הסדרי נגישות
עמוד הבית > מדעי כדור-הארץ והיקום > גיאומורפולוגיהעמוד הבית > מדינת ישראל > חבלי ארץ > מדבר יהודה והבקעעמוד הבית > מדעי החברה > גיאוגרפיה > גיאוגרפיה פיסית
מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכיתסיפורו של נחל
מחבר: מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית. צוות גיאוגרפיהסרטון קצר המתאר את הכוחות הפועלים על הסלעים ומעצבים את הנוף באזור ים המלח ואת דרך היווצרותם של המצוקים, הואדיות והקניונים היורדים בתלילות אל הים המלוח.


כמה כוחות מעצבים את הנוף שסביבנו והם גורמים לכך שהסלעים מתבלים, חלקיקיהם מוסעים ושוקעים במקומות חדשים, והנוף משתנה ללא הרף. המים, הרוח וכוח המשיכה גורמים לכך שהסלעים הבונים את ההרים והמצוקים מתפוררים, נופלים ונערמים.
מי השיטפונות במדבר סוחפים את שברי הסלעים, מסיעים אותם בזרם שוצף עוד ועוד, מפוררים אותם לחלקים קטנים יותר ומסיעים אותם באפיק הנחל. שברי הסלעים הנשטפים מעמיקים את האפיקים ויוצרים אט אט, במשך שנים רבות, נופים מרהיבי עין של מצוקים, ואדיות וקניונים.
שיטפונות כאלה מתרחשים כמה פעמים מדי חורף ובכל שצף-קצף שכזה נשטף כל מה שנקרה בדרכו של זרם המים עד שכל המים, הבוץ, חלקיקי הסלעים, חלקי צמחים – כולם מגיעים אל הים, אל ים המלח, ושוקעים שם.

ביבליוגרפיה:
כותר: סיפורו של נחל
מחבר: מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית. צוות גיאוגרפיה
שם  הפרסום מקורי: ים המלח
מחבר: מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית. צוות גיאוגרפיה
תאריך: 2006
בעלי זכויות : מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית
הוצאה לאור: מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית
הערות: 1. פרסום מקורי שנכתב עבור הספריה הוירטואלית.
הספרייה הוירטואלית מטח - המרכז לטכנולוגיה חינוכית