הסדרי נגישות
עמוד הבית > מדעי החברה > אזרחות ומדע המדינה > דמוקרטיה > עקרונות הדמוקרטיה > זכויות אדם ואזרח
מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית


תקציר
הזכות לשוויון מבוססת על כך שצריך להתייחס לכל בני האדם באופן שווה. אין אנשים שהם שווים יותר מאחרים.זכות לשוויון
מחברים: מיכל ברק; מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית. צוות אזרחות


הזכות לשוויון מבוססת על כך שצריך להתייחס לכל בני האדם באופן שווה. אין אנשים שהם שווים יותר מאחרים. כידוע לכם, אנחנו, בני האדם, שונים זה מזה מבחינות שונות. למשל, אנחנו שונים זה מזה במראה שלנו, באופי שלנו ובדברים שאנחנו אוהבים לעשות. אבל, למרות כל ההבדלים האלה, כולנו בני אדם, ולכן לכולנו יש זכות שיתייחסו אלינו באופן שווה.

יחס לא שוויוני פוגע בכבוד האדם

מה קורה כאשר מתייחסים אלינו באופן לא שווה? – אנחנו נפגעים ונעלבים. למשל, אם המורה תתעלם מילדים מסוימים, הילדים האלה ייעלבו וירגישו פגועים מאוד. יחס לא-שוויוני פוגע בכבוד האדם. תחושה של חוסר שוויון היא אחת התחושות הקשות ביותר. יחס כזה פוגע בערך העצמי שלנו, גורם לנו לחוש קיפוח, תסכול, חוסר שייכות לחברה ואי-רצון להשתתף בחיי החברה.

מתי נכון לתת יחס לא שוויוני?

אמנם כולנו שווים זה לזה, אך, בכל זאת, יש דברים שבהם אנחנו שונים זה מזה. במקרים מסוימים נחליט לתת יחס מיוחד ולא שווה. נבדוק זאת בעזרת דוגמה.

דוגמה:

בבית-הספר יש ילדים שהם ספורטאים טובים יותר מאחרים, ויש ילדים שהם מוכשרים יותר בציור. את מי נשלח לתחרות ספורט ארצית? – כמובן, אנחנו נִרְצֶה (נַעֲדִיף) שהספורטאים המוכשרים ביותר יהיו הנציגים שלנו, כדי שהם ינצחו בתחרות.

האם נעדיף את הספורטאים הטובים ביותר גם בשיעור התעמלות או במשחק כדורגל בהפסקה? – לא. במקרה כזה אין סיבה לתת יחס שונה לתלמידים מסוימים, וכל התלמידים מוזמנים להשתתף במשחק.

שוויון בפני החוק

לכולנו יש זכות לשוויון בפני החוק. המשמעות היא שאותו החוק חל על כל האזרחים, והוא מחייב את כולנו בצורה שווה, ללא קשר למוצא שלנו או למעמד שלנו בחברה.

הזכות לשוויון הזדמנויות

הזכות לשוויון כוללת גם את הזכות לשוויון הזדמנויות. אם כך, על אף שאנו שונים זה מזה, לכולנו יש הזדמנות שווה להגיע לאותם ההישגים. לדוגמה: אמנם ההזדמנות להתאמן ולהשתפר בספורט ולהתמודד על מקום בתחרות הארצית מגיעה באופן שווה לכל התלמידים בכיתה, אך, בסופו של דבר, רק הספורטאים הטובים ביותר ייבחרו לייצג את הכיתה בתחרות הארצית.

ביבליוגרפיה:
כותר: זכות לשוויון
מחברת: ברק, מיכל
שם  הפרסום מקורי: אזרחות ודמוקרטיה
מחבר: מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית. צוות אזרחות
תאריך: 2007
בעלי זכויות : מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית
הוצאה לאור: מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית
הספרייה הוירטואלית מטח - המרכז לטכנולוגיה חינוכית