הסדרי נגישות
עמוד הבית > מדעי הרוח > ספרות ושירה > ספרות > סיפורי מיתולוגיהעמוד הבית > מדעי הרוח > היסטוריה > דתות והגות דתית > דתות העולם העתיקעמוד הבית > מדעי הרוח > היסטוריה > ערים, מדינות ואימפריות > יוון העתיקה > תרבות ודת
מפה : מיפוי והוצאה לאור


תקציר
מסיפורי המיתולוגיה היוונית - הרפתקאות אודיסאוס במסעו: קורותיו באי איולוס.שיבת אודיסאוס (אודיסאה) : איולוס
מחבר: אהרון שבתאי


בבוקר הם הפליגו בלב דווה על חבריהם, והגיעו אל האי של אָיוֹלוֹס, שבידו הפקיד זֶאוּס את הממשל על הרוחות. האי היה מוקף חומת נחושת, ובארמון חי איולוס באושר תמידי. לצלילי חליל היה יושב לצד אשתו, וסועד בחברת ששת בניו ושש בנותיו, שאותן השיא לאחיהן. במשך חודש אירח אותם איולוס בנדיבות, ובעונג שמע מפי אודיסאוס סיפורים על מלחמת טרויה ועל תלאות הדרך חזרה. לפני שיצאו לדרך, נתן איולוס לאודיסאוס שק מעור פר, שבתוכו צרר את כל הרוחות העזות. את צוואר השק קשר בפתיל כסף, כדי שגם משב קל שבקלים לא יחמוק מתוכו, ורק את זֶפירוֹס, רוח המערב, לא כלא, כדי שינחה את ספינותיהם הישר לאיתקה. הם שטו למישרין תשעה ימים ולילות, וביום העשירי נשקפה לעיניהם אדמת מולדתם; כה קרובים היו, עד שיכלו כבר להבחין באנשים שהבעירו מדורות סמוך לחוף.
אבל אז נפלה תרדמה על אודיסאוס, כי מתוך להיטות לשוב לארצו לא סמך על איש, וידו אחזה במשוט ההיגוי במשך עשרה ימים ולילות. כשראו שמפקדם שקע בשינה, החליטו האנשים בספינתו לבדוק את תוכן שק העור, מאחר שחשדו שצפונים בו זהב וכסף שאיולוס העניק לאודיסאוס. הם רטנו שאין זה צודק שישובו לבתיהם בידיים ריקות, שהרי הם עשו כמוהו את אותה הדרך, וממילא הוא נושא עימו מטרויה שלל רב. כשפתחו את השק פרצו מתוכו כל הרוחות, ומייד אחזה הסערה את הספינות באגרופיה וטלטלה אותן הרחק מאיתקה. בעוד מלחיו בוכים התעורר אודיסאוס, וכשהבין מה קרה התלבט אם לקפוץ לים הסוער ולמות – או לסבול דומם ולחיות. כשהחליט לשאת את גורלו, שכב אודיסאוס כשפניו מכוסים, ובינתיים נשאו הרוחות את תריסר הספינות בחזרה אל האי של איולוס. אלא שהפעם לא האיר להם שר הרוחות את פניו. כששמע את סיפור השק, הסיק שהאלים שונאים את אודיסאוס, ודרש ממנו במפגיע שימהר ויסתלק לדרכו.

לפריט הקודם
לפריט הבא

ביבליוגרפיה:
כותר: שיבת אודיסאוס (אודיסאה) : איולוס
שם  הספר: המיתולוגיה היוונית
מחבר: שבתאי, אהרון
עורך הספר: דאור, דן
תאריך: תש"ס - 2000
בעלי זכויות : מפה : מיפוי והוצאה לאור
הוצאה לאור: מפה : מיפוי והוצאה לאור
הערות: 1. מיתוסים: סידרה בעריכת דן דאור
2. עורך אחראי: יהונתן נדב
3. עריכה: אלי הירש
עורכת משנה: קטיה בנוביץ
הספרייה הוירטואלית מטח - המרכז לטכנולוגיה חינוכית