הסדרי נגישות
עמוד הבית > מדעי החברה > גיאוגרפיה > גיאוגרפיה של האדם > גיאוגרפיה יישובית-עירוניתעמוד הבית > מדעי החברה > גיאוגרפיה > אזורים ומדינות בעולם > אמריקה > אמריקה הצפונית
מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית


תקציר
על סיאטל, עיר במדינת וושינגטון שבמערב ארצות הברית, הנחשבת לאחת הערים המצליחות והמפותחות בארה"ב, ורבים רואים בה דגם לעיר העתיד. מכל רחבי המדינה מהגרים אל סיאטל אנשים רבים ואוכלוסייתה גדלה במהירות. על סוד המשיכה של העיר ועל הגורמים להפיכתה לעיר משגשגת.סיאטל שבארה"ב – עיר במדינה מפותחת
מחבר: מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית. צוות גיאוגרפיה


סיאטל – עיר במדינת וושינגטון שבמערב ארצות הברית – נחשבת לאחת הערים המצליחות והמפותחות בארה"ב, ורבים רואים בה דגם לעיר העתיד.

סיאטל- העיר ופרווריה

בעיר עצמה מתגוררים רק כ 580,000 תושבים, ובמטרופולין שהתפתח סביבה מתגוררים עוד כ- 2.9 מיליונים. מכל רחבי המדינה מהגרים אל סיאטל אנשים רבים, בעיקר צעירים, ואוכלוסייתה גדלה במהירות. מהו סוד המשיכה של העיר?

העיר וגורמי המשיכה שלה

בסיאטל התושבים נהנים מרמת חיים גבוהה ומאיכות חיים טובה, מחיי עיר תוססים ומקירבה לטבע. בעיר יש תעסוקה מגוונת, בעיקר במקצועות עתידי ידע. די אם נזכיר כי מצויים בה המפעלים הראשיים של שניים מענקי התעשייה האמריקניים: מפעלי חברת "בואינג", שהיא יצרנית המטוסים הגדולה בעולם, ומשרדי חברת "מיקרוסופט", שהיא יצרנית תוכנות המחשב הגדולה בעולם.

סיאטל ממוקמת בתוך סביבה של נופי טבע מרהיבים, ההופכים אותה לאחת הערים היפות בארצות הברית. היא שוכנת על חצי אי בתוך מפרץ מוגן הזרוע איים קטנים וציוריים, מוקפת באגמים רבים, וגשרים רבים מחברים בין חלקיה השונים. בתוך העיר יש שפע של עצים, פארקים ואגמים, ובמרחק קצר ממרכזה מצויים נופי טבע עשירים – יערות עבותים, נהרות שוצפים והרים מושלגים.

אך לא כל תנאי הטבע במקום נוחים – במהלך השנה כולה יש רק כ- 55 ימים ללא עננות, ובשאר הימים מעונן מאוד ולח.

סיאטל נחשבת לאחת הערים התוססות בארצות הברית, עיר שבה מתרחשת פעילות תרבותית ענפה. זוהי עיר צעירה ברוחה, עיר המעודדת חדשנות ויצירתיות ומעניקה לתושביה תחושה של חופש ומרחב פעולה. יעידו על כך אופנות שונות שנולדו בסיאטל וחלקן התפשטו לאחר מכן בכל רחבי המדינה. כך, לדוגמה, העיר ידועה בעולם כולו בזכות להקות הרוק המפורסמות שלה, שהידועה שבהן היא להקת נירוונה.

מעיר קטנה ורדומה - לעיר משגשגת

שגשוגה של סיאטל קשור ליתרונות המיקום שלה, אך לא פחות מכך ליוזמה ולחזון של תושביה, אשר הפכו אותה מעיר קטנה ולא חשובה בשוליים של ארצות הברית לאחת הערים המבוקשות במדינה.

המתיישבים הלבנים הראשונים הגיעו אל המקום באמצע המאה ה- 19. בבואם הם מצאו שבט אינדיאני ששלט באזור, ושמה של העיר מנציח את ראש השבט. כבר בראשית קיומה של העיר ניצלו תושביה את תנאי הטבע השוררים במקום לצורכי פרנסתם: במפרץ המוגן הם בנו נמל; ביערות העבותים הם כרתו עצים והשתמשו בהם להקמת בתים ולבניית ספינות; ובגלל הדגה העשירה המצויה בנהרות, באגמים ובים, המקיפים את העיר, הם פיתחו את ענף הדיג. גם כיום ממשיך ענף הדיג להוות מקור הכנסה חשוב, ונמלה של סיאטל הוא כיום נמל הדיג הגדול בארה"ב.

עד סוף המאה ה- 19 נותרה סיאטל עיירה קטנה ושכוחת אל. שרפת ענק, שהתרחשה בה בשנת 1889, כמעט שכילתה אותה, על מבני העץ המרובים שבה. תנופת הפיתוח הראשונה של העיר התרחשה בסוף המאה ה-19, שעה שבאלסקה נתגלה זהב ועשרות אלפי מחפשי זהב נהרו לאזור מתוך תקווה להתעשר. סיאטל שימשה למחפשים כתחנת מעבר וכמרכז חשוב בדרכם צפונה.

שתי מלחמות העולם תרמו גם הן לשגשוג הכלכלי של העיר. במהלכן של המלחמות גדל הביקוש למוצרים שסיאטל יכלה לספק: בעת מלחמת העולם הראשונה סיפקו המספנות של סיאטל ספינות לצבא, וכתוצאה מכך המספנות הלכו והתפתחו. בתקופת מלחמת העולם השנייה גדלה מאוד תעשיית המטוסים של העיר – מפעל "בואינג", שהוקם בה עוד בשנת 1916, ייצר בתקופה זאת את המנועים למטוסי הקרב של ארצות הברית ובנות בריתה. כך גדל המפעל והתפתח, וסיפק מקומות עבודה רבים לתושבי העיר. בשל חשיבותם הצבאית של מפעלי בואינג והמספנות, הוקמו סביב סיאטל באותה תקופה מחנות צבא רבים. מחנות אלה נשענו על השירותים שסיפקה להם העיר וכך תרמו אף הם להתפתחותה.

לאחר המלחמה החלו מפעלי בואינג לייצר מטוסים גם בשביל התעופה האזרחית, והחברה הלכה וגדלה. כיום, סוף המאה ה- 20, חברת בואינג מוכרת את מטוסיה לחברות תעופה רבות בעולם והיא המעסיק הגדול ביותר בסיאטל – מועסקים בה למעלה מ- 68,000 עובדים. שטחי המפעל תופסים גם הם שטח ניכר בתוך העיר ומחוץ לה.

ההתקדמות הטכנולוגית המהירה שהתרחשה במפעלי בואינג, והביקוש שנוצר למערכות הממוחשבות שלהם, יצרו בסיאטל את הבסיס להתפתחותן של תעשיות עתירות ידע וטכנולוגיה נוספות. כיום נחשבת סיאטל לעיר מובילה בתעשיות העתיד – בתחום המחשבים והאלקטרוניקה, הביוטכנולוגיה, המכשור הרפואי ועוד. תעשיות אלה קובעות את מושבן בסיאטל בעיקר בזכות אוכלוסייתה המשכילה, הנמשכת לעיר בגלל איכות החיים הגבוהה שבה. ואמנם, כ- 53% מקרב תושבי העיר הם אקדמאים, אחוז שהוא מן הגבוהים בארצות הברית. על אחת החברות החשובות והמפורסמות – חברת "מיקרוסופט" – תוכלו להרחיב ולקרוא בקטע "באותו עניין".

תנופת פיתוח נוספת שקידמה את סיאטל החלה בשנת 1962, כאשר אירחה יריד בין-לאומי חשוב. לקראת היריד הוקמו בעיר מבנים ופרוייקטים מיוחדים, שהבולטים שבהם: מגדל תצפית מיוחד, דמוי מחט, הכולל מסעדה מסתובבת שאפשר לצפות ממנה על העיר ועל סביבתה; והמונוריל – רכבת מהירה הנוסעת על מסילה בודדת לאורך כ-2.5 ק"מ, העשויה לשמש דגם למערכות הסעה המונית בעתיד. במסגרת היריד הציגה סיאטל את עצמה כעיר העתיד, ובכך זכתה לפרסום בעולם כולו.

גורם מרכזי בתהליך הפיתוח של העיר, ואולי החשוב שבגורמים נובע ממיקומה של סיאטל בחופה המערבי של ארצות הברית, על חוף האוקיינוס השקט. ולמה הכוונה? הגידול המהיר בקשרי המסחר בין ארצות הברית למדינות המזרח הרחוק הביא לעלייה בחשיבותן של ערי הנמל בחוף זה של ארצות הברית, ובעיקר של סיאטל. ואמנם, כמעט כל המסחר בנמלה של סיאטל מתנהל עם מזרח אסיה והיא הפכה ל"שער" למזרח הרחוק. הפעילות הגוברת בנמל השפיעה גם על פיתוח ענפי כלכלה אחרים בתוך העיר עצמה. לדוגמה: חברות יפניות גדולות בחרו להשקיע בעיר והקימו בה מכוני מחקר ומרכזי ייצור.

קשרי המסחר של ארצות הברית עם האזור הענק הנמצא לחופי האוקיינוס השקט באסיה ילכו ויתחזקו, וכך גם חשיבותה של סיאטל כעיר נמל תגדל. ואכן, בסוף שנות ה-90 של המאה העשרים התרחב מאוד היקף הסחר בין ארה"ב לבין סין. כך נוסף עוד נדבך לשגשוג הכלכלי של סיאטל, ובייחוד נהנית מכך הקהילה הסינית הענפה שבעיר, אשר קשרים אלה קידמו מאוד את מצבה הכלכלי.

‏‏באותו עניין

חברת "מיקרוסופט" – תעשייה עתירת ידע

חברת מיקרוסופט היא יצרנית התוכנה הגדולה בעולם, והיא הולכת וגדלה בקצב מסחרר. מוצרי החברה נמכרים בכל רחבי העולם, ומוכרים לכל משתמש במחשב: מערכת ההפעלה "WINDOWS", מעבד התמלילים "WORD", האנציקלופדיה הממוחשבת "ENCARTA" ועוד. חברת מיקרוסופט נוסדה בשנת 1975 על ידי ביל גייטס, יליד סיאטל, שהיה באותה תקופה רק בן 20. מאז זכתה החברה להצלחה עצומה, ובעליה הפך לאחד האנשים העשירים בעולם.

מפעלי החברה ממוקמים בפרווריה המזרחיים של סיאטל, באזור שמצויות בו חברות עתירות ידע רבות אחרות. למעלה משליש מעובדי החברה מועסקים במחקר ובפיתוח מוצרים חדשים, בדומה למפעלים עתירי ידע אחרים, שבהם המחקר והפיתוח הם המרכיב החשוב ביותר בתהליך הייצור.

מפעל כזה מעוניין להעניק לעובדיו תנאי סביבה המתאימים לחשיבה יצירתית, ועל כן המפעל עצמו טובל בירק והמבנים מעוצבים בצורה המעניקה לעובדים סביבת עבודה נעימה ואסתטית. תהליך הייצור עצמו אינו מזהם את הסביבה ואינו מלווה ברעש.

תעשיית המחשבים היא תעשייה חדשה יחסית, ומרבית העובדים בחברה הם אנשים צעירים – 75% מהם הם מתחת לגיל 40. גם האווירה במפעל היא אווירה צעירה: ברקע מתנגנת מוסיקת רוק רועשת והעובדים מגיעים לעבודה במכנסי ג'ינס.

מיקומה של חברת מיקרוסופט בעיר מושך אליה עוד חברות מחשבים, וכיום מצויות בעיר כ-1,500 חברות תוכנה. חברות אלה נהנות מכוח האדם המקצועי המצוי בעיר ומן התדמית שיש לה כעיר של תעשיית מחשבים, וחלק מהן אף מספקות למיקרוסופט שירותים שונים.

עיר אמריקנית מודרנית

בסיאטל ניכרים סממנים רבים של עיר אמריקנית טיפוסית. הדבר ניכר במבנה של העיר, באיכות החיים בה ובבעיות האופייניות לה.

מרכזה של סיאטל בדומה לערים אמריקניות אחרות, בנוי במבנה של רשת שתי וערב – הרחובות חוצים אלה את אלה בזוויות ישרות ויוצרים מבנה הדומה ללוח שחמט (תוכלו לראות זאת במפה).

המע"ר של סיאטל בולט לעין בזכות גורדי השחקים הרבים המצויים בו. גורדי שחקים אלה הם הגבוהים ביותר בחוף המערבי של ארצות הברית, והם מקנים לעיר קו רקיע של עיר מודרנית. האזור הישן של העיר שופץ ושוחזר והוא הפך לאזור בעל סגנון ייחודי.

אזורי המגורים בסיאטל מגוונים: האזורים היוקרתיים הם הפרוורים, הנמצאים מחוץ לעיר המרכזית ואיכות החיים בהם גבוהה – הבתים מרווחים, הגינות נרחבות והאוויר נקי. אזורי המגורים היוקרתיים פחות מצויים סביב מרכז העיר, ואיכות החיים בהם נמוכה בהרבה – הבתים ישנים ומוזנחים, התשתיות מיושנות, ועזובה רבה שוררת בהם. יש בעיר גם רבעים שבהם מתגוררים תושבים בעלי מוצא לאומי משותף, כדוגמת הרובע הסיני הגדול של סיאטל. השפה המדוברת ברבעים הללו, וסגנון הבנייה שלהם, מעידים על השפעה רבה של ארץ המוצא.

ככל שהעיר גדלה, כן אפשר למצוא בה גם בעיות המאפיינות כל עיר אמריקנית גדולה. עומס תחבורה ופקקי תנועה הם חלק משגרת החיים בעיר. כדי לצמצם את פקקי התנועה, בפרט במרכז העיר, העירייה נוקטת אמצעים שונים שמטרתם לעודד את התושבים להשתמש בתחבורה ציבורית. כך, לדוגמה, הנסיעה באוטובוסים במרכז העיר היא בחינם. אלא שמרבית תושבי העיר ופרווריה מעדיפים להשתמש ברכב פרטי, והנסיעה המתמשכת מן הבית לעבודה וחזרה הפכה לחלק משגרת יומם.

אמנם לסיאטל יש תדמית של אחת הערים הנעימות ביותר למגורים בארצות הברית, אולם בדומה לערים אחרות במדינה זאת, גם בסיאטל קיימות בעיות חברתיות, כגון פשיעה, סמים ומחוסרי בית. עם זאת, העוני והמצוקה מרוכזים ב"כיסים" קטנים, ובמרבית חלקי העיר כמעט שאין רואים אותם.

סיאטל מפורסמת במודעות ציבורית גבוהה לאיכות הסביבה. בעיר פועלים עשרות גופים, בהם ארגוני מתנדבים רבים, המקדמים נושאים סביבתיים שונים: שמירה על ניקיון העיר, מניעת זיהום האוויר, שמירה על המשאבים הטבעיים שסביב העיר, חינוך לשמירה על איכות הסביבה ועוד. הפעילות בנושאי סביבה בולטת בייחוד בממדי מיחזור הפסולת בעיר, שהם מן הגבוהים בעולם: כבר כיום קרוב למחצית הפסולת העירונית עוברת תהליך של מיחזור, ובעתיד תלך ותגדל כמות הפסולת הממוחזרת.

לאור כל אלה, לא ייפלא כי סיאטל דורגה באחד העיתונים הכלכליים החשובים כעיר הטובה ביותר לעסקים בארצות הברית. בין הנימוקים היו: מיקומה של סיאטל, כוח העבודה המיומן המצוי בעיר ומכוני המחקר הרבים הפועלים בה, התחבורה המפותחת והתשתיות המתקדמות, הקשרים עם שווקים לאומיים ובין-לאומיים, והמשאבים הטבעיים סביבה.אל האסופה אנשים ויישובים3

ביבליוגרפיה:
כותר: סיאטל שבארה"ב – עיר במדינה מפותחת
שם  הפרסום מקורי: אנשים ויישובים
מחבר: מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית. צוות גיאוגרפיה
תאריך: 2007
בעלי זכויות : מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית
הוצאה לאור: מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית
הערות: 1. חקרי מקרה שעודכנו מתוך הספרים: "אנשים במרחב" ו"יישובים במרחב", ומלווים את הספר "אנשים ויישובים".
הספרייה הוירטואלית מטח - המרכז לטכנולוגיה חינוכית