הסדרי נגישות
עמוד הבית > מדעי הרוח > היסטוריה > ההיסטוריה של מדינת ישראל > ביטחון מלחמות ושלום > מבצעיםעמוד הבית > מדעי הרוח > היסטוריה > ההיסטוריה של מדינת ישראל > ביטחון מלחמות ושלום > ישראל והפלסטיניםעמוד הבית > ישראל (חדש) > היסטוריה > היסטוריה של מדינת ישראל > ביטחון מלחמות ושלוםעמוד הבית > ישראל (חדש) > היסטוריה > היסטוריה של מדינת ישראל > ביטחון מלחמות ושלום > מבצעיםעמוד הבית > ישראל (חדש) > היסטוריה > היסטוריה של מדינת ישראל > ביטחון מלחמות ושלום > ישראל והפלסטינים
מקסם


תקציר
האירועים החשובים שארעו במדינת ישראל בשנת 1968: מבצע כראמה (מבצע תופת), היעלמותה של הצוללת דקר.1968 : הטרור הפלסטיני
מחבר: יואל רפל


פיגועי מחבלים בתוך ישראל, ובעיקר הטמנת פצצות בירושלים, הפרו את שיכרון הניצחון, יישובים לאורך הגבול עם ירדן ולבנון סבלו אף הם מהתנכלויות מחבלים ומירי קטיושות ומרגמות. צה"ל הגיב בדרכים שונות, בעיקר בהפצצות חיל האוויר על מקורות הירי. אך ההסתננויות לא פסקו. בצה"ל הוחלט על מבצע כראמה. ב-21 במארס חצו כוחות צה"ל את נהר הירדן, פשטו על בסיס ארגון פת"ח בכראמה ופעלו בו במשך יום שלם. התוצאה: 60 הרוגים לירדנים ו-150 הרוגים למחבלים. גם כוחותינו ספגו אבדות כבדות: 28 הרוגים. ויכוח סוער פרץ בארץ לגבי נחיצותו של המבצע.

אירועים נוספים בשנה זו:
* אסון נוסף פקד את צה"ל: צוללת חיל הים דקר שיצאה מאנגליה בדרכה לישראל נעלמה, וכל החיפושים בעקבותיה לא העלו דבר. ב-9 בפברואר 1969 נמצא מצוף הצוללת בחוף רצועת עזה, אך עד היום לא נפתרה התעלומה, ו-69 אנשי צוותה הוכרזו כנעדרים.
* ב-2 במאי חגגה מדינת ישראל שני עשורים במצעד צה"ל בירושלים השלמה. באותו יום החלה הטלוויזיה הישראלית לשדר, והמצעד הוקרן.
* בסוף השנה סיים יצחק רבין את תפקידו כרמטכ"ל ויצא לארה"ב לכהן כשגריר ישראל בוושינגטון. במקומו התמנה חיים בר-לב כרמטכ"ל.
* ב-5 בדצמבר 1968 התבצעה בישראל השתלת לב ראשונה בביה"ח בילינסון בפתח-תקווה. פרופ' מוריס לוי ביצע ההשתלה ליצחק סולם בן 41 מיפו. כעבור שבועיים נפטר החולה מסיבוכים.

ביבליוגרפיה:
כותר: 1968 : הטרור הפלסטיני
מחבר: רפל, יואל
שם  הספר: אישים ומעשים בישראל : ספר היובל
עורכי הספר: אהרוני, שרה; אהרוני, מאיר
תאריך: 1998
הוצאה לאור: מקסם
הספרייה הוירטואלית מטח - המרכז לטכנולוגיה חינוכית