האם באמת שגיאה היא לומר שתי פעמים?

בהגדה של פסח אנו אומרים:

שֶׁבְּכָל הַלֵּילוֹת

אֵין אָנוּ מַטְבִּילִין

אַפִלּוּ פַּעַם אַחַת

אַפִלּוּ פַּעַם אַחַת;

הַלַּיְלָה הַזֶּה, הַלַּיְלָה הַזֶּה

שְׁתֵּי פְּעָמִים.

הַלַּיְלָה הַזֶּה, הַלַּיְלָה הַזֶּה

שְׁתֵּי פְּעָמִים.

ולא רק בהגדה מופיע שתי פעמים ולא פעמיים, גם במשנה (פסחים י, ד) מופיע: "מגזו לו כוס שני, וכאן הבן שואל אביו [...] שבכל הלילות אנו מטבילין פעם אחת, הלילה הזה שתי פעמים".

ולא רק בעניין פסח מופיעה הצורה שתי פעמים: "רבי ישמעאל אומר: 'ונעלם... ונעלם' שתי פעמים" (שבועות ב, ה), כלומר בפסוקים המילה "נעלם" מופיעה שתי פעמיים, פעמיים.

גם במדרשים ובתלמוד מופיעה הצורה שתי פעמים, וכך גם בימי הביניים בקרב פרשני המקרא ועוד, וכן בספרות השו"ת.

מכל זה עולה שאין שגיאה דקדוקית לומר שתי פעמים, וכן שתי שנים (ולאו דווקא שנתיים), כגון בֶּן-שָׁנָה שָׁאוּל בְּמָלְכוֹ וּשְׁתֵּי שָׁנִים מָלַךְ עַל-יִשְׂרָאֵל (שמואל א ג, א), וכן הצירוף מופיע בתלמוד, במדרשים ועוד.

בשולי הדברים נציין כי פעם היא צורת נקבה, ולכן מספר הפעמים תמיד יבוא בנקבה: שתי פעמים, שלוש פעמים, עשרים ושש פעמים, ולא בצורת זכר שני פעמים, עשרים ושישה פעמים. וסימן לזכור זאת: פעם אחת – כך כולנו אומרים, אחת – בנקבה. איש לא אומר פעם אחד, אחד – בזכר.אל האסופה שנת העברית - מתמטיקה3

ביבליוגרפיה:
כותר: תחשבו שתי פעמים
שם  הפרסום מקורי: אסופת ערכים לשנת השפה העברית
מחבר: נתניהו, ירעם
תאריך: תשע"א , 2010
בעלי זכויות : מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית
הספרייה הוירטואלית מטח - המרכז לטכנולוגיה חינוכית