הסדרי נגישות
עמוד הבית > מדעי הרוח > דתות > איסלאם
מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכיתישראל. משרד החינוך. המזכירות הפדגוגית


תקציר
הסונים מהווים כ- 83 אחוזים מהעולם המוסלמי. מי הם הסונים, מה היא אמונתם, מדוע חל הקרע שפיצל את האיסלאם לסונים ולשיעים ומהי התפרוסת שלהם בעולם.סונים
מחבר: נתי רכט


הסונה הוא הזרם המוסלמי המרכזי והגדול ביותר במשך 1,000 שנות קיומה של דת האִסלאם.

"סונה" פירושו בערבית נוהג, אורחות חיים. בתקופה שקדמה להופעת האִסלאם, שאופיינה בחיים בשבטים, יוחד המושג סונה לציון אורחות החיים הראויים לחיקוי של אבות השבט. במסורת המוסלמית הפכה המילה למציינת את הרגלי החיים של הנביא מוחמד, שמִצווה על כל מוסלמי לחקות אותם ולדבוק בהם. בסונה נכללו המנהגים והדעות של העדה המוסלמית בראשיתה, ולמעשה היא התקבלה כתורה שבעל-פה של האִסלאם, וכפרשנות המוסמכת לתורה הכתובה של האִסלאם – הקוראן.

במאה השביעית לספירה אירע באִסלאם קרע סביב השאלה מי יירש את מקומו של הנביא מוחמד כמנהיג העדה המוסלמית בעולם. הסונים טענו כי היורש יבוא מקרב בני שבט אל-קוריש, שבטו של הנביא, וכנגדם טענו השיעים שהיורש חייב להיות מצאצאיהם הישירים של מוחמד וחתנו עלי.

מאז מותו של מוחמד התעמתו המוסלמים השייכים לזרם הסוני עם המאמינים השיעים, ורדפו אותם בטענה שהם כופרים באִסלאם.

בין הסונים קיימות קבוצות השואפות להקמת מדינות הלכה מוסלמיות ולהשלטת דת האִסלאם על העולם כולו. בקרב הסונים צמחו התנועות האִסלאמיסטיות הקיצוניות, שהראשונה בהן הייתה תנועת "האחים המוסלמים" במצרים, ובעקבותיה קמו תנועות אִסלאמיות פוליטיות קיצוניות נוספות, ובהן החמאס, הג'יהאד האִסלאמי ואל-קאעדה.

תפרוסת הסונים בעולם

כיום הסונים מונים כ-83 אחוזים מכלל המוסלמים בעולם, והם הרוב כמעט בכל ארצות האִסלאם, כפי שאפשר לראות בתרשים שלפניכם. בשנת 1999 חיו בעולם כ- 960,000,000 סונים. בלבנון החלוקה שונה, והמוסלמים הסונים הם מיעוט לעומת השיעים.

ביבליוגרפיה:
כותר: סונים
מחבר: רכט, נתי
שם  הפרסום מקורי: הלחימה בלבנון קיץ תשס"ו, 2006
תאריך: 2006
בעלי זכויות : מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית; ישראל. משרד החינוך. המזכירות הפדגוגית
הוצאה לאור: מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית; ישראל. משרד החינוך. המזכירות הפדגוגית
הערות: 1. אסופת פריטי מידע בנושא הלחימה בלבנון קיץ תשס"ו, 2006. המידע מופק עבור משרד החינוך על ידי צוות הגיאוגרפיה של מטח.
הערות לפריט זה:

1. ייעוץ מדעי: ד"ר ראובן אהרוני.


הספרייה הוירטואלית מטח - המרכז לטכנולוגיה חינוכית