הסדרי נגישות
עמוד הבית > מדעי החברה > גיאוגרפיה > אזורים ומדינות בעולם > המזרח התיכון > לבנוןעמוד הבית > אחר > טרור > ארגוניםעמוד הבית > ישראל (חדש) > היסטוריה > היסטוריה של מדינת ישראל > ביטחון מלחמות ושלום
מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכיתישראל. משרד החינוך. המזכירות הפדגוגית


תקציר
ארגון החיזבאללה הוקם ופועל בלבנון ומסתייע בתמיכה רחבה של אירן וסוריה. מטרותיו העיקריות הן ג'יהאד נגד זרים שאינם ערבים, השמדת ישראל והפצת המהפכה האסלאמית. הוא מסתייע הן בפעולות טרור כמו פיגועי התאבדות, והן בפעילות פוליטית.חיזבאללה
מחברת: יעל פרייס-שמשי


ארגון החיזבאללה (מפלגת האל) הוקם בקיץ 1982 על-ידי השייח' סייד מוחמד חוסיין פדלאללה, בתום מלחמת לבנון, בסיוע ובהשראה איראנית שיעית. הסיוע החומרי, הארגוני והדתי-אידיאולוגי שהעניקה איראן לחיזבאללה נמשך עד עצם היום הזה. הארגון נהנה גם מתמיכה רחבה של סוריה. המזכיר הכללי הראשון של הארגון, העומד בראש הארגון בפועל, היה עבאס מוסאווי, שחוסל בשנת 1992. במקומו עלה השייח' חסן נסראללה, שבראשותו הפך החיזבאללה לארגון טרור לכל דבר.

לארגון החיזבאללה אידיאולוגיה שיעית קיצונית, והא חרת על דגלו שלוש מטרות מרכזיות:

  • גירוש הזרים מלבנון בדרך הג'יהאד (מלחמת המצווה)
  • השמדת מדינת ישראל
  • הפצת ה"מהפכה האִסלאמית", והפיכת לבנון לרפובליקה אִסלאמית בדומה לאיראן

ארגון החיזבאללה נוקט בשיטות של גרילה וטרור להשגת יעדיו. בשנותיו הראשונות בלט הארגון בייזום ובביצוע של פיגועי התאבדות ופיגועי ראווה, שהקנו לו את פרסומו כארגון טרור רצחני מן המובילים בעולם. ארגון החִיזבאללה היה הראשון שעשה שימוש בפיגועי התאבדות נגד הזרים בלבנון כאסטרטגיה להשגת מטרות הארגון. על כן הוא הפך למקור השראה לארגוני טרור אחרים בעולם כולו, אשר משתמשים בפיגועי ההתאבדות כאסטרטגיה להשגת מטרותיהם.

במקביל לפיגועי ההתאבדות וללחימה בחיילי צה"ל בתוך לבנון, החל הארגון לירות רקטות קטיושה לעבר היישובים בצפון מדינת ישראל, במטרה לפגוע באוכלוסייה האזרחית.

לארגון החיזבאללה רשת טלוויזיה פרטית, "אל מנאר", שבה מרבה נסראללה לשאת את נאומיו. הארגון נוהג לשדר ברשת הטלוויזיה שלו גם צילומים של תקיפותיו נגד חיילי צה"ל ומוצבי צה"ל. לארגון החיזבאללה גם זרוע פוליטית, והוא מתמודד בבחירות לפרלמנט הלבנוני. כיום מכהנים בממשלת לבנון שני שרים שהם נציגיו של ארגון החיזבאללה.

בשנת 2000 עזב צה"ל את רצועת הביטחון בדרום לבנון, ומאז האזור עבר לשליטתו הבלעדית של ארגון החיזבאללה, שניצל זאת לביסוס ולהעצמה של כוחו הצבאי. בסיוען של איראן וסוריה פרס הארגון בדרום לבנון מערך רחב של טילים, ובנה מפקדות, מוצבים ותשתיות צבאיות אחרות. ביולי 2006 תקף ארגון החיזבאללה כוח של חיילי צה"ל על גבול הלבנון, הרג ארבעה מהם וחטף את החיילים אלדד רגב ואהוד גולדווסר, הפעולה הזאת הציתה את הלחימה בלבנון בקיץ 2006.

ביבליוגרפיה:
כותר: חיזבאללה
מחברת: פרייס-שמשי, יעל
שם  הפרסום מקורי: הלחימה בלבנון קיץ תשס"ו, 2006
תאריך: 2006
בעלי זכויות : מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית; ישראל. משרד החינוך. המזכירות הפדגוגית
הוצאה לאור: מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית; ישראל. משרד החינוך. המזכירות הפדגוגית
הערות: 1. אסופת פריטי מידע בנושא הלחימה בלבנון קיץ תשס"ו, 2006. המידע מופק עבור משרד החינוך על ידי צוות הגיאוגרפיה של מטח.
הערות לפריט זה:

1. ייעוץ מדעי: ד"ר ראובן אהרוני.


הספרייה הוירטואלית מטח - המרכז לטכנולוגיה חינוכית