עמוד הבית > מדעי הרוח > היסטוריה > עליות לארץ ישראל ולמדינת ישראל > עלייה חמישיתעמוד הבית > מדעי הרוח > היסטוריה > מיישוב למדינה > כלכלה חברה ותרבותעמוד הבית > ישראל (חדש) > היסטוריה > מיישוב למדינה > כלכלה חברה ותרבותעמוד הבית > ישראל (חדש) > היסטוריה > עליות לארץ ישראל ולמדינת ישראל > עלייה חמישית
מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכיתארגון יוצאי מרכז אירופה


תקציר
על האנתרופולוג יליד ברלין ד"ר אריך בראואר, חוקר יהודי המזרח.אריך בראואר (1942-1895)
מחבר: מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית. צוות היסטוריה


ד"ר אריך בראואר נולד ב- 1895 בברלין. הוא השתייך לחוג צעירים ברלינאיים שבאו ממשפחות יהודיות מתבוללות יחסית וגילו עניין בציונות ובארץ ישראל. על חוג זה נמנה גם גרשם שלום,שהיה לו לחבר קרוב. בראואר ושלום הוציאו לאור בשנים 1915-1916 כתב עת יהודי בשם "המשקפיים בכחול לבן" שבו הם התייחסו למלחמת העולם הראשונה מנקודת מבט יהודית וציונית.

לראשונה הגיע בראואר לארץ ישראל ב- 1925 בשליחות המוזיאון לפולקלור בלייפציג כדי לאסוף חפצים אתנולוגיים של הישוב הערבי. עם חזרתו לברלין החל במחקר על יהודי בוכרה ובהמשך על יהודי תימן.

עליית הנאצים לשלטון שמה קץ לפעילותו המדעית בגרמניה.

בשנות השלושים עלה ד"ר בראואר לארץ ישראל והשתקע בירושלים. הוא לא חדל להפציר בהנהלת האוניברסיטה העברית לכלול בתחומיה מחקר והוראה של אנתרופולוגיה ואתנולוגיה יהודית והציע להקים מוזיאון אתנוגרפי שיכלול חפצים של יהודי תימן.

כאנתרופולוג הוא גילה עניין מיוחד בפרצופים וצילם למעלה מ- 1,400 צילומים של יהודים במזרח, אסף ורכש חפצים אתנוגרפיים וקיים ראיונות. עבודתו התמקדה בעיקר בקבוצות מקרב יהודי המזרח (תימנים וכורדים) שחיו בירושלים בשנות השלושים והארבעים של המאה העשרים. בראואר נפטר בגיל 47 ממחלה.

ביבליוגרפיה:
כותר: אריך בראואר (1942-1895)
שם  הפרסום מקורי: יקה : אנשים, מקומות, סיפורים
מחבר: מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית. צוות היסטוריה
תאריך: 2009
בעלי זכויות : מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית; ארגון יוצאי מרכז אירופה
הוצאה לאור: מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית; ארגון יוצאי מרכז אירופה
הספרייה הוירטואלית מטח - המרכז לטכנולוגיה חינוכית