הסדרי נגישות
עמוד הבית > מדעי הרוח > ספרות ושירה > ספרות > אישיםעמוד הבית > מדעי הרוח > ספרות ושירה > ספרות > סיפורי מיתולוגיה
מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית


תקציר
הומרוס, משורר ספק היסטורי ספק אגדי,שחיבר את האליאדה והאודיסאה.הומרוס
מחברת: רונית חכם


הומרוס היה משורר, ספק היסטורי ספק אגדי, שחי במאה התשיעית או העשירית לפנה"ס וחיבר את האיליאדה והאודיסאה. אלה הם החיבורים הסיפוריים הראשונים שחוברו בלשון אירופית, והם נמנים עם היצירות הראשונות במעלה בספרות העולם.

מספרים כי הומרוס היה עיוור. הוא גדל באסיה הקטנה והיה משורר עני נע ונד, שחי בין פשוטי העם. את שיריו לא כתב, והם הועברו במשך דורות על-ידי שומעיהם.

שירי האיליאדה והאודיסאה נמנים עם שירת הגיבורים (האפוס) של ספרות יוון. תחילה הושמעה שירה זו בחצרות המלכים והנסיכים, ואחר כך באספות-עם בימי חג ומועד. בתקופות קדומות שימשה שירת הגיבורים נושא לימודי עיקרי ללימוד בבית-הספר של יוון, והיו נערים שידעו כמעט את כל שירי האיליאדה ואודיסאה על-פה. אפשר לראות בשירת הגיבורים את השירה הלאומית של יוון.

האיליאדה והאודיסאה יוצרות מחזור פיוטי המקיף השתלשלות מאורעות ארוכה מראשית הימים, שבה נלחמו האלים אלה באלה, ועד סוף תקופת הגיבורים בתולדות יוון, שהסתיימה במותו של אודיסאוס גיבור האודיסאה. אגדת אודיסאוס מופיעה בספרות העממית של עמים רבים. נושאה הוא גיבור השוהה זמן רב מחוץ לביתו, בעוד אשתו מוקפת מחזרים רבים אך אינה נענית להם. בנו יוצא לחפשו, ואודיסאוס חוזר אחרי הרפתקאות רבות לביתו כשהוא מחופש. הוא מציל את אשתו ממחזריה, מוכיח לה את זהותו והורג את המחזרים.

ביבליוגרפיה:
כותר: הומרוס
מחברת: חכם, רונית
שם  הספר: והשמים זרועים כוכבים
עורכת הספר: יפתח, אילה
תאריך: 1994
הוצאה לאור: מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית
הערות: 1. ריכוז ועריכה - אילה יפתח.
2. ריכוז הפיתוח - רונית חכם.
הספרייה הוירטואלית מטח - המרכז לטכנולוגיה חינוכית