הסדרי נגישות
מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכיתאחריותיות
מחבר: מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית. צוות אזרחות


משמעות המושג אַחְרָיוּתִיוּת (Accountability), היא שהממשלה בדמוקרטיה אחראית כלפי הציבור על פעולותיה. אחריות זאת מובטחת בעיקר על-ידי בחירות תקופתיות, אשר הציבור בוחר בהן את נציגיו בשלטון. אם נבחרי הציבור נכשלים בייצוג הציבור שכלפיו הם אחראים, הם יידחו בבחירות הבאות ויוחלפו על-ידי אלה אשר יבטיחו מידה גבוהה יותר של אחריות כלפי הבוחרים.

גם נבחרי הציבור וגם אנשי המקצוע בממשלה נושאים באחריות באמצעות חקיקה, אשר מסדירה את מעשיהם. חוקים אלה מגבילים את עוצמתו של השלטון, במטרה להגן על האזרחים מפני ניצול. יש גם חוקים הדורשים שקיפות ופתיחות של השלטון, באופן שלאזרחים יהיה המידע, הדרוש להם לצורך הערכת הביצועים של נבחריהם ושל הפקידות המקצועית.

תקשורת ההמונים, כגון: עיתונות, רדיו, טלוויזיה ואתרי אינטרנט, מספקים לציבור את המידע על ביצועיו של השלטון. לכן, החוקים שנועדו להגן על חופש הביטוי ועל חופש העיתונות הם מיסודות האחריותיות
(Accountability) של הדמוקרטיה.

חלק מן המדינות הדמוקרטיות, כגון: שוודיה, ליטא ואסטוניה, הקימו את מוסד נְצִיב תְלוּנוֹת הַצִיבּוּר (אוֹמְבּוּדְסְמֶן). תפקידו להגיב ישירות על תלונותיהם של האזרחים נגד השלטון, ויש לו גם הסמכות לחפש פתרונות לתלונות אלה. ברוב הדמוקרטיות יש גם סוכנויות, המספקות באופן קבוע הערכות על הביצועים של הגורמים השונים בשלטון, והן מדווחות לציבור על ממצאיהן.


מעבר ללקסיקון > לקסיקון אזרחות
ביבליוגרפיה:
כותר: אחריותיות
שם  הפרסום מקורי: מונחון באזרחות
מחבר: מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית. צוות אזרחות
תאריך: 2006
בעלי זכויות : מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית
הוצאה לאור: מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית
הערות:  
הספרייה הוירטואלית מטח - המרכז לטכנולוגיה חינוכית