הסדרי נגישות
עמוד הבית > מדעי החברה > גיאוגרפיה > אזורים ומדינות בעולם > המזרח התיכון > איראן
מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכיתישראל. משרד החינוך. המזכירות הפדגוגית


תקציר
טהראן, עיר הבירה של איראן הוקמה בשנת 1221. היא ממוקמת בצפון מרכז איראן וחיים בה יותר מעשרה מיליון תושבים. בטהראן מתנהלת כל הפעילות הממשלתית והמינהלית וגם רוב הפעילות הכלכלית והתרבותית של המדינה.טהראן
מחבר: יוני גרף


טהראן היא עיר הבירה של איראן. משמעות השם בפרסית קדומה היא: מקום חם. העיר הוקמה בשנת 1221 על-ידי המונגולים, ונכבשה על-ידי האפגאנים בשנת 1722. מאז שלטו בעיר, ובאיראן בכלל, שושלות מלוכה שונות, שהאחרונה בהן הייתה שושלת פהלאווי. בתקופת שלטונו של רזה פהלאווי, המלך האחרון של איראן, העיר קיבלה תנופת פיתוח אדירה. בשנת 1979 פרצה המהפכה האִסלאמית באיראן, שהפילה את המלוכה, והפכה את טהראן לבירת הרפובליקה האִסלאמית.

טהראן ממוקמת בצפון מרכז איראן, בגובה של 1,200 מטרים מעל פני הים, ועוברים בה שני נהרות גדולים.

כיום טהראן היא העיר המרכזית והחשובה ביותר באיראן. חיים בה יותר מעשרה מיליון תושבים, רובם פרסים, אבל רבע מהם אזֵרים ויש בה גם מעט כורדים, וכאחוז אחד נוצרים ויהודים. טהראן מחוברת בעורקי תחבורה ראשיים לכל קצוות המדינה. היא יושבת על דרך המשי הקדומה, אשר שימשה בעבר להובלת סחורות מן המזרח הרחוק לאירופה. טהראן מחברת בין החשובות שבערי איראן, למשל בין משהד ובין טבריז בציר מזרח-מערב.

רוב הפעילות הכלכלית של איראן מתרכזת בטהראן. מעבר לפעילות הממשלתית, שמתנהלת בעיר עקב היותה עיר בירה, קיימת בעיר גם תעשייה מגוונת, הכוללת בעיקר את תעשיית הנפט, אבל גם תעשיות טקסטיל, חרסינה, בטון, סוכר, מזון, וציוד חשמלי.

טהראן היא גם מרכז תרבותי ואקדמי. יש בה שפע של מבנים היסטוריים ויצירות ארכיטקטוניות, וכמה מוזיאונים ואוניברסיטאות.

נשיא איראן הנוכחי, מחמוד אחמדינג'אד, כיהן בעבר כראש עיריית טהראן.

ביבליוגרפיה:
כותר: טהראן
מחבר: גרף, יוני
שם  הפרסום מקורי: הלחימה בלבנון קיץ תשס"ו, 2006
תאריך: 2006
בעלי זכויות : מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית; ישראל. משרד החינוך. המזכירות הפדגוגית
הוצאה לאור: מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית; ישראל. משרד החינוך. המזכירות הפדגוגית
הערות: 1. אסופת פריטי מידע בנושא הלחימה בלבנון קיץ תשס"ו, 2006. המידע מופק עבור משרד החינוך על ידי צוות הגיאוגרפיה של מטח.
הערות לפריט זה:

1. ייעוץ מדעי: פרופ' ארנון סופר.


הספרייה הוירטואלית מטח - המרכז לטכנולוגיה חינוכית