הסדרי נגישות
עמוד הבית > מדעי החברה > סוציולוגיה
זמן דיגיטלי : מגזין ברזולוציה גבוהה


תקציר
איך נוצרו סמלים בין לאומיים חוצי גבולות, שפות ותרבויות כמו: סמל השלום, הין ויאנג, הצלב האדום, מגן דויד, צלב הקרס והצלב? המאמר מביא סקירה היסטורית על תולדותיהם של סמלים ועל גלגוליהם השונים.הסיפור שמאחורי הסמלים המוכרים ביותר בעולם
מחברת: נורית הדרי


אם קיימת יכולת מרתקת אצל בני האדם, הרי היא היכולת להכיל כמות עצומה של רעיונות, מחשבות, רגשות, תחושות וזיכרונות ביחס לגירוי צורני או מילולי אחד: הסמל

מהו בעצם הסמל? מה עומד מאחורי יכולתו של סימן אחד ליצור הצפה כזאת של משמעות? איך נוצרו סמלים בין לאומיים חוצי גבולות, שפות ותרבויות כמו: סמל השלום, הין ויאנג, הצלב האדום, מגן דויד, צלב הקרס והצלב?

חלק מהתשובות לשאלות אלו טמונות בהתבוננות היסטורית בתולדותיהם של סמלים ובגלגוליהם השונים. התבוננות שלא פעם מעוררת תמיהה לגבי צורות שהיפכו לחלוטין את משמעותן, שהבולט בהם הוא צלב הקרס: סמל לרוע מצמרר בחלק אחד של העולם, וסימן למזל טוב ולהצלחה בצידו האחר.

הפטיש והמגל
המגל מזכיר בצורתו את הירח המתחדש ולפיכך הוא מסמל זמן ומוות ויחד עם זאת מחזור שנתי והתחדשות. אלת החקלאות היוונית, דמטר, נושאת בידה מגל. הפטיש והמגל חברו יחדיו בסימלה של ברית המועצות לשעבר וכעת הוא סימלה של התנועה הקומוניסטית.

כוכב וחצי סהר
חצי הסהר, אף על שבמקורו סימן את הירח המתמלא, ובעבר קישרו אותו לאלה דיאנה, אומץ כסמל האיסלם במאה ה-14. הכוכב, סמל לריבונות ואלוהות, נוסף מאוחר יותר.

הצלב האדום
סמל לטיפול רפואי המשמש את ארגון הצלב האדום הבין לאומי. הסימן הזה מהווה הרשאה לחצות גבולות ולספק סיוע הומניטרי, טיפולי ורפואי לנזקקים בכל העולם.

סמל השלום
בין הסימנים המוכרים ביותר בעולם. נוצר בשנות החמישים של המאה הקודמת כסמל ההתנגדות לנשק הגרעיני. הסמל עוצב עבור ההפגנות ושביתות השבת הגדולות של התנועה לפירוק נשק גרעיני בלונדון בראשותו של הפילוסוף הלורד ברטרנד ראסל.

הסימן עוצב על ידי ג'ראלד הוטום, חבר התנועה לפירוק נשק להשמדה המונית. ההשראה לעיצובו באה מהקוד לרמזור שבו השתמשו בחיל הים. נטילת סמל צבאי והפיכתו, בהיפוך זווית, לסמל שלום היתה סוג של הצהרה בפני עצמה.

התג הראשון של הסמל שנוצק על ידי אריק אוסטין מקנגסינטון, נעשה מחימר ואפר: על הרקע השחור עוצבה הצורה הפנימית באמצעות חמר לבן - גם זו היתה הצהרה כי במקרה של מלחמה גרעינית העולם יהפוך לתערובת שחורה לבנה של אפר ועפר.

אמנם מקורו של הסמל באנגליה, אך הוא אומץ בחום ומיידית גם על ידי תנועות השלום, זכויות האדם וההתנגדות לנשק להשמדה המונית בארצות הברית, וממנה התפשט בעולם כולו.

הין והיאנג
בפילוסופיה הסינית זהו סימלו של רעיון שלימות הניגודים.
על פי תפישה זו כל הוויה או תהליך מכילים אנרגיה המורכבת מחלק אפל, קר, סמוי, נמוך, איטי ופסיבי - זהו הין חלקו הנקבי של הדבר, ומחלק מואר, חם, גלוי, גבוה מהיר ופעיל - זהו היאנג חלקו הזכרי של הדבר. למי שמתלהב כעת להיות הזכר או הנקבה יש לומר שבכל דבר ובכל מהלך מתקיימים בעת ובעונה אחת שני הניגודים הללו, גם כאשר מדובר במחזור המושפע מצד אחד, הרי שעם סיומו יתגבר הצד ההפוך.

בעולם מסמלים סימני הין והיאנג את ההרמוניה, השלמות וניתן גם למצוא אותו כסמל הסובלנות אל האחר.

הצלב
אסוציאטיבית, מקושרת צורת הצלב עם הנצרות. מסתבר שהצלב הינו סמל עתיק ועתיר משמעויות עוד משחר האנושות לא רק הסמל לייסורי ישו, אלא גם סימול של חלוקת העולם לארבעת היסודות, ארבע רוחות השמים וסימול תפישת השמימי והארצי. להלן סוגי הצלבים שמשמעותם המקורית היא לעיתים מפתיעה...

צלב הקרס
אחד הסמלים המשוקצים ומעוררי הצמרמורת הידועים ביותר בעולם הוא במקורו סמל להצלחה ולחיים טובים בדת ההינדית.

כשהזוויות של צלב הקרס פונות לצד שמאל והריבועים המתהווים בין צלעותיו מנוקדים, אנו מקבלים צורה עתיקה מאוד המופיעה בתרבויות רבות באסיה, אירופה ואמריקה ולמרבה האירוניה היא מסמלת ברובן ככולן משמעות חיובית, הרמונית ושוחרת שלום.

צלב קרס מנוקד ומהופך משמש בסין עד היום כתווית מזון לצמחונים המעידה כי המוצר שלפניהם נטול חומרים מן החי. עטיפות ספריו של המשורר האנגלי רודיארד קיפלינג מעוטרות בסמלי צלב הקרס ומי היה מאמין שצלב הקרס שימש גם כאחד מסמליה של תנועת הצופים...

מטיילים בהודו יכולים עדין לראות אותו מעטר גגות מקדשים והוא מופיע אפילו בתרבות היהודית: בחפירות ארכיאולוגיות הוא נמצא בפסיפס יהודי עתיק בעין גדי, ועיטור של צלב קרס בקונטקסט הסמלי החיובי שלו נמצא על אחד מעמודיו של בית המקדש בתקופת בית שני.

צלב הקרס הפך לטאבו עם עיצובו כסמל למפלגה הנאצית, ועם עלייתו של היטלר לשלטון גם כדגלה של גרמניה. עיצובו על ידי היטלר עצמו כסמל של כוח ברוטאלי נבע מהשיוך של הסמל, בעיני הנאצים, לסימן ארי עתיק המבליט את הקשר, לכאורה, בין הגרמנים לנורדים עזי הנפש.

מהלך ההיסטוריה של מלחמת העולם השנייה וכמובן השואה הטביעו בתוך הסמל משמעות רצחנית ובמדינות מסוימות הוא אסור להצגה בציבור.

צלב הרגליים
לסמל התלת-רגל משמעויות שונות.
הוא מייצג את השמש קלת הרגליים העולה, שוקעת וחוזרת ומופיעה בכל יום. בדומה לצלב הקרס במזרח, זהו סמל למזל טוב, לפריון והתחדשות עם מעגל הריצה הנמשך.
סמל צלב הרגליים נבחר כסמל סיציליה וסמל האי מן.

כוכב מחומש
הכוכב המהופך - מחומש הצלעות, הוא סמל הרע. כשחודו מופנה כלפי מעלה הוא סימל אור ורוחניות וצויר על בתים על מנת להרחיק מהם את המכשפות.

סיכום

בניגוד לאייקונים שהם אלמנטים גרפיים ממוזערים המזכירים בצורתם את המושג אותו הם מתארים (ציור זעיר של מכתב המסמל הודעות על צג המחשב), צורות גיאומטריות הנושאות משמעות רעיונית (כמו סמל השלום או סמל הצלב), קרויות אידיאוגרמות.

אחת התהיות שעלו במהלך ההתחקות אחר קיצור תולדותיהן של האידיאוגרמות המוכרות בעולם, היתה דבר קיומן של צורות שקיבלו משמעויות דומות מאוד בחלקים רבים של העולם.

לדוגמה, הפילוסופיה שעומדת מאחורי סמל הין-יאנג וסמל מגן הדוד דומה במהותה והיא מרמזת על שלימות מעגלית, שילוב ניגודים (טוב ורע, אור וחושך וכדומה) ועל המחזוריות של החיים.

דמיון שכזה מעורר מחשבות על תודעה קולקטיבית עולמית ועל המחבר בין בני האדם ללא קשר למיקומם הגיאוגרפי.

ביבליוגרפיה:
כותר: הסיפור שמאחורי הסמלים המוכרים ביותר בעולם
מחברת: הדרי, נורית
תאריך: מרץ-אפריל 2006 , גליון 10
שם כתב העת: זמן דיגיטלי : מגזין ברזולוציה גבוהה
עורכי כתב העת: בורוכוב, ערן; מועלם, דקל
בעלי זכויות : מנטור
הוצאה לאור: מנטור
הערות: 1. זמן דיגיטלי - מגזין בנושאי תרבות הפנאי הדיגיטלית, החומרים מהם מורכבת היצירה והעושים במלאכה.
הספרייה הוירטואלית מטח - המרכז לטכנולוגיה חינוכית