הסדרי נגישות
עמוד הבית > יהדות ועם ישראל > מקרא [תנך] > עולם המקרא > ארכיאולוגיה מקראית
מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכיתמפעל המים במגידובמגידו נבנה בתקופת המלוכה מפעל מים גדול ומרשים. הסרטון, שצולם בתל מגידו,  מראה את מערכת המים ומסביר על חשיבותה.

כדי לספק מים לְתוֹשָׁבֵי העיר המוקפת חומה, היה צורך להעביר את המים מן המעיין שמחוץ לעיר אל תוך העיר. הדבר היה חיוני בעת מצור, אך חשוב לְרַווְחַת הנשים שואבות המים גם בימי שלום. בִּמְגִידוֹ, שהייתה מרכז ממלכתי חשוב בממלכת ישראל, הושקע מאמץ טכנולוגי אדיר בחציבת מִפְעַל המים.
השלב הראשון של מִפְעַל המים היה סלילת דרך עילית אל המעיין, שעברה בין שני קירות מקבילים. אחר כך, כנראה בימיו של המלך אחאב, הוקמה מערכת מורכבת הרבה יותר, שתפקידה היה להסוות את המעיין ולאפשר שאיבה ממימיו, מבלי לצאת מתוך החומה. המערכת כוללת פיר בעומק עֶשְׂרִים וַחֲמִישָׁה מטרים, שֶׁאֶל קרקעיתו זרמו מֵי המעיין - ומנהרה תת קרקעית באורך 70 מטרים ובגובה שלושה מטרים, שחיברה את המעיין לעיר. הכניסה החיצונית אל המעיין נחסמה בקיר עבה, כדי למנוע מהאויב לסתום את מקור המים או להרעיל אותו. מִפְעֲלֵי מים מרשימים נבנו בתקופת המלוכה בעוד ערים חשובות - כמו באר שבע, חצור וירושלים.אל האסופה סרטונים בנושא מקרא וארכיאולוגיה3

ביבליוגרפיה:
כותר: מפעל המים במגידו
שם  הפרסום מקורי: מקראנט
תאריך: 2005
בעלי זכויות : מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית
הוצאה לאור: מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית
הערות: 1. פרסום מקורי שנכתב עבור אתר מקראנט.
הערות לפריט זה:

1. עריכה ובימוי : שירלי ברקוביץ. צילום : חיים צבר.


הספרייה הוירטואלית מטח - המרכז לטכנולוגיה חינוכית