עמוד הבית > אחר > טרור > אירועים ופעילויות טרור
מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכיתהמרכז הבינתחומי הרצליה. המכון למדיניות נגד טרורתקציר
על מתקפת הטרור הגדולה ביותר בתולדות ארה"ב ובתולדות ההיסטוריה האנושית. בו חטפו  טרוריסטים מארגון אל-קאעידה ארבעה מטוסי נוסעים. שני מטוסים רוסקו בהפרש של כרבע שעה אל תוך מגדלי התאומים.פיגועי 11 בספטמבר (2001)
מחברת: יעל פרייס-שמשי


בבוקר 11 בספטמבר בשנת 2001 בארה"ב חטפו 19 טרוריסטים מארגון אל-קאעידה ארבעה מטוסי נוסעים. שני מטוסים רוסקו בהפרש של כרבע שעה אל תוך מגדלי התאומים, אשר היו במרכז הסחר העולמי בניו יורק, ומוטטו אותם כליל. באותו הזמן רוסק מטוס נוסף לתוך בניין הפנטגון, ליד וושינגטון, והרס את אחד מאגפי הבניין. מטוס רביעי התרסק באזור חקלאי בפנסילבניה. כל הנוסעים בארבעת המטוסים ועוד כ-3,000 בני אדם נהרגו בקריסת התאומים. גופותיהם של רבים מהם לא זוהו עד היום.

סדרת הפיגועים הזאת נחשבת מתקפת הטרור הגדולה ביותר בתולדות ארה"ב ובתולדות ההיסטוריה האנושית. ביום זה חל מפנה בהתייחסות של ארה"ב ושל העולם המערבי לטרור בכלל ולטרור האסלאמי בפרט.

בעקבות הפיגועים האלה הכריז נשיא ארה"ב, ג'ורג' בוש, מלחמת חורמה בטרור העולמי. ואכן, לאחר כחודש פלשו לאפגניסטן קואליציה של מדינות (בהנהגת ארה"ב), והפילו את שלטון הטאליבאן, אשר שלט במדינה ונתן חסות לארגון אל-קאעידה. אולם המצוד אחר בן-לאדן נמשך עד לזמן כתיבת שורות אלה.

הפיגועים של אל-קאעידה הובילו בעקיפין גם למלחמת עיראק בשנת 2003. העילה הרשמית של הקואליציה לצאת למלחמה זאת הייתה הסיוע שנתן משטרו של סדאם חוסיין העיראקי לטרור. במלחמה זאת נפל שלטונו של סדאם חוסיין.

פיגועי 11 בספטמבר שינו את תפיסת הביטחון של מדינות העולם כלפי הטרור האסלאמי. השינוי הם במדיניות, בחקיקה ובהגברת אמצעי האבטחה בלוחמה נגד הטרור.

 

פריט מידע זה נכתב עבור אתר חוסן.

ביבליוגרפיה:
כותר: פיגועי 11 בספטמבר (2001)
מחברת: פרייס-שמשי, יעל
שם  הפרסום מקורי: חוסן
תאריך: 2007
בעלי זכויות : מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית; המרכז הבינתחומי הרצליה. המכון למדיניות נגד טרור
הוצאה לאור: מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית; המרכז הבינתחומי הרצליה. המכון למדיניות נגד טרור
הערות: 1. פרסום מקורי שנכתב עבור אתר חוסן.
הספרייה הוירטואלית מטח - המרכז לטכנולוגיה חינוכית