הסדרי נגישות
עמוד הבית > אחר > חינוך גופני וספורטעמוד הבית > ישראל (חדש) > אוכלוסייה וחברה > אירועיםעמוד הבית > מדעי החברה > אזרחות ומדע המדינה > ישראל מדינת העם היהודי > יחסי ישראל תפוצות
מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכיתתקציר
על המכביה, תחרות ספורטאים יהודים של אגודת הספורט "מכבי", המתקיימת בארץ כל ארבע שנים.המכביה
מחברים: אולגה קריוקוב; מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית. צוות גיאוגרפיה


המכביה היא כינוס של ספורטאים יהודים של אגודת הספורט "מכבי". הספורטאים היהודים מגיעים לכינוס ממדינות שונות בעולם ומתחרים ביניהם בענפי ספורט שונים, כמו באולימפיאדה.

הכינוס הראשון נערך ב- 1932 באצטדיון המכבייה, שהוקם במיוחד לשם כך ליד שפך הירקון (האצטדיון הזה קיים עד היום, ומתאמנות בו קבוצות נוער בכדורגל). תחרויות השחייה נערכו בנמל חיפה, משום שלא הייתה בארץ אף בריכה. תחרויות ההתעמלות, האגרוף וההיאבקות נערכו באוויר הפתוח בגן רינה בתל אביב (בפינת הרחובות בן יהודה ושלום עליכם). תושבי תל אביב והיישובים הסמוכים הגיעו בהמוניהם כדי לראות 390 ספורטאים מ-18 מדינות מתחרים במשך 5 ימים. כך התחילה מסורת המכבייה.

למכבייה הייתה מטרה נוספת – לחזק את הקשר של צעירים יהודים מרחבי העולם לישראל. ואכן במשך השנים אלפים מן המשתתפים והצופים שהגיעו לארץ בגלל התחרויות – נשארו בה. המכבייה השנייה אף זכתה לכינוי " מכביית העלייה" כי הרבה מהספורטאים שבאו להתחרות נשארו בארץ.

המארגנים החליטו כי המכבייה תתקיים כל 4 שנים (בדומה לאולימפיאדה). המכבייה השלישית התעכבה קצת. היא התקיימה רק אחרי הקמת המדינה, ב-1950, משום שבתקופת מלחמת העולם השנייה ומלחמת העצמאות לא היה זמן, כסף או מצב רוח כדי לקיים אותה. המכבייה הזו התקיימה באצטדיון רמת-גן שנבנה לכבודה והיה הרבה יותר גדול מהאצטדיון הראשון.

המכבייה השמינית, ב-1969, ידועה בשל השתתפותו של השחיין מרק ספיץ. מאוחר יותר הוא היה הספורטאי שזכה בהכי הרבה מדליות זהב (7) באולימפיאדה אחת.

המכבייה ה-15, ב-1997, ידועה בעיקר בגלל אסון גשר המכבייה. בעקבות התמוטטות גשר זמני מעל הירקון נהרגו 4 ספורטאים מאוסטרליה. למרות האסון הזה, מסורת המכבייה ממשיכה, והמכביה ה-18 צריכה להתקיים בשנת 2009.

ביבליוגרפיה:
כותר: המכביה
מחברת: קריוקוב, אולגה
שם  הפרסום מקורי: אתר תל אביב
מחבר: מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית. צוות גיאוגרפיה
תאריך: 2008
בעלי זכויות : מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית
הוצאה לאור: מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית
הערות: 1. פרסום מקורי שנכתב עבור אתר תל אביב חוגגת 100 או שראה אור באתר תל אביב חוגגת 100.
הספרייה הוירטואלית מטח - המרכז לטכנולוגיה חינוכית