הסדרי נגישות
עמוד הבית > יהדות ועם ישראל > מקרא [תנך] > עולם המקרא > אתרים במקראעמוד הבית > יהדות ועם ישראל > מקרא [תנך] > תקופת ההתנחלות > שופטים
מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכיתמלחמת דבורה וברק בסיסראסרטון העוסק בשאלת הראליה הגיאוגרפית של מלחמת דבורה וברק בסיסרא, כפי שמתוארת בשופטים ד-ה.

איפה התרחש הקרב בין דבורה וברק לבין סיסרא? באזור התבור - לְשָׁם כינס ברק את צבאו, כפי שמסופר בשופטים פרק ד? או באיזור מגידו, כפי שמספרת שירת דבורה: "בָּאוּ מְלָכִים נִלְחָמוּ, אָז נִלְחֲמוּ מַלְכֵי כְנַעַן, בְּתַעְנַךְ עַל מֵי מְגִדּוֹ" (שופטים ה)?
התשובות על שאלת הָרֵאַלְיָה של הקרב אינן ברורות. דבר אחד ברור מהסיפור המקראי: העזרה השמימית היא שגרמה לניצחון: "מִן השָׁמַיִם נִלְחָמוּ, הַכּוֹכָבִים מִמְּסִלּוֹתָם נִלְחֲמוּ עִם סִיסְרָא". ואולי הוכרע הקרב על ידי שיטפון בנחל קישון שהביא לשקיעת מרכבות הברזל של צבא כנען בבוץ הטובעני, כפי שמתארת דבורה בשירתה: "נַחַל קִישׁוֹן גְּרָפָם, נַחַל קְדוּמִים..."
סיסרא הַנָס מן המערכה, הגיע אל אוֹהֳלָה של יעל אשת חבר הקיני. סיסרא היה בטוח שימצא מקלט אצל הקינים בני בריתו, אבל יעל, שקיבלה את פניו בברכה, היא שהרגה אותו.אל האסופה סרטונים בנושא מקרא וארכיאולוגיה3

ביבליוגרפיה:
כותר: מלחמת דבורה וברק בסיסרא
שם  הפרסום מקורי: מקראנט
תאריך: 2005
בעלי זכויות : מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית
הוצאה לאור: מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית
הערות: 1. פרסום מקורי שנכתב עבור אתר מקראנט.
הערות לפריט זה:

1. עריכה ובימוי : שירלי ברקוביץ. צילום : חיים צבר.


הספרייה הוירטואלית מטח - המרכז לטכנולוגיה חינוכית