הסדרי נגישות
עמוד הבית > אמנויות > אמנויות חזותיות > צילוםעמוד הבית > מדעי החברה > אזרחות ומדע המדינה > דמוקרטיה > עקרונות הדמוקרטיה > זכויות אדם ואזרחעמוד הבית > מדעי הרוח > היסטוריה > ההיסטוריה של מדינת ישראל > ביטחון מלחמות ושלום > ישראל והפלסטיניםעמוד הבית > ישראל (חדש) > היסטוריה > היסטוריה של מדינת ישראלעמוד הבית > מדעי החברה > אזרחות ומדע המדינה > אזרחות במבט רב - תחומיעמוד הבית > ישראל (חדש) > היסטוריה > היסטוריה של מדינת ישראל > ביטחון מלחמות ושלום > ישראל והפלסטיניםהשארתי הכל מאחור 7
צלם: טל אדלרהשארתי הכל מאחור 7

גלויה שיצר הצלם טל אדלר. על הגלויה מצולם ח'ליל מוחמד אלהאם. גלויה זו היא חלק מסדרה של 8 גלויות שיצר אדלר עבור הביאנלה ה-9 לאמנים צעירים מאירופה ומהמזרח-התיכון, שנערכה ברומא, איטליה, במאי 1999.
את הסדרה יצר אדלר בעקבות ראיונות ומפגשי צילום עם פליטים ומהגרים החיים בישראל, עם אנשים שהמשותף להם הוא שהם נאלצו לעזוב את בתיהם ולעבור למקום חדש.


לתמונה מוגדלת


את הפליטים והמהגרים שאל אדלר מה הם לקחו ומה הם השאירו מאחור.

ח'ליל נולד באטאב, כפר ליד ירושלים, בשנת 1921.
ח'ליל מוחמד אלהאם, בן 78, מחנה הפליטים דהיישה:
"משפחתי חיה בכפר במשך למעלה מ-1000 שנים, עוד לפני עלייתו של האסלאם. היינו משפחה מאוד מוכרת והיו לנו יותר מ-21,000 דונמים של אדמה. היינו חקלאים. בשנת 48 היהודים הפציצו את הכפרים. שמענו על הטבח בדיר יאסין ופחדנו. לא היינו חמושים. יום אחד בדצמבר הכפר שלנו הופצץ. באותו זמן עבדתי בשדות. כשהגעתי אל הכפר הוא היה כמעט ריק, אבל בני משפחתי חיכו לי. היו לי שתי בנות. ברדיו הערבי נאמר שבמהרה נחזור לבתים שלנו, שהמצב הזה זמני בלבד. אנשים החביאו את אוצרותיהם במערות ליד בתיהם. לקחתי את 7 הפרות ו-50 העיזים שלי, את מפתחות הבית ואת מסמכי הבעלות על אדמתנו. זה הכול. השארתי הכול מאחור. אנו הפלשתינאים תמיד סבלנו, העולם רצה לשכנע אותנו שאנחנו המעמד הנחות ביותר בעולם. מדוע אני מחייך עכשיו? אני מחייך משום שהייתי בראיונות רבים כמו זה ודבר לא קרה, ולכן אני שואל את עצמי מה אני עושה כאן. אנו רואים את אותו הסרט כבר מאה שנים."

ביבליוגרפיה:
כותר: השארתי הכל מאחור 7
צלם: אדלר, טל
שם  האתר: I left everything behind
מחבר: אדלר, טל
בעלי זכויות : אדלר, טל
הוצאה לאור: אדלר, טל
הספרייה הוירטואלית מטח - המרכז לטכנולוגיה חינוכית