הסדרי נגישות
עמוד הבית > ישראל (חדש) > אוכלוסייה וחברה > אירועיםעמוד הבית > מדעי הרוח > היסטוריה > שואה > השואה והחברה הישראליתעמוד הבית > מדעי הרוח > היסטוריה > ההיסטוריה של מדינת ישראל
מקסם


תקציר
האירועים החשובים שארעו במדינת ישראל בשנת 1961: פרשת הריגול של ישראל בר, העלאת יהודי מרוקו לישראל ("מבצע יכין") ופתיחת משפטו של אדולף אייכמן.1961 : נפילת הממשלה
מחבר: יואל רפל


את המערכת הפוליטית הבעירה בשנה זו פרשת לבון, והשאלה: מי נתן את ההוראה? העסיקה את המדינה וגרמה לנפילת הממשלה. הפרשה גבתה מחיר פוליטי כבד והשפיעה על מלאכת הרכבת הקואליציה.

ארועים נוספים בשנה זו:
* משפטו של הצורר אדולף אייכמן נפתח בירושלים ב-11 באפריל 1961. גדעון האוזנר, היועץ המשפטי לממשלה, שימש כתובע במשפט. המשפט חשף באופן מצמרר את אימתה של מכונת ההשמדה. ניצולים רבים שימשו כעדי תביעה. המשורר אבא קובנר התעלף על דוכן העדים. בית המשפט בירושלים היה מלא עד אפס מקום במהלך כל תקופת המשפט. ב-15 בדצמבר 1961 דן בית המשפט את אייכמן למוות. אייכמן ערער, אך ערעורו נדחה. הוא הוצא להורג בכלא רמלה בליל ה-31 במאי 1962, גופתו נשרפה ואפרה פוזר בלב ים.
* ד"ר סא"ל ישראל בר, פרשן צבאי, שהיה מקורב לבן-גוריון, הואשם במגע עם סוכן זר ובהעברת מידע מסווג למדינה אחרת. הוא נידון ל-10 שנות מאסר, ולאחר ערעור בית המשפט העליון הוחמר עונשו ל-15 שנות מאסר. ד"ר ישראל בר טען כי לא בגד. ב-1966 נפטר בכלא, ולאחר מותו נודע כי היה קצין מודיעין רוסי.
* תיאטרון חיפה נפתח והועלה המחזה השקספירי אילוף הסוררת.
* ישראל שיגרה את שביט-2, טיל מחקר, ששיגורו גרם התרגשות רבה בישראל.
* בדצמבר נחתם הסכם עם המלך חסן השני ממרוקו על מבצע יכין - העלאת יהודי מרוקו לישראל.

ביבליוגרפיה:
כותר: 1961 : נפילת הממשלה
מחבר: רפל, יואל
שם  הספר: אישים ומעשים בישראל : ספר היובל
עורכי הספר: אהרוני, שרה; אהרוני, מאיר
תאריך: 1998
הוצאה לאור: מקסם
הספרייה הוירטואלית מטח - המרכז לטכנולוגיה חינוכית