הסדרי נגישות
עמוד הבית > יהדות ועם ישראל > תרבות ישראל > מחשבת ישראל > חסידותעמוד הבית > יהדות ועם ישראל > תרבות ישראל > אישיםעמוד הבית > מדעי הרוח > היסטוריה > דתות והגות דתית > יהדות > כיתות וזרמים ביהדות
מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית


תקציר
המידע בדף זה עוסק ברבי נחמן מברסלב שחי במאות ה-18 וה-19, והיה מייסד חסידות ברסלב.רבי נחמן מברסלב (1772-1810)
מחברת: מתיה קם 

תולדות חיים


נחמן מברסלב נולד בשנת 1772 בעיר מז'יבוז באוקראינה. מצד אמו היה נינו של מייסד החסידות, הבעל שם טוב. רבי נחמן הפך למנהיג של חבורת חסידים בגיל צעיר מאוד - עוד בטרם מלאו לו עשרים. הוא הנהיג את חסידיו בדרך מקורית שלא הייתה מקובלת על שאר מנהיגי החסידות. גילו הצעיר, דרכי הנהגתו והתבטאויותיו החריפות עוררו תסיסה והתנגדות בקרב מנהיגים חסידיים בני דורו.
בשנת 1798 עזב - בעצם נטש - רבי נחמן את משפחתו ונסע לארץ ישראל - נסיעה שהייתה רצופה הרפתקאות, תלאות וקשיים. הוא הגיע לארץ במהלך מלחמתו של נפוליאון בארץ ישראל נגד הטורקים, ושהה בה כחודשיים, בעיקר בצפת ובטבריה.
לעיר ברסלב הגיע רבי נחמן בשנת 1802, ושם יצר את עיקרי תורתו ובה הצטרפו אליו כמה מתלמידיו החשובים. במהלך שנותיו בעיר ברסלב הוא איבד את אשתו וכמה מילדיו, שמתו ממחלות, וביניהם בנו היחיד והאהוב. הוא עצמו חלה בשחפת, ובשנת 1810, כאשר הרגיש שמותו קרוב, עבר לעיר אומן בה נפטר בחודש תשרי תקע"א - 1810 ובה גם נקבר .

רבי נחמן היה מייסד חסידות ברסלב, ונשאר עד היום מנהיגה היחידי: לאחר מותו בגיל צעיר החליטו חסידיו לא לבחור מנהיג אחר, ונשארו חסידים – ללא רבי.
את תורתו של רבי נחמן, את סיפוריו המיוחדים ואת קורותיו העלה על הכתב תלמידו, רבי נתן שטרנהרץ. 

על השירה והניגון בתורתו של רבי נחמן מברסלב


"דע שכל חכמה וחכמה שבעולם יש לה זמן וניגון מיוחד… ואפילו חכמת האפיקורסות* יש לה ניגון וזמן המיוחד… ואמונה יש לה גם כן זמר וניגון המיוחד לאמונה…
"דע כי כל רועה ורועה יש לו ניגון מיוחד, לפי העשבים ולפי המקום שהוא רועה שם… כי כל עשב ועשב יש לו שירה…ומשירת העשבים נעשה ניגון של הרועה."
"השיר והניגון והריקוד כולו אחד ממש… זהו התענוג הגדול מכל התענוגים…"

* אפיקורסות: כפירה באלוהים. האפיקורס הוא מי שאינו מאמין וטוען שאלוהים אינו קיים.

ליקוטי מוהר"ן (מורנו הרב נחמן), חלק א, סד; חלק ב, סג; חלק ב, ט.

ביבליוגרפיה:
כותר: רבי נחמן מברסלב (1772-1810)
מחברת: קם, מתיה
שם  הספר: ישראל והעמים דרך סיפור יעקב ועשיו
מחברת: קם, מתיה
תאריך: תשנ"ו 1996
בעלי זכויות : מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית
הוצאה לאור: מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית
הערות: 1. המידע שלפניך הוא לקט המבוסס על תוכנית מבחר - תכנית בתרבות ישראל בגישה רב תחומית. התוכנית פותחה בסיוע קרן אבי חי ובשיתוף משרד החינוך. כתבה: מתיה קם. המידע והתמונות במאגר זה מיועדים לשימוש אישי, לצורכי לימוד בלבד.
2. ייעוץ מדעי: פרופ' אביגדור שנאן.
3. הכנת מפות: תמר סופר.
הספרייה הוירטואלית מטח - המרכז לטכנולוגיה חינוכית