הסדרי נגישות
גשר מפעלים חינוכייםמיכל
מחבר: גשר מפעלים חינוכיים


מיכל הייתה בתו הצעירה של שאול המלך (שמואל א, י"ד 49). היא נישאה לדוד תמורת מוהר של מאתיים עורלות פלישתים (שם, י"ח 27), אף כי שאול ביקש רק מאה (שם, 25; שמואל ב, ג' 14).

המספר המקראי חושף פרט נדיר, שמיכל אהבה את דוד (י"ח 20, 28). כששאול רצה להרוג את דוד, סייעה מיכל לדוד להימלט ובכך עוררה את כעסו של אביה (שם, י"ט 17-11). לאחר שדוד ברח, שאול השיא אותה שנית לפלטי בן ליש מגלים (שמואל א, כ"ה 44), אך כשדוד מלך חברון, ואבנר רצה להמליכו גם על ישראל, דרש דוד שמיכל תוחזר אליו, למרות שהדבר פגע מאוד בפלטי שהתקשה להיפרד ממיכל (שמואל ב, ג' 16-12).
מיכל שימשה כלי משחק בידי כוחות חזקים ממנה שראו בה רק סמל ואמצעי לביסוס או לערעור מעמדו של דוד: שאול ניסה לערער את מעמדו של דוד באמצעותה, ודוד חזר וביסס את מעמדו באמצעותה.
כשהעלה דוד את ארון ה' לירושלים, לעגה לו מיכל (שמואל ב, ו' 22-16), וכתוצאה מכך "לא היו לה ילד עד יום מותה" (שם, פסוק 23). יש הרואים בכך עונש שניתן לה מהאל, ויש המפרשים כי דוד העניש אותה בכך שהתנכר לה עד יום מותה.
לפי שמואל ב, כ"א 9-8 היו למיכל 5 בנים מעדריאל המחולתי, שדוד מסר לידי הגבעונים, והם הוצאו להורג, אך נראה שזה שיבוש הכתוב והכוונה למירב אחותה הגדולה.
משמעות השם מיכל אינה ברורה. אולי מלשון 'מי יכול' (במשקל מישר/מישור, מיטב), ואולי בזיקה לשם האל הכנעני הקדום מכל, הנזכר כאלוהי בית שאן ובכתובות פיניקיות.

לקריאה נוספת בלקסיקון לתרבות ישראל:
מיכל בת שאול


מעבר ללקסיקון > לקסיקון מקרא
ביבליוגרפיה:
כותר: מיכל
שם  האתר: מקרא גשר : האתר שלך ללימודי התנ"ך - אנציקלופדיה
מחבר: גשר מפעלים חינוכיים
בעלי זכויות : גשר מפעלים חינוכיים
הוצאה לאור: גשר מפעלים חינוכיים
הספרייה הוירטואלית מטח - המרכז לטכנולוגיה חינוכית