הסדרי נגישות
עמוד הבית > מדעים > רפואה וקידום הבריאות
כתר הוצאה לאור


תקציר
אקופונקטורה היא שיטת ריפוי המבוססת על תורת הרפואה הסינית. עיקרה - דיקור נקודות שונות בגוף במחטים מיוחדות.אקופונקטורה


(acupuncture), שיטת ריפוי המבוססת על תורת הרפואה הסינית. עיקרה - דיקור נקודות שונות בגוף במחטים מיוחדות. תורה זו מבוססת על נסיון של אלפי שנים ברפואה, ותחילתה בתקופת האבן. החיבור הרפואי הראשון בתחום זה לוקט ב-300-500 לפנה"ס. עיקרי תורת הרפואה הסינית מבוססים על היין והיאנג (Yin-Yang) ו-5 היסודות (עץ, אש, אדמה, מתכת ומים).

היין והיאנג הם שני כוחות יסוד מנוגדים זה לזה המרכיבים כל תופעה בטבע (כגון: יום ולילה, חום וקור, זכר ונקבה); הם תלויים זה בזה, והאיזון ביניהם מסביר את התופעות הפיסיולוגיות ואת התופעות הפתולוגיות המקבילות להן בגוף האדם (שהן תוצאה של חוסר איזון). חמשת היסודות נחשבים החומרים הבסיסיים של העולם החומרי, והיחסים ביניהם דומים ליחסים שבין האיברים הפנימיים (שהגדרתם שונה מעט מהגדרת האנטומיה המודרנית). לפי תורת הרפואה הסינית מפוזרות בגוף מסילות רבות, המחברות את 12 האיברים הפנימיים עם שאר איברי הגוף ועם רקמותיו החיצוניות יותר. לאורך 14 המסילות העיקריות מצויות נקודות שאיכותן שונה מאיכות סביבתן, שהן נקודות הדיקור - ה'חלון' שדרכו המחלה חודרת לתוככי הגוף ושדרכו גם מנסים להוציאה (כלומר, לרפא את החולה).

הרפואה הסינית שונה מהרפואה המערבית הן בגישתה לסיבות המחלה הן בשיטת האבחון. שיטות הריפוי מגוונות, והאקופונקטורה היא אחת מהן. הדיקור נעשה באמצעות מחטים דקות וארוכות; העומק והזווית משתנים. לאחר נעיצת המחט אפשר גם לגרות גירוי מקומי - גירוי מנואלי, ע"י סיבובה הלוך ושוב, או גירוי חשמלי, המקובל היום בעיקר במערב. באמצעות מחקרים מדעיים שונים נעשה נסיון להבין את אופן השפעתה של שיטה זו ואת אופי הנקודות (אם אמנם הן שונות מסביבתן), אך תוצאותיהם לא היו חד-משמעיות, ויש כמה תיאוריות מדעיות המנסות להסביר כיצד פועלת שיטה זו. אחת מהן טוענת שדיקור גורם להפרשת אנדורפינים - חומרים המעכבים את תחושת הכאב במוח. שיטת הדיקור הולכת ותופסת מקום נכבד במערב, בעיקר בטיפול במחלות שהרפואה הקונוונציונאלית אינה מוצאת להן מרפא או במחלות שהכאב בהן הוא מרכיב דומינאנטי. אף שהרפואה הסינית מטפלת בכל המחלות באמצעות דיקור, במערב נהוג לטפל באמצעותו בקבוצה קטנה למדי של מחלות, בהן: מיגרנה, אסתמה, כאבי גב תחתון, כאבי ראש וכאבי פרקים. משמש גם להרדמה בניתוחים. שיטה זו אינה פועלת על כל חולה. בארץ יש כמה מרכזים רפואיים שמשתמשים בהם באקופונקטורה.

ביבליוגרפיה:
כותר: אקופונקטורה
שם  הספר: האנציקלופדיה הישראלית הכללית : חדשה, מקיפה
עורך הספר: פדר, יון
תאריך: 1989
בעלי זכויות : כתר הוצאה לאור
הוצאה לאור: כתר הוצאה לאור
הערות: 1. מהד’ ב.
2. 3 כר’, התוכן:
    1 - אאגינה-התשה. ‬
    2 - ואגנר-נתרן. ‬ 
    3 - סאבא-תת-פיתוח. ‬
הספרייה הוירטואלית מטח - המרכז לטכנולוגיה חינוכית