הסדרי נגישות
עמוד הבית > יהדות ועם ישראל > מקרא [תנך] > מבוא למקראעמוד הבית > מדעי הרוח > שפה ושפות > שפה עבריתעמוד הבית > מדעי הרוח > היסטוריה > יהודים בתפוצות > יהדות ספרד > תור הזהבעמוד הבית > מדעי הרוח > היסטוריה > היסטוריה במבט רב-תחומי
מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכיתתקציר
הוא היה בלשן, פרשן ומשורר, הוא כתב מילון עברי-עברי למקרא, הוא ביקש להשאיר את העברית על טהרתה, הוא האמין שיש מילים בעלי אות שורש אחת וספרו זכה להצלחה מסחררת . זהו מנחם בן סרוק, ממדקדקי ימי הביניים בתקופת תור הזהב בספרד.מנחם, פתח את המחברת
מחבר: ירעם נתניהו


מנחם בן סרוק (ד'תר"פ–ד'תש"ל, 920–970 בערך) היה בלשן, פרשן ומשורר שחי בראשית תקופת תור הזהב של יהדות ספרד.

מנחם נולד בצפון מזרח ספרד, וחיבר את המַחברת – מילון עברי-עברי למקרא. המחברת נקראה כך כי מנחם חיבר פסוק לפסוק כדי למצוא את משמעות המילה.

מנחם ראה בעברית המקראית דווקא (ולא בלשון חכמים) את העברית המופתית, ולכן במחברת הוא מבאר את לשון המקרא מתוך עצמה, תוך הסתייעות חלקית בהשוואה לארמית. מנחם נמנע מלהשוות בין העברית לשפות שמיות אחרות, ובעיקר לערבית, וכך ביקש להשאיר את העברית על טהרתה. מנחם גם התנגד לביאור מילים באמצעות שיטת חילופי עיצורים קרובים.

הספר מחולק לפי שורשי המילים בעברית ובארמית, ולדעת מנחם הרבה מהשורשים הם בעלי שתי אותיות או אפילו אות אחת. תפיסה זו הייתה רווחת עד בואו של רבי יהודה בן דוד חיוּג' (ד'תש"ה–ד'תשע"ב, 945–1012 בערך), ומאז ועד היום מקובלת השיטה שהשורשים בעלי שלושה עיצורים.

הספר נתקל בביקורת קשה של הבלשן והפרשן דונש בן לברט, אבל כיוון שהמחברת של מנחם הייתה כתובה בעברית היא נפוצה גם בקרב חכמי היהודים בארצות הנוצריות ובהם רש"י, והם השתמשו בה בפירושיהם למקרא.

לצפייה בספר המחברת לחצו כאן.אל האסופה שנת העברית - היסטוריה3

אל האסופה שנת העברית - מקרא3

ביבליוגרפיה:
כותר: מנחם, פתח את המחברת
שם  הפרסום מקורי: אסופת ערכים לשנת השפה העברית
מחבר: נתניהו, ירעם
תאריך: תשע"א , 2010
בעלי זכויות : מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית
הספרייה הוירטואלית מטח - המרכז לטכנולוגיה חינוכית