הסדרי נגישות
עמוד הבית > מדעי החברה > גיאוגרפיה > אזורים ומדינות בעולם > המזרח התיכון > לבנוןעמוד הבית > אחר > טרור > פעילי טרור
מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכיתהמרכז הבינתחומי הרצליה. המכון למדיניות נגד טרורתקציר
על מזכ"ל ומנהיג ארגון החיזבאללה.חסן נסראללה
מחברת: יעל פרייס-שמשי


חַסַן נַצְראללה,(נולד 1960, שמו המלא: שיח' סייד חסן נסראללה, Hassan Nasrallah, حسن نصر الله‎), הוא מזכ"ל ומנהיג הארגון חִיזְבַּאלְלָה. הוא נולד בלבנון, במחנה הפליטים צור שבמזרח בֵּירוּת, למשפחה שיעית מרובת ילדים וענייה, אשר מוצאה בכפר בדרום לבנון.

בשנת 1975, עם פרוץ מלחמת האזרחים בלבנון, נאלצה משפחתו לשוב לדרום לבנון, ושם הפך נסראללה לחבר בארגון אַמַל השיעי. בזמן לימודיו בבית-הספר הציבורי בצור נהג לקרוא ספרות דתית פוּנְדָמֶנְטָלִיסְטִית (קנאית), וביקר בקביעות במסגד המרכזי בעיר.

כשהיה בן 16 נשלח לעיראק ללמוד בסמינר מוסלמי יוקרתי בעיר נַגַ'ף. שם היה בן חסותו של השייח עבאס מוסאווי, אשר לימים היה למנהיג החיזבאללה. כעבור שנתיים נמלטו השניים חזרה ללבנון, ונסראללה החל ללמד בסמינר דת.

בשנת 1982, עם פרוץ מלחמת שלום הגליל נטש נסראללה את ארגון אמל והצטרף אל הארגון שנקרא "משמרות המהפכה". במהרה הוא מונה למפקד הכוחות באזור הבקעה, ועסק בלחימה נגד כוחות צה"ל בלבנון. ארגון זה הוא התשתית להקמת החיזבאללה ("מפלגת האל") כעבור שלוש שנים.

כעבור 10 שנים, בשנת 1992, חוסל עבאס מוסאווי על-ידי צה"ל, ונסראללה החל לכהן במקומו בתפקיד מזכ"ל החיזבאללה. תחת הנהגתו החל הארגון לפעול ולהשפיע גם בתחומים חברתיים, כלכליים ופוליטיים בלבנון. ובשנה זאת נבחרו נציגי החיזבאללה לפרלמנט בלבנון.

נסיגת ישראל מלבנון בשנת 2,000 העניקה לחיזבאללה ולנסראללה, מנהיגו, יוקרה, כבוד וכוח רב בעולם הערבי. נסראללה נחשב כמי שהצליח להביס את ישראל, ולכן הוא הוערך כיריב שווה ערך לה. הנסיגה אפשרה לנסראללה לפרוס את כוחותיו בדרום לבנון לאורך הגבול עם ישראל, ובעזרת סיוע איראני וסורי, הוא הקים מערך טילים ורקטות, שאיימו על גבולה הצפוני של ישראל.

ביולי 2006, לאחר שארגון החיזבאללה חטף שני חיילים ישראלים, פרצה מלחמת לבנון השנייה. במלחמה זאת שיגר החיזבאללה, בפיקודו של נסראללה, אלפי טילים אל האוכלוסייה האזרחית בצפון ישראל, וישראל פגעה פגיעה קשה בתשתיות של החיזבאללה. נסראללה עצמו ירד למחתרת והמשיך משם בפעילותו הצבאית והדֶמָגוֹגִית.

נסראללה נחשב מנהיג כריזמטי ומוכשר. הוא מרבה לנאום ולהתראיין בגנות ישראל וללעוג למנהיגיה. הוא נשוי ואב ל-3 ילדים. בנו הבכור, האדי נסראללה, נהרג בשנת 1997 על-ידי כוחות צה"ל.

 

פריט מידע זה נכתב עבור אתר חוסן.

ביבליוגרפיה:
כותר: חסן נסראללה
מחברת: פרייס-שמשי, יעל
שם  הפרסום מקורי: חוסן
תאריך: 2007
בעלי זכויות : מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית; המרכז הבינתחומי הרצליה. המכון למדיניות נגד טרור
הוצאה לאור: מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית; המרכז הבינתחומי הרצליה. המכון למדיניות נגד טרור
הערות: 1. פרסום מקורי שנכתב עבור אתר חוסן.
הספרייה הוירטואלית מטח - המרכז לטכנולוגיה חינוכית