הסדרי נגישות
עמוד הבית > טכנולוגיה ומוצרים > תחבורה
מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית


תקציר
אזורי התחבורה בכפר סבא כוללים כבישים, מֶחְלָפים, מגרשי חנייה, תחנות אוטובוסים, תחנות רכבת ומסלולי אופניים.אזורי תחבורה בכפר סבא
מחבר: מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית. צוות גיאוגרפיה


אזורי התחבורה בכפר סבא כוללים כבישים, מֶחְלָפים, מגרשי חנייה, תחנות אוטובוסים, תחנות רכבת ומסלולי אופניים. אזורי התחבורה מפוזרים בכל רחבי העיר והם תופסים חֵלק גדול משִטחה.

לתחבורה יש תפקיד חשוב בחיי כולנו, ועל כן כל הזמן מַשקיעים הון רב בפיתוח נתיבֵי תחבורה חדשים (עוד כבישים, עוד מגרשי חניה) ובפיתוח אמצעֵי תחבורה חדשים (רכבת קלה, מסלולים לתחבורה ציבורית ועוד).

בכפר סבא יש כמה בעיות בתחבורה שמקשות על התושבים. רבים מתושבי כפר סבא עובדים מחוץ לעיר, בעיקר באזור תל אביב. לכן, מדי בוקר יש ביציאות מכפר סבא פקקי תנועה - טורים ארוכים של מכוניות מתקדמות לאיטן.

בעיה נוספת: תושבים שמגיעים לאזור המסחר ברחוב ויצמן נתקלים בעומסי תנועה ובמחסור במקומות חניה.

שתי בעיות אלה נובעות מכך שאנשים רבים משתמשים ברכבם הפרטי, וזאת משום שהתחבורה הציבורית כיום אינה עונה על צרכי התושבים.

מה עושים?

בשנים האחרונות הוקמו בכפר סבא שתי תחנות רכבת: ברחוב נורדאו וברחוב סוקולוב, שמקשרות את כפר סבא עם תל אביב והסביבה.

- מנסים להפחית את השימוש ברכב פרטי בתוך העיר: מעודדים את התושבים ללכת ברגל ויוצרים מסלולי הליכה בכל רחבי העיר, המאפשרים להגיע ברגל ממקום למקום. כמו כן מעודדים את התושבים לרכוב על אופניים בתוך העיר. אם התושבים ישנו את הרגליהם – ישתמשו יותר ברכבות (כדי לצאת מן העיר) וילכו ברגל או ירכבו על אופניים (בתוך העיר) - יפחת עומס התנועה בתוך העיר, יהיו פחות בעיות חניה, ויקטן זיהום האוויר שנוצר מפליטת גזים ממכוניות.

עד כה פתרונות כאלו מקלים במידה מסוימת, אך לא מספקת.

ובמבט אל העתיד – בכפר סבא מתכננים להשתמש באמצעי תחבורה להסעת המונים: כפר סבא, כמו ערים נוספות באזור המרכז, תחובר לרשת של רכבות קלות שיקשרו בין היישובים. בנוסף, ברחובות הראשיים של העיר יהיו נתיבים נפרדים לתחבורה ציבורית, וייכנסו לשימוש אוטובוסים רב-מפרקיים, שיכולים להסיע הרבה מאוד נוסעים בבת אחת. בעזרת הרכבות והאוטובוסים יוכלו התושבים לנוע בקלות ובנוחות ממקום למקום ולא יזדקקו לרכביהם הפרטיים.

צילום: צביה פיין

ביבליוגרפיה:
כותר: אזורי תחבורה בכפר סבא
שם  הפרסום מקורי: אתר כפר סבא שלי
מחבר: מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית. צוות גיאוגרפיה
תאריך: 2009
בעלי זכויות : מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית
הוצאה לאור: מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית
הספרייה הוירטואלית מטח - המרכז לטכנולוגיה חינוכית