הסדרי נגישות
עמוד הבית > מדעי החברה > גיאוגרפיה > אזורים ומדינות בעולם > המזרח התיכון > לבנון
מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכיתישראל. משרד החינוך. המזכירות הפדגוגית


תקציר
על חסן נסראללה, המזכיר הכללי של ארגון החיזבאללה. מאז היבחרו של נסראללה לתפקיד בשנת 1992, צבר ארגון החיזבאללה תנופה אדירה.חסן נסראללה
מחבר: יוני גרף


חסן נסראללה נולד בשנת 1960, למשפחה שיעית ענייה, בעיירה אלבאזוריה שבדרום לבנון.


חסן נסראללה

כבר בגיל צעיר גילה נסראללה נטייה לפעילות ציבורית ופוליטית, ובגיל 15, עם פרוץ מלחמת האזרחים בלבנון, הוא מונה בעיירת הולדתו לאחראי על תנועת אמל השיעית, התנועה הגדולה ביותר של העדה השיעית . לאחר כשנה בתפקיד הזה, נסע נסראללה ללמוד לימודי דת במרכז הרוחני השיעי החשוב בעיר נג'ף שבעיראק. מחנכו ומדריכו שם היה עבאס מוסאוי, שלימים הפך למזכ"ל ארגון החיזבאללה.

בשנת 1978 חזר נסראללה ללבנון, לעיר בעלבק, להמשיך שם את לימודי הדת שלו. במקביל, הוא החל בפעילות פוליטית, ומונה לאחראי פוליטי מטעם תנועת אמל באזור הבקאע.

בשנת 1982 פרש נסראללה מתנועת אמל, עקב חילוקי דעות אידיאולוגיים. הוא היה בין אלה שדגלו באידיאולוגיה דתית קיצונית ושמרנית, ובשמירה על קשרים חזקים עם איראן. נסראללה הצטרף אל מקימיו של ארגון החיזבאללה, והמשיך להיות אחראי על אזור הבקאע במסגרת הארגון החדש.

בשנת 1987 מונה נסראללה לאחראי המבצעי של ארגון החיזבאללה, ולחבר במועצה המייעצת – הגוף שמקבל את ההחלטות בארגון. בשנת 1992, לאחר הריגתו של מזכיר החיזבאללה, עבאס מוסאוי, על-ידי ישראל, נבחר נסראללה ברוב קולות לתפקיד המזכיר הכללי של הארגון, על אף היותו הצעיר בין חברי המועצה המייעצת.

מאז היבחרו של נסראללה לתפקיד, צבר ארגון החיזבאללה תנופה אדירה, הגביר את מעורבותו הפוליטית בלבנון, והסלים את המאבק נגד ישראל. באחת ההיתקלויות עם צה"ל נהרג בנו של חסן נסראללה, האדי. שאר ילדיו של נסראללה כלל אינם עוסקים בלחימה.

חסן נסראללה ידוע כאישיות כריזמטית מאוד. הוא מקפיד להתעדכן כל הזמן בנעשה בישראל, והודות לזה הוא מכיר היטב את החברה הישראלית, את הרגישויות שלה ואת הפוליטיקה שלה, ומנצל זאת במסרים בעלי השפעה פסיכולוגית שהוא שוזר בנאומיו הרבים המשודרים בערוץ הטלוויזיה של ארגון החיזבאללה, אלמנאר. בנאום מפורסם שנשא נסראללה בעיירה בנת ג'ביל, לאחר נסיגת צה"ל מדרום לבנון, הוא דימה את החברה הישראלית לקורי עכביש שניתנים לשבירה בקלות.

ביבליוגרפיה:
כותר: חסן נסראללה
מחבר: גרף, יוני
שם  הפרסום מקורי: הלחימה בלבנון קיץ תשס"ו, 2006
תאריך: 2006
בעלי זכויות : מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית; ישראל. משרד החינוך. המזכירות הפדגוגית
הוצאה לאור: מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית; ישראל. משרד החינוך. המזכירות הפדגוגית
הערות: 1. אסופת פריטי מידע בנושא הלחימה בלבנון קיץ תשס"ו, 2006. המידע מופק עבור משרד החינוך על ידי צוות הגיאוגרפיה של מטח.
הערות לפריט זה:

1. ייעוץ מדעי: ד"ר ראובן אהרוני.


הספרייה הוירטואלית מטח - המרכז לטכנולוגיה חינוכית