הסדרי נגישות
עמוד הבית > אמנויות > אמנויות חזותיות > צילוםעמוד הבית > מדעי החברה > אזרחות ומדע המדינה > דמוקרטיה > עקרונות הדמוקרטיה > זכויות אדם ואזרחעמוד הבית > מדעי הרוח > היסטוריה > ההיסטוריה של מדינת ישראל > ביטחון מלחמות ושלום > ישראל והפלסטיניםעמוד הבית > ישראל (חדש) > היסטוריה > היסטוריה של מדינת ישראלעמוד הבית > מדעי החברה > אזרחות ומדע המדינה > אזרחות במבט רב - תחומיעמוד הבית > ישראל (חדש) > היסטוריה > היסטוריה של מדינת ישראל > ביטחון מלחמות ושלום > ישראל והפלסטיניםהשארתי הכל מאחור 4
צלם: טל אדלרהשארתי הכל מאחור 4

גלויה שיצר הצלם טל אדלר. על הגלויה מצולם רחמה מוסא איסה ממחנה הפליטים דהיישה. גלויה זו היא חלק מסדרה של 8 גלויות שיצר אדלר עבור הביאנלה ה- 9 לאמנים צעירים מאירופה ומהמזרח-התיכון, שנערכה ברומא, איטליה, במאי 1999. את הסדרה יצר אדלר בעקבות ראיונות ומפגשי צילום עם פליטים ומהגרים החיים בישראל, עם אנשים שהמשותף להם הוא שהם נאלצו לעזוב את בתיהם ולעבור למקום חדש.


לתמונה מוגדלת


את הפליטים והמהגרים שאל אדלר מה הם לקחו ומה הם השאירו מאחור.

רחמה חיה במחנה הפליטים דהיישה. יש לה 9 ילדים והיא בעלת חנות קטנה.
רחמה מוסא איסה, מחנה הפליטים דהיישה:
"אני מרוויחה שקל אחד לשעה, אני עובדת רק כדי להעביר את הזמן. אינני יודעת מתי בדיוק נולדתי. אני בערך בת שישים. נולדתי באג'ור, כפר באזור ירושלים. כשהייתי בת שמונה, התארסתי לגבר. הייתי ילדה צעירה ולא הבנתי את זה. שמחתי מאוד, והתחלתי לקפוץ ולמחוא כפיים עד שנפלתי על הרצפה. כאשר היהודים החלו לירות על הכפר ברחנו. לא לקחנו איתנו דבר. אמי אמרה לי שנחזור לכפר בעוד שבוע. הוריו של בעלי חזרו אחרי כמה ימים כדי לקחת כמה דברים ונהרגו. אני לא זוכרת מה היה בתוך הבית אבל אם היתה לי הזדמנות היום, הייתי לוקחת חופן אדמה מהכפר כדי לזכור את ריחו. חלומי היחיד הוא להבטיח את עתידם של ילדיי, ושהם יינשאו ויזכו לשלווה."

ביבליוגרפיה:
כותר: השארתי הכל מאחור 4
צלם: אדלר, טל
שם  האתר: I left everything behind
מחבר: אדלר, טל
בעלי זכויות : אדלר, טל
הוצאה לאור: אדלר, טל
הספרייה הוירטואלית מטח - המרכז לטכנולוגיה חינוכית