עמוד הבית > מדעי הרוח > שפה ושפות > שפה עברית
מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית


תקציר
לְשַׁלֵּשׁ הכוונה לכפול פי שלושה או לחלק בשלושה? והאם המפעל שִׁילֵש את תפוקתו או הִשׁלישׁ את תפוקתו? * על ההבדל בין לְשַׁלֵּשׁ א' ובין לְשַׁלֵּשׁ ב' ועל ההבדל בין שניהם ובין לְהַשְׁלְישׁ.הכפיל ושילש והשליש
מחבר: ירעם נתניהו


המפעל שִׁילֵש את תפוקתו או הִשׁלישׁ את תפוקתו? לְשַׁלֵּשׁ לעומת לְהַשְׁלְישׁ – מה ההבדל בין הצורות?

ללְהַשְׁלְישׁ (בניין הפעיל) משמעו להפקיד סכום כסף, שטר או חפץ בידי אדם שלישי. כך במקורות, כגון "מי שפרע מקצת חובו, והשליש את שטרו" (בבא בתרא, פרק י, משנה ה). השליש הכוונה "מסר חברו (המלווה) את השטר בידי אדם שלישי, שלא רצו לכתוב שובֵר על הסכום ששולם, וסמכו על השליש", כך מסביר הרב פינחס קהתי.

ללְשַׁלֵּשׁ (פיעל) שתי משמעויות, ואחת מהן באה במשמעות הפוכה לגמרי מרעותה!

1) להגדיל פי שלושה, לכפול בשלוש, לעשות דבר בפעם השלישית – למשל, בסיפור אליהו ונביאי הבעל בהר הכרמל, אליהו אומר: וַיֹּאמֶר מִלְאוּ אַרְבָּעָה כַדִּים מַיִם וְיִצְקוּ עַל-הָעֹלָה וְעַל-הָעֵצִים וַיֹּאמֶר שְׁנוּ וַיִּשְׁנוּ וַיֹּאמֶר שַׁלֵּשׁוּ וַיְשַׁלֵּשׁוּ (מלכים א יח, לד).

2) לחלק לשלושה חלקים – למשל, תָּכִין לְךָ הַדֶּרֶךְ וְשִׁלַּשְׁתָּ אֶת-גְּבוּל אַרְצְךָ אֲשֶׁר יַנְחִילְךָ יְ-הוָה אֱ-לֹהֶיךָ וְהָיָה לָנוּס שָׁמָּה כָּל-רֹצֵחַ (דברים יט, ג). וְשִׁלַּשְׁתָּ = תחלק את הארץ לשלוש. וכן "לעולם ישלש אדם שנותיו שליש במקרא שליש במשנה שליש בתלמוד" (קידושין ל, ע"א). ישלש אדם שנותיו = יחלק את שנות-חייו לשלושה חלקים או פרקי זמן. משמעות זו הפוכה לגמרי מהמשמעות הראשונה.

כעת נדע לענות על השאלה ששאלו בהתחלה – המפעל שילש את תפוקתו.אל האסופה שנת העברית - מתמטיקה3

ביבליוגרפיה:
כותר: הכפיל ושילש והשליש
שם  הפרסום מקורי: אסופת ערכים לשנת השפה העברית
מחבר: נתניהו, ירעם
תאריך: תשע"א , 2010
בעלי זכויות : מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית
הספרייה הוירטואלית מטח - המרכז לטכנולוגיה חינוכית