עמוד הבית > ישראל (חדש) > יישובים > מטרופולינים > ירושלים
מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית


תקציר
ירושלים בירת ישראל ממוקמת בהרי יהודה והיא העיר הגדולה ביותר במדינה. זוהי עיר עתיקה, בעלת מבנה ייחודי, המשמשת כמרכז השלטון, התיירות, ההשכלה והתרבות של מדינת ישראל.ירושלים
מחבר: מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית. צוות גיאוגרפיה


ירושלים היא העיר הגדולה בישראל, הן בשטחה (126.4 קמ"ר) והן במספר תושביה (657,500 תושבים בשנת 2000). אוכלוסייתה גדלה בקצב מהיר מאוד – בעיקר בגלל שיעורי הריבוי הטבעי הגבוהים של המשפחות היהודיות החרדיות והמשפחות הערביות, המהוות חלק ניכר מאוכלוסייתה. (אגב, קצב הגידול של אוכלוסיית ירושלים מהיר כמעט פי 2 מקצב הגידול של אוכלוסיית תל-אביב-יפו).

ירושלים ממוקמת בהרי יהודה ותחילתה לפני אלפי שנים. ההיסטוריה הארוכה שלה מתגלה בכל רחוב, שכונה ואתר, במבנים ובשרידים ארכיאולוגיים שיש להם חשיבות לבני דתות שונות. ירושלים היא גם עיר מודרנית, בירת ישראל ומרכז השלטון בארץ; והיא עיר המקבלת מדי יום את פניהם של אלפי יוממים, תיירים, מאמינים ועולי רגל. אוכלוסייתה של ירושלים מגוונת והיא מורכבת מבני דתות וכתות שונות, יהודים וערבים, חילונים ודתיים.

ירושלים היא עיר בעלת מבנה מיוחד. המסייר בה יבחין בקלות ב"עיר העתיקה" – החלק העתיק של העיר המוקף חומה; בחלק שראשית צמיחתו מחוץ לחומות במאה ה-19; ובחלקים המודרניים שנבנו בעשורים האחרונים. עוד יראה המבקר כי התבליט ההררי גרם לכך שהעיר בנויה שכונות-שכונות הפזורות על הגבעות, וביניהן לא מעט שטחים פתוחים. לשכונות רבות יש אופי ייחודי, וגם אם תושביהן המקוריים עזבו אותן כבר לפני זמן רב, בתיהן ורחובותיהן שומרו והם מקנים לעיר יופי ועניין.

כיום ירושלים היא מרכז תרבותי בקנה מידה לאומי ובין-לאומי. מצויים בה מוסדות אקדמיים, ישיבות ומכוני מחקר, מוזיאונים חשובים ומרכזי תרבות ובילוי. ובהיותה בירת ישראל ומרכז לעם היהודי כולו, הוקמו בה מוסדות ציבוריים ולאומיים כמו קריית הממשלה, הכנסת ובית המשפט העליון, ונערכים בה אירועים וטקסים ממלכתיים רבים.

ביבליוגרפיה:
כותר: ירושלים
שם  הפרסום מקורי: ישראל: נופים, אוכלוסייה, כלכלה
מחבר: מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית. צוות גיאוגרפיה
תאריך: 2006
בעלי זכויות : מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית
הוצאה לאור: מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית
הערות: 1. אסופת פריטי מידע בנושא הלחימה בלבנון קיץ תשס"ו, 2006. המידע מופק עבור משרד החינוך על ידי צוות הגיאוגרפיה של מטח.
הספרייה הוירטואלית מטח - המרכז לטכנולוגיה חינוכית