הסדרי נגישות
עמוד הבית > מדעי החברה > אזרחות ומדע המדינה > מדינה וחברהעמוד הבית > ישראל (חדש) > אוכלוסייה וחברהעמוד הבית > מדעי החברה > אזרחות ומדע המדינה > ישראל מדינת העם היהודי
גשר מפעלים חינוכיים


תקציר
קבוצה חברתית בישראל, של עולים חדשים שעברו תהליך של גיור סוציולוגי, והתערו בחברה היהודית-ישראלית, אף כי אינם יהודים על פי קריטריונים דתיים-הלכתיים.יהודים לא-יהודים
מחברת: ד"ר דורית למברגר


קבוצה חברתית בישראל, של עולים חדשים שעברו תהליך של גיור סוציולוגי, והתערו בחברה היהודית-ישראלית, אף כי אינם יהודים על פי קריטריונים דתיים-הלכתיים.

רובם של עולים אלו הגיעו לארץ כתוצאה מקשר כלשהו עם בני משפחה יהודיים ("סעיף הנכד") - קשר שאין לו שום משמעות הלכתית, וכן כתוצאה ממקרים של זיוף מסמכים והתחזות כיהודים. מעמדה של קבוצה זו הוא מעורפל, סבוך ונתון במחלוקת. המחלוקת נסובה בעיקר סביב השאלות הבאות: האם נכון לאפשר מראש את עלייתם של אנשים אלה ארצה, האם לרושמם כיהודים והאם לאפשר חוקית נישואים של בני קבוצה זו עם יהודים רגילים אף שהם אסורים על פי ההלכה. מצבם קל יותר בעיני החילונים, ומתחיל לקבל משקל גם בקרב היהודים המסורתיים והדתיים. יש מכנים אותם בכינוי "אחרים". תהליך הגיור והיווצרות הקבוצה מעוררים שאלות על החברה היהודית בישראל, ועל גבולותיה ותכניה של הזהות היהודית הישראלית.

ביולי 2007 הושגה הסכמה תקדימית בין שר המשפטים לרב הראשי לישראל, המאפשרת נישואים של זוג לא יהודי בבית משפט בישראל, וגירושים בבית דין למשפחה, אולם אין סיכוי רב שההסכמה תעבור את תהליך החקיקה בכנסת.

(* המלצה ביבליוגרפית: הספר "יהודים לא יהודים", של אשר כהן, בהוצאת מכון שלום הרטמן).

ביבליוגרפיה:
כותר: יהודים לא-יהודים
מחברת: למברגר, דורית (ד"ר)
שם  האתר: אזרחות לבגרות: מדינה יהודית ודמוקרטית במבחן המציאות
בעלי זכויות : גשר מפעלים חינוכיים
הוצאה לאור: גשר מפעלים חינוכיים
הספרייה הוירטואלית מטח - המרכז לטכנולוגיה חינוכית