הסדרי נגישות
עמוד הבית > מדעי החברה > גיאוגרפיה > אזורים ומדינות בעולם > המזרח התיכון > לבנון
מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכיתישראל. משרד החינוך. המזכירות הפדגוגית


תקציר
בירות, בירת לבנון, היא גם העיר הגדולה ביותר במדינה. בערך שלפניכם תמצאו סקירה קצרה על תולדותיה של בירות ועל מצבה כיום.בירות
מחבר: יוני גרף


בירות היא עיר הבירה של לבנון. היא שוכנת במרכז המדינה, על חוף הים התיכון.

בירות היא העיר הגדולה בלבנון: בשנת 2005 מנתה אוכלוסייתה כ-1.5 מיליון תושבים, מכל מגוון העדות הקיים בלבנון (סונים, שיעים, נוצרים, דרוזים ואף מעט ארמנים). בני כל עדה מתגוררים בדרך-כלל ברבעים נפרדים בעיר.

העיר בירות קיימת כבר -5000 שנים, ובשנות קיומה שלטו בה עמים רבים, ובהם: הבבלים, הפיניקים, הרומאים, הממלוכים, הערבים והעות'מאנים. בירות קיבלה את שמה הנוכחי כאשר הייתה תחת שלטון האימפריה הרומית. באותה תקופה היא הפכה לעיר מרכזית ומשגשגת. אולם אסונות טבע החריבו אותה לתקופה ארוכה. בשנת 551 לספירה נכבשה בירות על-ידי הערבים, שבנו אותה מחדש. בשנת 1110 לספירה נפלה העיר לידי הצלבנים, וכמאה וחמישים שנה לאחר מכן היא נפלה לידי הממלוכים. בשנת 1516 לספירה כבשו העות'מאנים את בירות, ושלטו בה עד נפילתה לידי צרפת במלחמת העולם הראשונה, בראשית המאה העשרים. לבנון הפכה למדינה עצמאית, וקבעה את בירתה בבירות בשנת 1943.

בבירות מתרכזת הפעילות העסקית והכלכלית של לבנון, והודות למבנה הכלכלי הפתוח של המדינה, בירות משמשת גם מרכז כספים, השקעות ואף הימורים לאנשים ולחברות מן המזרח התיכון ומן העולם כולו.

מיקומה הגאוגרפי של בירות תורם רבות לכלכלתה: העיר שוכנת לחוף הים התיכון, ויש בה נמל גדול ופעיל. הודות לחוף המפורץ בירות משמשת גם מרכז של נופש ימי, ובהרים ממזרח לה יש אתרי סקי וענפי ספורט חורפי אחרים, המושכים אליה את נופשי החורף.

הנוף היפה, מזג האוויר הנוח והרקע ההיסטורי המרשים הופכים את בירות לעיר המושכת תיירים רבים. בירות נחשבת גם לסמל תרבות בעולם הערבי, שכן יצאו ממנה סופרים ואמנים רבים, והיא אחת הערים הערביות הפתוחות ביותר לתרבות המערב.

מלחמת האזרחים שהתנהלה בלבנון במשך שנים רבות פגעה קשות בכלכלתה של בירות ובתשתיות שלה. לאחר סיום מלחמת האזרחים העיר שוקמה וחזרה לפרוח בעזרת כספים רבים שהשקיעו בה סעודיה ואיש העסקים הלבנוני המנוח, ראש ממשלת לבנון לשעבר, רפיק אל-חרירי.

במלחמה שהתנהלה בחודש יולי 2006 בין ישראל ובין ארגון החיזבאללה, הפציץ חיל האוויר הישראלי את רובע דאחיה בדרום בירות, שבו הייתה תשתית צבאית ואזרחית רחבה של החיזבאללה.

ביבליוגרפיה:
כותר: בירות
מחבר: גרף, יוני
שם  הפרסום מקורי: הלחימה בלבנון קיץ תשס"ו, 2006
תאריך: 2006
בעלי זכויות : מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית; ישראל. משרד החינוך. המזכירות הפדגוגית
הוצאה לאור: מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית; ישראל. משרד החינוך. המזכירות הפדגוגית
הערות: 1. אסופת פריטי מידע בנושא הלחימה בלבנון קיץ תשס"ו, 2006. המידע מופק עבור משרד החינוך על ידי צוות הגיאוגרפיה של מטח.
הערות לפריט זה:

1. ייעוץ מדעי: פרופ' ארנון סופר.


הספרייה הוירטואלית מטח - המרכז לטכנולוגיה חינוכית